évforduló;Izrael;holokauszt emléknap;

2015-04-16 16:27:00

Holokauszt-emléknap: Izraelben megszólaltak a szirénák

A második világháború vége és a túlélők felszabadulásának hetvenedik évfordulója jegyében tartják idén Izraelben a holokauszt évente megrendezett emléknapját, a jóm hasoát.

Csütörtök délelőtt tízkor két percre megszólaltak a szirénák és megállt az élet Izraelben: bárhol voltak is éppen, fejet hajtva tisztelegtek az ország polgárai a második világháború zsidó áldozatainak emléke előtt, még az autópályákon és az utakon is megszakították útjukat, kiszálltak, és a sziréna elhallgatásáig vigyázzba álltak az utasok.

A közszolgálati rádió értesülése szerint egy különleges temetésen a szertartás közepén hangoztak fel a szirénák. Csütörtök délelőtt több mint ötszáz - a halottat nem ismerő - izraeli ment el végső búcsút venni Asdódban egy Benjámin Slézinger nevű ismeretlen holokauszt-túlélőtől, miután egyetlen fián kívül nem voltak rokonai, s a Facebookon segítséget kértek, hogy a zsidó hagyomány szerint tíz felnőtt férfi legyen jelen a temetésén, és így el lehessen mondani a halotti imát, a kaddist.

A Jád Vasemben, a jeruzsálemi holokauszt-emlékmúzeumban az állami vezetők megkoszorúzták a varsói gettófelkelés, a fegyveresen ellenálló hősök tiszteletére emelt emlékművet, majd a „mindenkinek van neve” ünnepség keretében áldozatok neveit kezdték felolvasni. Az intézmény ezen a napon közszemlére bocsátott számos, egyébként az archívumok és raktárak mélyén heverő dokumentumot és tárgyat, továbbá szakértők tartottak tárlatvezetéseket és előadásokat az érdeklődőknek.

Este az izraeli ifjúsági mozgalmak és az oktatási minisztérium képviselői rendeznek emlékünnepséget az elpusztított közösségek völgyénél, ahol a kőfalakba vésték minden olyan település nevét, amelyen a holokauszt előtt száznál több tagú zsidó közösség élt. A kneszetben is megemlékezést tartottak, szintén áldozatok neveit ismertették, és az ország vezetői beszédekben emlékeztek meg a hetven évvel ezelőtt véget ért borzalmakról, felidézve saját családi tragédiáikat. Ebből az alkalomból Benjámin Netanjahu miniszterelnök elsősorban felesége, Sara családjának veszteségeiről szólt.

Szintén hivatalos ünnepségeket tartanak a Gettóharcosok kibucában, amelyet a harcot túlélő és Izraelben letelepedett zsidó fegyveres ellenállók hoztak létre, valamint a Jád Mordehai kibucban a Gázai övezet határa mellett, amely Mordechai Anielewicznek, a varsói gettófelkelés 1943-ban elesett vezérének a nevét viseli.

Az idei jóm hasoá előtt megjelent egyik felmérés szerint a jelenlegi mintegy 189 ezer túlélőből 45 ezren szegénységben élnek Izraelben. A túlélők 78 százaléka szenved egészségügyi problémáktól, 45 százalékuk magányosnak érzi magát, és 46 százalékuk szerint haláluk után gyermekeik és unokáik el fogják felejteni a holokausztot. Az egykori szemtanúk közül évente 14 200-an, naponta körülbelül negyvenen távoznak a zsidó államban az élők sorából. Átlagéletkoruk a statisztikák szerint idén 83,3 év.