magyar cégek;Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara;

Dirk Wölfer, Dale A. Martin, a DUIHK elnöke és Glattfelder Béla
FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Kevesebb német cég jönne hozzánk

Az itt levő német cégek több mint negyede ha újra dönthetne, nem Magyarországot választaná befektetése helyszínéül – derült ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara szokásos éves konjunktúrajelentéséből, amelyet kedden ismertettek. Ez régiós viszonylatban magas arány. Ettől függetlenül alapvetően jónak tartják a magyar gazdaság helyzetét és idei kilátásait a magyarországi külföldi befektetők.

Erősödő derűlátás olvasható ki a jelentésből, ami nyilván tükrözi a világgazdaság óvatos javulását - mondta Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Elsősorban a nagy, exportra termelő feldolgozóipari cégek tervezik a beruházások és a foglalkoztatás növelését. A magyarországi üzleti környezet nagyjából megegyezik a régiós átlaggal; ez alól kivétel az adóterhelés és az adóigazgatás, amellyel az átlagnál kevésbé elégedettek.

Inotai András, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének volt igazgatója, professzor emeritus megjegyezte: sebezhetővé teszi a magyar gazdaságot az a szavai szerint „nagyon egyoldalú” exportszerkezet, amelyben ekkora súlya van egyetlen iparágnak, a járműgyártásnak.

Középtávon gondot jelenthet a magyarországi iparnak a szakképzett munkaerő hiánya. Dirk Wölfer, az iparkamara kommunikációs osztályvezetője ezzel kapcsolatban megjegyezte: a képzést folyamatosan a gazdasági szereplők igényeihez kell igazítani, ezért helyes döntés volt, hogy Magyarország német mintára bevezeti a duális szakképzést. Németországban azonban, Magyarországgal ellentétben a fiatalok előbb szerződést kötnek a kiválasztott céggel és azt követően mennek a gazdaság által igényelt szakmát kitanulni.

Ha most döntene, újra Magyarországra hozná-e a beruházását, a cégeknek csak 71 százaléka felelt igennel, s ez jelentős visszaesést mutat. A 2015-ös régiós rangsorban ezzel Magyarország csak Koszovót és Albániát előzi meg.

Az Országgyűlés tegnap elfogadta a Quaestor-károsultak szinte teljes kárpótlását lehetővé tevő törvényt. Az unortodoxia jegyében fogant ötlettel nem ért egyet a Bankszövetség. A Buda-Cash, a Hungária és más csődökben károsultak nem értik, ők miért nem kerültek a "listára". A kollektív bűnössé tett Quaestor-dolgozók egy része pedig "sztrájkba" lépett. Mértékadó vélemények szerint a kormány és a jegybank a kártalanítási törvénnyel igyekszik eltolni a felelősséget magától.