Újratervezés jelszóval rendezte meg Kolozsváron 12. kongresszusát pénteken és szombaton az RMDSZ. Tétje nem a választás, hiszen Kelemen Hunor kihívó nélkül várhatta az esti szavazást. Az erdélyi magyar politikusoknak arra kell választ találniuk, hogy miként állítsák meg szavazóik lemorzsolódását, hogyan rázzák fel az apátiából a romániai magyar közösséget és biztosítsák a továbbiakban is a parlamenti jelenlétet. Az új stratégia elfogadására ma kerül sor.
Kelemen Hunor a kongresszus előtti sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy fontos kongresszusról van szó, mivel olyan időben kerül sor rá, amikor a romániai társadalomban, az erdélyi magyar társadalomban egyaránt nagyon sok feszültség, elégedetlenség gyűlt fel a politikai osztály, a politikusok, a politikai intézmények iránt. “Nem a célokon, az értékeken vagy az elveken, hanem mindenekelőtt a politizálás módján kell változtatni ” – mondta Kelemen.
Markó Béla az RMDSZ volt elnöke köszöntő beszédében azt hangsúlyozta, nem örül a kongresszus mottójának, mert mint mondta, újratervezésre irányvesztéskor van szükség. „Márpedig az RMDSZ szerintem nem tévesztett utat. Viszont a romániai demokrácia igen. És ez sokkal súlyosabb, ezért van tényleg szükség a célok és eszközök újragondolására” - mondta a veterán politikus. Markó kiemelte, hogy Románia súlyos politikai válságban van, a parlament teljesen hitelét vesztette, márpedig nehéz a törvények betartását elvárni egy olyan országban, ahol lassan senki sem hisz a minden demokrácia alapját jelentő parlamentben.
A romániai magyar érdekvédelmi szövetség politikai súlyát jelzi, a kongresszuson jelen volt minden román parlamenti erő pártelnöki szinten, ott volt Victor Ponta miniszterelnök is, akinek kabinetjéből decemberben, az államfőválasztás után lépett ki az RMDSZ, és ott volt a Kárpát-medence minden magyar kisebbségi közösségének képviselete. A román politikusok, köztük több volt miniszterelnök, Emil Boc és Calin Popescu Tariceanu is, nemcsak dicsérte a magyar szövetség megbízhatóságát, kimértségét, hanem többé-kevésbé nyíltan újabb koalíciót ajánlottak fel a parlamenti küszöb átlépésével küszködő RMDSZ-nek.
Victor Ponta magyarul köszöntötte a résztvevőket, a párbeszéd és együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Elmondta, hogy a legutóbbi kongresszuson, 2013-ban Csíkszeredában arra kérte az RMDSZ-t, hogy lépjen be a kormányba. „Be is léptek, de hamarosan elmentek. Ezért most nem is kérem semmire Önöket, úgyis azt teszik, amit akarnak” – mondta, általános derültséget keltve a teremben.
A román kormányfő azt hangsúlyozta, hogy szerinte tisztelettel és tárgyalások útján a nézeteltérések rendeződhetnek és az RMDSZ dialógus iránti készségét nevezte a szövetség legnagyobb erényének. Jelezte, ő is nyitott a dialógusra.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök, “a nemzet miniszterelnöke” nem tette tiszteletét a kolozsvári eseményen. Néhány soros üdvözletét Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes tolmácsolta. A Fidesz sem küldött képviselőt, Semjén a Fidesz-KDNP nevében is beszélt. Pedig a korábbi RMDSZ-Fidesz nyílt viszály már a múlté, a miniszterelnök-helyettes is hangsúlyozta, hogy a magyar kormány és az RMDSZ közötti viszony nem csupán rendezett, hanem bizalmi. (Kelemen Hunor beszámolójában kitért arra, hogy egyik feladata volt e viszony rendezése, és ezt teljesítette.)
Semjén köszöntő beszédében keménykedni kezdett, “beolvasott” az első sorban ülő Victor Pontának és a román politikusoknak.
Beszéde azért is hatott “furcsán”, mert Pontának a dialógus fontosságát hangsúlyozó szavai után következett, az után, hogy a román miniszterelnök magyarul is köszöntötte a résztvevőket. Semjén „szeretett nemzet- és honfitársait” köszöntötte. Beszédét úgy kezdte, hogy fontos a párbeszéd, de… „egy ilyen kongresszuson fontos nem csak az udvariasság, hanem az egyenes beszéd is. Nem gondoltuk annak idején, hogy 2015-ben még mindig probléma lehet a kétnyelvű táblák ügye, a magyar himnusz ügye, szimbólumaink használata.” “Nem vagyunk kevesebbek egyetlen nemzetnél sem. Ha másoknak lehet nekünk is lehet, ha erről lemondanánk, akkor elfogadnák, hogy másodrangúak vagyunk. Nekünk is jár az, ami másoknak jár. A kisebbségi jogok emberi jogok a közösség szintjén, ebben pedig nincs alku” - hangsúlyozta.
Az MSZP-t elnöke, Tóbiás József képviselte. A szocialista pártelnök szerint az RMDSZ megkerülhetetlen szereplő a román és magyar politikai életben egyaránt, sikere annak köszönhető elsősorban, hogy “nem kötötte másokhoz a szekerét”. „Nevéhez fűződik a román-magyar párbeszéd elindulása is” – tette hozzá. Tóbiás a magyar-román államközi kapcsolatok felélesztését sürgette „Nem megüzenni kell, amit gondolunk, hanem oda kell menni, meg kell beszélni. Közös kormányülésekre van szükség. Szükségünk van a nemzeti érdekeket megjelenítő kétoldalú találkozásokra. Ha egymás mellett elbeszélünk, a közös ügyeinket nem tudjuk megoldani.” – szögezte le. Átlátható magyar támogatási rendszert kért, hosszú távú nemzetpolitikai stratégiát szorgalmazott,és kijelentette, hogy autonómia nélkül nincs kisebbségi érdekérvényesítés.
Schiffer András, LMP elnök ugyancsak kemény hangon biztosította pártja támogatásáról az erdélyi magyar autonómia-törekvéseket. Felszólította a román hatóságokat, hogy semmiképpen ne engedélyezzék a verespataki cianidos aranybánya beruházást.