kormány;felelősség;Questor;

2015-04-10 07:03:00

Milyen felelősség terheli a kormányt és tagjait a Quaestor-ügyben?

Körkérdés Quaestor-ügyben.

Ungváry Rudolf író:

Abszolút felelősség terheli az egész kormányt. De ezt át is kell tudni látni ahhoz, hogy lelepleződjék. Mivel a pénzügyi bukás eltussolhatatlannak bizonyult, ezért minden létező eszközzel igyekeznek kihátrálni az ügy mögül, holott egyes minisztériumok a Quaestornál fialtatták a pénzüket. A legnagyobb pofátlanság nem is a hazudozás, s hogy a brókereket bélyegzik meg és nevezik törleszkedőnek, hanem az, hogy mivel mindenképpen kártalanítani akarják a kisbefektetőket - hiszen sok fideszes szavazó is van közöttük -, megnöveltetik a BEVA alapját. Ezzel ráhárítják a kártalanítást az összes olyan pénzügyi szervezetre és állampolgárra, amelyeknek és akiknek valójában semmi közük az ügyhöz. Tarsoly Csabát pedig, akinek a hitványsága már öt kilométerről bűzlött, azonnal a keblükre ölelték, amint felkínálkozott, még a Polt Péteren keresztül tetten érhető rokoni szálak folytán is. A háttérben nyávogós telefonok tömkelege zajlódhatott, hogy próbálják valahogy lerázni róla az ügyet, nyilván ezért nem történt semmi a pasassal hosszú ideig. Próbáltak valami hozzájuk illő megoldást találni, de látva, hogy reménytelen, Tarsoly végül előzetesbe került. Ez persze az égvilágon semmit nem jelent: úgy fogja megúszni, hogy az összes kárt a BEVA-val, tehát a többi pénzügyi intézménnyel fizettetik meg. Mindez egy velejéig korrupt rendszer módszere. Ez még csak egy fél állam-fasiszta rendszer, de benne az egész csürhe egyetemesen felelős azért, ami folyik, nem Szijjártót kellene emiatt egyedül hibáztatni. A szakirodalom a nemzeti szocialista Németország működése kapcsán írta annak a vezetőségről: "Hitler igyekvő kivitelezői" voltak. Hát ők mind Orbán "igyekvő kivitelezői". De ez a rendszer a tüchtig nemzetiszocialista változathoz képest abban különbözik, hogy példátlanul vacak is.

Ceglédi Zoltán elemző:

A jogi felelősséget nem az én tisztem megállapítani, a politikai felelősség viszont öt év kétharmados kormányzás után egyértelmű. A Fidesz a Quaestor-botrányból nem tud szocialista brókerbotrányt csinálni, bármennyire akar is. A legújabb közvélemény-kutatások is mutatják, hogy a Fidesz vezető politikusaira ráégett a korrupció vádja. A kormánypárt most megvédi minisztereit, de később, egészen más ügyek miatt vélhetően menesztik majd azokat, akik valamilyen módon belekeveredtek ebbe az ügybe. Annál is inkább, mert az egyszemélyi kormányzás következtében minden ilyen botrány Orbán Viktor személyes kudarca.

Hegyesiné Orsós Éva, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke:

A kormányzati munka felelősséggel járó közszolgálat és aki nem tudja, hogy mit jelent ennek a felelősségnek a gyakorlása, nem tudja a választók bizalmának megőrzésével végezni ezt a szolgálatot, azt meneszteni kell. A Quaestor-ügy kapcsán egyértelmű, hogy vannak kormányzati szereplők, akik személy szerint is felelősek. Azt gondolom, hogy ilyen Szijjártó és Fazekas úr, nekik távozni kellene. A probléma az, hogy senki sem fogja őket meneszteni, hiszen maga a miniszterelnök is felelős. Ezt a botrányt azért is különösen súlyosnak tartom, mert 2010 óta a kormány különböző szereplői, köztük a miniszterelnök és Szijjártó is több társadalmi csoportot megbélyegzett. Ezek közé tartoznak a szolgálati nyugdíjasok, a korhatár előttiek, a magánnyugdíjpénztárak tagjai, a jogszerű végkielégítést felvett munkavállalók. Ilyenkor többnyire pofátlannak és jó erkölcsbe ütközőnek nevezték a kisembereknek előnyös lehetőségeket. Ehhez képest épp ez a kormány az, amelyik felelőtlenül bánik az adófizető állampolgárok pénzével. Itt az ideje, hogy elszámoljon, hogy elszámoltassák őket.

Kiszelly Zoltán politológus:

A Quaestor-botránynak és néhány korábbi ügynek az a tanulsága, hogy a politika szereplőinek jobban figyelniük kell arra, kiknek adnak megbízást, kikkel hajlandók közös fotón szerepelni. Az óvatosság, a megfelelő önvédelmi reflex sok mindentől megóvhat. Orbán Viktort véleményem szerint nem terheli felelősség az ügyben, mert ha igaz, Tarsoly Csaba megoldási javaslatokat tett a levelében. Az viszont kérdés, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, illetve Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a jó gazda óvatosságával járt-e el. Szijjártó, ha igaz, visszaszerezte a minisztérium háttérintézménye által betett pénzt, a földművelésügyi tárca viszont 410 millió forintot bukott, így esetükben a felelősség kérdése biztosan felmerül.

Debreczeni József közíró, a DK elnökségi tagja:

Súlyos, többrendbeli felelősség terheli a kormányt, hiszen mindannyiunk pénzét kockáztatta, valójában eltőzsdézte. A külügyön kívül senki sem tudta visszaszerezni a pénzét, se más közintézmények, se a mostanában sokat emlegetett "keményen dolgozó kisemberek". Mindenkit cserbenhagyott a kormány, ráadásul úgy, hogy közben össze-vissza hazudozott. Mert azt nem lehet kommunikációs trükkökkel, dátum-csereberékkel elkenni, hogy a miniszterelnök tudta a bajt, de nem kongatta meg a vészharangot. Ezt már nem tudja megúszni a Fidesz, mert itt több tízezer ember megtakarítása, sokak egzisztenciája került veszélybe. Ez az egész ügy szimbolikus kifejeződése annak, miféle alakok, miféle vircsaftot folytatnak évek óta a magyar állam nevében. Benne van a történetben a minden áron fociberuházásokat erőltető központi akarat, tehát jelképes ereje van a botránynak. Ráadásul a legrosszabbkor jött a Fidesznek, hisz az előző közvélemény-kutatások már a kormánypárt stabilizálódását jelezték, de a legfrissebb adatok szerint folytatódik a zuhanás. Úgy gondolom, nemigen lesz visszaút Orbánéknak.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője:

A jogi felelősséget annak kapcsán, hogy valóban bennfentes kereskedelemről van-e szó, egy politológus nyilván nem tudja megítélni, de politikai felelősség mindenképp terheli a kormányzatot. Erről tanúskodnak azok az önellentmondásos üzenetek és nyilatkozatok, amelyeket az ügyben eddig megfogalmaztak, de erről árulkodik az is, hogy intézményes és személyes kapcsolat volt egyes kormánytagok, így például Szijjártó Péter és Tarsoly Csaba között. Ezt eltagadni nem lehet. A Medián legfrissebb felméréséből pedig az is kiderül, hogy a brókerbotrány miatt is egyre kevesebben támogatják a kormányt, az ügyet nem igazán sikerült lelökniük magukról. A politikai hatás tehát egyértelműen negatív. Hogy pedig személyesen kiket terhel felelősség? A Quaestorral való kapcsolat, ami nyilvánosságra került, elsősorban a külüggyel állt fenn, de miután nyilatkozatával a miniszterelnök magára húzta az egész ügyet, innentől fogva egyértelmű, hogy a felelősséget a teljes kormány viseli.

Németh Péter, a Népszava főszerkesztője:

Felelősségről beszélni ennek a kormánynak az esetében eleve felesleges; már éppen eléggé kiirtotta a jogot, megszüntette az igazságosságot, elvette az egyenlőséget, miért pont az zavarná, ha a pénzünket is elveszi, avagy hagyja, hogy a cimborák ellopják. Ez a kormány már régen megbukott erkölcsileg, szakmailag egyaránt, ez a mostani botrány csak azt mutatja, hogy a gátlástalansága is végtelen; itt most már a szemünk láttára vizel a trambulinról a medencébe. És még egy új tulajdonsága bukkant fel Quaestor-ügyben: immár ügyetlenül is hazudik; képviselői egymást cáfolják, no meg persze a miniszterelnököt, akinél a régi vállalati alapszabály érvényesül, amely kicsit módosítva így hangzik: 1. §. Orbán Viktornak mindig igaza van. 2.§. Ha még sincs igaza, akkor automatikusan az 1-es paragrafus lép életbe. Jelentem: életbe lépett.

Nekünk, a társadalomnak van felelőssége abban, hogy meddig hagyjuk élni.