Szatmári Kristóf, a kereskedelempolitika kormányzati összehangolásáért felelős miniszteri biztos a jelenleg érvényes 6 órai nyitásáról azt mondta az a nemzetközi példák alapján került be a törvénybe. Igaz egy hatástanulmány kimutathatta volna, nálunk a hatórás műszakkezdésre korábban indulnak el a dolgozók. De ilyen nem készült, így marad a törvény toldozása, a következő beavatkozást a biztos mintegy fél év múlva látja esedékesnek, amikorra vélhetően már átrendeződnek a vásárlási szokások.
A parlament honlapján olvasható bizottsági módosítás szerint az üzletek kiskereskedelmi napokon 4 óra 30 perc és este 22 óra között tarthatnak nyitva. A kizárólag pékárut, tejterméket, cukrászati készítményt és alkoholmentes italt értékesítő üzlet azonban vasárnap és munkaszüneti napokon 5 óra és 12 óra között is nyitva lehet. A javaslat szerint a törvény hatálya alól kikerülnének a metrómegállók területén kialakított üzletek is, hasonlóan a vasúti és autóbusz pályaudvarokon, repülőtereken működő üzletekhez, amelyek vasárnap is nyitva tarthatnak. A módosítás rögzíti azt is, hogy az automatából történő értékesítésre szintén nem vonatkozik a jogszabály.
Míg Szatmári fél évet ad a piac átrendeződésének a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) hamar megvonta a vasárnapi zárva tartás mérlegét és a Napi Gazdaság kérdésére válaszolva az első negyedévi online pénztárgépi adatokra hivatkozva közölte: a legfrissebb adatok szerint a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmát elrendelő törvény 2015. március 15-i hatályba lépését követően nem csökkent, sőt kismértékben nőtt a kereskedelmi ágazat forgalma a megelőző hetekhez képest. A március 15-ét megelőző kilenc hét (január 5. és március 8 közti időszak) forgalmi átlagát meghaladja a hatályba lépéssel érintett három hét átlagos kereskedelmi forgalma. A számok azt (is) mutatják, hogy a forgalom áttevődött a hét többi napjára: a korábbi átlagosan 9-10 százalék körüli szintről 4-5 százalékra csökkent a vasárnapi forgalom, és átlagosan 15-16 százalék körüli lett a hét közbeni egy napra eső forgalom aránya.
A kereskedelmi szakembereket meglepte a sommás következtetés. Vámos György az Országos kereskedelmi Szövetség főtitkára a Népszavának elmondta, azt sohasem állították, hogy csökkennie kellene a forgalomnak a vasárnapi zárva tartás miatt, ők veszteségről beszélnek. Márpedig a NAV közléséből az derül ki, hogy a kismértékű növekedés a kereskedőknek veszteség, mert az összehasonlított időszakok az elmúlt években a Húsvétnak köszönhetően rendre 15-20 százalékos forgalomnövekedést mértek. (A Blokkkcom blog adatai szerint 2011-ben 17, 2012-ben is 17, 2013-ban 19, 2014-ben pedig 18 százalékkal nőtt a forgalom márciusban februárhoz képest.) Ha pedig a kereskedelem szempontjából az év két leggyengébb hónapjához képest alig nőtt a márciusi forgalom, az szomorú képet vetít előre és nem csak az online kasszás boltoknak.