ATV;Pad ferenc;Tapolcai választás;Fenyvesi Zoltán;

- Így vitáztak a tapolcai jelöltek az ATV-ben

A többi között fejlesztésekről, munkahelyteremtésről, a tapolcai kórházról és a vörösiszap-katasztrófáról vitázott a Fidesz-KDNP, az MSZP-DK és a Jobbik jelöltje a vasárnapi időközi választásra az ATV Egyenes beszéd című műsorában péntek este.

Pad Ferenc (MSZP-DK) a fejlesztési forrásokkal kapcsolatban azt mondta: az elmúlt öt év arra vonatkozó adatait megnézve, hogy mennyi fejlesztési forrás érkezett a megye egyes településeihez, látható: Balatonfüredre csaknem ötször annyi jutott lakosonként, mint Tapolcára, amikor fideszes volt az országgyűlési képviselő. Úgy vélte: nem igaz, hogy akkor érkezik több kormányzati forrás, ha kormánypárti a körzet képviselője. Hangsúlyozta: ezen a listán a szocialista vezetésű Ajka a harmadik.

Fenyvesi Zoltán (Fidesz-KDNP) szerint a választók vasárnap arról is fognak dönteni, hogy ki az a képviselő, aki a legtöbb fejlesztést tudja vinni a településekre a 2020-ig tartó európai uniós fejlesztési ciklusban. Arra a kérdésre, hogy rajta múlik-e, mennyi érkezhet ezekből a fejlesztésekből a térségbe, úgy válaszolt: azon múlik, hogy a képviselő mennyire lesz együttműködő a kormánnyal, hiszen "a döntéseket a kormány hozza meg". Úgy fogalmazott: vannak ígéretei a kormánytól arra, hogy fejlesztési pénzeket kapnak.    

Túlélés napi 170 forintból

Rig Lajos (Jobbik) szerint az elmúlt tizenkét évben Tapolca és Sümeg térségében nem létesült több száz munkahelyet teremtő beruházás. Kiemelte: sok olyan kisnyugdíjas ment el a lakossági fórumaira, aki 50 ezer forintból él, és a rezsiköltségek kifizetése után előfordul, hogy 170 forintja marad egy napra.

Fenyvesi Zoltán úgy válaszolt: ő nem egyetlen települést szeretne képviselni, hanem mind a hatvanat. A térségbe 18,3 milliárd forint fejlesztés érkezett eddig - emelte ki. Az MSZP és a DK közös jelöltje a munkahelyteremtéssel kapcsolatban azt mondta: az "ajkai modell" működni fog. 

Kiderült: hazudik a fideszes jelölt

Hazudott Fenyvesi Zoltán. A tapolcai körzetben induló fideszes politikus saját Facebook-profilján tette közzé képes beszámolóját. Itt ez olvasható: „megígértem és végigjártam mind a 60 települést. Értékes tapasztalatokon vagyok túl, köszönöm a visszajelzéseket és a támogatást mindenkinek. Ezért a 60 településért érdemes dolgozni!” A Népszava kiderítette: ez a bejegyzés igen messze áll a valóságtól. 

A szúrópróbaszerűen megkérdezett 15 polgármester közül hat névvel nyilatkozva azt válaszolta, nem járt náluk a fideszes jelölt. Három további településvezető is arról számolt be, hogy Fenyvesinek színét sem látták, de kérték, hogy nevüket, és falujukat ne említsük, mert bár valóban mellőzték őket a kampányban, de tartanak a kormány(párt) helyi embereinek „rosszallásától”.

 

Pad Ferenc a buszközlekedést is javítaná a térségben, mert szerinte Ajkán munkaerőhiány van, Sümeg térségéből lehetne munkaerőt átcsoportosítani. A munkahelyteremtéssel kapcsolatban Rig Lajos a borturizmust fejlesztené, és szerinte a Balaton környékéről kellene több turistát a térségbe csalogatni. A munkahelyteremtés elsősorban az önkormányzat feladata - mondta.

A tapolcai kórház nem a veszprémi uszoda

A tapolcai kórházról a kormánypárti jelölt elmondta: 2013 decemberében aláírták azt a megállapodást, amellyel 2,3 milliárd forint fejlesztési támogatás érkezik. Hangsúlyozta: a tapolcai kórház "nem a veszprémi uszoda", ez a beruházás július 30-án befejeződik. Fenyvesi Zoltán arra is felhívta a figyelmet: a kormány átvállalta a kórház 72 millió forintos adósságát. Rig Lajos a kórházzal kapcsolatban azt mondta: 2012-ben egyeztettek Szócska Miklós államtitkárral, 12 ezer aláírást vittek, de azt a választ kapta, hogy "ez a hajó már elúszott". Úgy fogalmazott: ezt nem tudja elfogadni, mert 12 ezer ember akaratát "lesöpörték az asztalról". A jobbikos jelölt szerint 500 millió forintos adóssága van a kórháznak.

Kritikus pont az egészségügy

Pad Ferenc szerint kritikus pont az egészségügy a térségben, mert nemcsak Tapolcáról, hanem a környező falvakról is szó van. A Mal Zrt.-ről Rig Lajos azt mondta: nem kárpótolták azokat a beszállítókat, akik a cég károsultjai. Fenyvesi Zoltán megjegyezte: a Mal egy magáncég, amelyet a kormány mentett meg a csődtől. Pad Ferenc pedig azt mondta: szakszervezeti vezetőként örült a kormányzati segítségnek, a folytatással azonban nem elégedett. Szerinte hatszáz munkahely szűnt meg 2010 óta a vállalatnál. 

Veszprém megye 3-as számú országgyűlési egyéni választókerületében azért tartanak vasárnap időközi választást, mert a térség tavaly áprilisban megválasztott fideszes országgyűlési képviselője, Lasztovicza Jenő januárban elhunyt.

A város, egykoron Nagy-Küküllő vármegye székhelye, a tizenkettedik század közepén II. Géza királyunk által betelepített szászok (vagyis németek) egyik fontos központja volt – mint ilyen, az erdélyi (és a magyar) történelem „szakrális” helye.