Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Mendrey László;Neptun Általános Iskola;nyílt értekezlet;Tyukász Tamás;

2015-04-15 07:13:00

Harcolnak a Neptunért, veszélyben a Wallenberg iskola is

Több százan jelentek meg tegnap a budapesti, XV. kerületi Neptun Általános Iskola nyílt értekezletén, ahol az iskola tervezett bezárásáról - a kormányzat szerint átszervezéséről - folyt az egyeztetés a szülők, pedagógusok, valamint a döntéshozók képviselői között. Igaz, sokak szerint az értekezletet nem lehetett egyeztetésnek tekinteni, mivel az érintettek ezúttal is eldöntött tényekkel találták szembe magukat: az iskola megszüntetése ("átköltöztetése") elkerülhetetlennek tűnik.

- Ez nem megbeszélés, hanem eredményhirdetés! - kiáltotta valaki, miután Tyukász Tamás ismertette a KLIK álláspontját. A tankerületi igazgató szerint félreértés, hogy az iskolavezetés, a tanárok és a szülők feje fölött döntöttek volna az intézmény sorsáról: a múlt héten - amikor az iskolafenntartó levélben közölte a száraz tényeket, vagyis hogy szeptembertől az iskolát bezárják, helyén pedig egy kínai kéttannyelvű iskola fog működni - egy egyeztetési folyamat kezdődött meg.

- Fontos számunkra, hogy a lehető leghamarabb tájékoztassuk önöket. Nekünk fontos az önök véleménye, éppen ezért az iskoláról majd májusban hoz döntést a minisztérium. Addig egyeztetünk - mondta Tyukász, aki arra a kérdésre már nem tudott felelni, hogy egyáltalán ki kezdeményezte az iskola átszervezését.

A választ a közönség soraiból kaptuk meg: az iskola egyik tanára elmondta, hogy egy 2012-es előterjesztés szerint az önkormányzat már ekkor elhatározta, hogy a körzeteket átszervezve csökkentik a kerületi általános iskolák számát, egy határozat szerint pedig maga az önkormányzat ajánlotta a KLIK-nek, hogy a Neptunból kínai kéttannyelvű iskolát kreáljanak - más iskolákba szórva szét az intézmény jelenlegi tanulóit és pedagógusait.

Erre reflektált László Tamás fideszes országgyűlési képviselő - aki megdöbbent azon, hogy a nyílt értekezleten milyen sokan jelentek meg - is: szerinte a Neptun iskola nem fog megszűnni, hiszen az "egy az egyben" átköltöztethető a kilométerekkel arrébb lévő Kontyfa utcai iskolába. - Most már csupán csak az áll előttünk, hogy zökkenőmentes legyen az átszervezés - mondta László, lényegében beismerve, hogy a minisztériumban már döntöttek az iskola sorsáról.

Az értekezleten megjelent a kerületi önkormányzat több képviselője is. Móricz Eszter, az önkormányzat köznevelési bizottságának elnöke megdöbbenten hallgatta Tyukász tájékoztatását, s elmondta, hogy korábban velük sem konzultáltak az ügyben, a képviselők is csak a szülőktől értesültek az iskolabezárás terveiről. Azt mind László, mind pedig Tyukász elmondta: az iskola mintegy 50 százalékos kihasználtsággal - 300 diákkal - működik, lényegében ezért is lenne szükség az összevonásra.

Csakhogy arról a döntéshozók megfeledkeznek, hogy az intézménybe sok speciális nevelést igénylő (SNI), valamint beilleszkedési, tanulási és magatartási problémákkal küzdő (BTM) gyerek jár - őket pedig két-háromszoros szorzóval kell beszámítani a létszámba.

- Én azon lepődöm meg, hogy a képviselő úr meglepődött, mennyien jöttek el. Most a gyerekeinkről van szó; nincs mit csodálkozni azon, hogy szeretnénk tudni, mit terveznek velük - mondta a tanárok és szülők soraiban helyet foglaló Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnökre rámutatott, az SNI- és BTM-gyerekeket nem biztos, hogy zökkenőmentesen befogadná egy másik iskola.

- Nem szabad az iskolákkal, a gyermekekkel kísérletezgetni! - jelentette ki Mendrey, hozzátéve: véget kell vetni annak, hogy a kormányzat az iskolákon szeretne spórolni; egy iskola soha nem gazdaságos, ám ahhoz, hogy jól működjön, pénzre van szükség. - Ilyen módon nem lehet átszervezni semmit. Ha elkezdődnek az egyeztetések, nem Hanesz úrhoz, a KLIK vezetőjéhez kell először menni, ide kell eljönni, az iskolába - hangsúlyozta a PDSZ elnöke.

A Neptun pedagógusai szerint az is kétséges, hogy az iskola pedagógiai programját át lehet ültetni egy másik intézménybe. A Neptunban ráadásul angol és német tagozatos osztályok is működnek - míg a kormányzat által kiszemelt Kontyfa utcai iskolában ilyenek nincsenek. Mindemellett a szülők és a tanárok amiatt is aggódnak, hogy az iskola átszervezése - illetve az arról szóló egyeztetések - éppen most, a "beiratkozási idény" kezdetekor esedékesek, emiatt pedig félő, hogy az elbizonytalanodott szülők nem íratják be gyermekeiket a Neptunba, ez pedig a létszám további csökkenéséhez vezet majd - a döntéshozók pedig még inkább hivatkozhatnak majd erre a bezáráskor.

Mendrey László és a PDSZ szakmai és jogi segítséget ajánlott a Neptun tanárainak és a szülőknek, valamint javasolta egy szakmai testület felállítását. "A testület létre fog jönni, és minden erejével azon lesz, hogy megtalálja azokat a lehetőségeket, amelyekkel növelhetjük az iskola kihasználtságát" - mondta a Neptun egyik tanára felhívva a kisgyermekes szülők figyelmét: jöjjenek minél többen, és nyugodtan írassák be gyermeküket az iskolába, mert csak így lehet a hatalom figyelmét felhívni arra, hogy a Neptun Általános Iskolának jelenlegi formájában van helye a fővárosban.

Másik iskola is veszélyben
A Raoul Wallenberg Egyesület megdöbbenéssel értesült arról, hogy a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és Szakiskola épülete kormányhatározat folytán a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részére úgy kerül átadásra, hogy az gyakorlatilag az iskola megszűnését jelenti. Ez nemcsak az ott folyó pedagógiai munka és iskolaközösség végét jelenti, hanem azt is, hogy evvel a svéd embermentő neve eltűnik Budapest oktatási térképéről. (A másik jeles svéd embermentő,Valdemar Langlet emléke néhány éve már erre a sorsra jutott.) Rendkívül fontosnak tartjuk, hogy Raoul Wallenberg nevét továbbra is egy reprezentatív oktatási intézmény viselje, a jelenlegi tantestülettel, hiszen ez szolgálná azt, hogy a magyar ifjúság megfelelően felvérteződjön a körükben egyre inkább újraéledő ordas eszmékkel szemben. Meglátásunk szerint erre akkor van mód,ha az iskola jelenlegi struktúrájában/ méretében egyben marad. Tudomásunk szerint ez megoldható lenne egy most üresen álló fővárosi iskolaépület igénybevételével. Úgy véljük, hogy egy ilyen döntést megértéssel fogadnának Raoul Wallenberg tisztelői, az általa megmentett túlélők, valamint a hazai és nemzetközi közvélemény is." Az iskola diákjai Facebook-oldalt (Raoul Wallenberg Iskola Megszűnése elleni tiltakozás) és online petíciót is indítottak "Együtt a Raoul Középiskoláért!" címen.