Egészség;átszervezés;Nemzeti Közszolgálati Egyetem;Klebesberg Intézményfenntartó Központ;Neptun Általános Iskola;Raoul Wallenberg Szakközépiskola;

2015-04-16 07:12:00

Most a Wallenbergen a sor

Iskolamegszüntetési hullám söpör végig Budapesten: a XV. kerületi Neptun iskola után most a Raoul Wallenberg Szakközépiskolát is bezáratná a kormány, tantestületét és diákjait pedig más intézményekben szórná szét. Az egyeztetésekből most is mindenkit kihagytak, az érintettekkel a döntést közölték.

A leginkább érintettek - az iskola vezetője, tanárai és diákjai - hideg zuhanyként fogadták a hírt, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) ugyanis a napokban tájékoztatta a tantestületet arról, hogy az iskolát szétdarabolják és hamarosan más intézményekbe olvasztják be. A kormány ugyanis úgy határozott, hogy a szomszédos Nemzeti Közszolgálati Egyetem kapja meg a több mint 40 tanteremmel és 1100 diákkal rendelkező - mások mellett egészségügyi és szociális szakembereket képző - iskola nemrégiben felújított épületét.

A Klik osztályvezetőjének tájékoztatása szerint a Wallenberg jogutódja a Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola lesz, a szociális szolgáltatásokat a Szily Kálmán Műszaki Szakközépiskola veszi át, az egészségügyi szakmacsoport pedig négy helyre kerül: a Bókay János Humán Szakközépiskolába, a Kanizsay Dorottya Egészségügyi Szakképző Iskolába, a Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskolába és az Ybl Miklós Építőipari Szakképző Iskolába.

Az atv.hu egy, a neve elhallgatását kérő iskolai dolgozóra hivatkozva azt írja: a diákok - akikkel tegnap közölték a hírt - kétségbe estek, hiszen nagy valószínűséggel az osztályok sem maradhatnak majd egyben. Az iskola munkatársa azt is elmondta: korábban pletykákból értesültek az átszervezésről, ám a Klik - ahelyett, hogy leült volna tárgyalni az érintettekkel - egészen mostanáig tagadta a híreket.

A Raoul Wallenberg Egyesület is megdöbbenten értesült a kormányzat döntéséről, hiszen az átadás tulajdonképpen az iskola megszüntetését jelenti. "Ez nemcsak az ott folyó pedagógiai munka és iskolaközösség végét jelenti, hanem azt is, hogy így a svéd embermentő neve eltűnik Budapest oktatási térképéről"- írták közleményükben, hozzátéve: rendkívül fontosnak tartják, hogy Raoul Wallenberg nevét továbbra is egy reprezentatív oktatási intézmény viselje a jelenlegi tantestülettel, "hiszen ez szolgálná azt, hogy a magyar ifjúság megfelelően felvérteződjön a körükben egyre inkább újraéledő ordas eszmékkel szemben". Erre pedig csak úgy van mód, ha az iskola "jelenlegi struktúrájában-méretében egyben marad".

A Wallenberg mellett a budapesti Neptun Általános Iskola is a kormányzat diktatórikus átszervezéseinek áldozata. Mint megírtuk, az iskolavezetéssel a múlt héten közölték, hogy a tanév vége után más intézményekbe költöztetik őket, a mostani épületben pedig egy kínai kéttannyelvű iskola fog működni. A felháborodott szülők és pedagógusok kedden nyílt értekezletet tartottak, ahol mások mellett Tyukász Tamás tankerületi igazgatóval folytattak - véleményük szerint eredménytelen - egyeztetést. A tanárok és a szülők Hanesz József Klik-vezérnek is levelet küldtek, amelyben felszólították az átszervezési javaslat visszavonására, valamint kérték, hogy biztosítsa az intézmény fenntartását a jelenlegi épületben.

- Hanesz úrtól szerdán vártunk választ; nem kaptunk - mondta a Népszavának az iskola egyik munkatársa, aki szerint azért lenne fontos mihamarabb megismerni a kormányzat konkrét szándékait, mert a mai naptól kezdődnek az iskolai beiratkozások, s félő, hogy a leendő első osztályos gyerekek szülei elbizonytalanodnak, és nem íratják be gyermekeiket az intézménybe - ez pedig súlyos létszámcsökkenéssel járhat, ami végleg megpecsételheti az iskola sorsát.