hulladék;felsőoktatás;diáktüntetés;ELTE;

2015-04-20 07:05:00

Újabb diáktüntetések?

Hallgatói és oktatói fórumot tartanak ma az ELTE lágymányosi campusán a nemzetközi szakok szakok tervezett megszüntetése miatt. Újabb diák-tiltakozáshullám veheti kezdetét, hiszen a kormány tervei alapján, s főként bizonyos szakok megszűnésével több egyetemen is a társadalomtudományi karok léte kerül veszélybe.

Ma este 18 órától hallgatói és oktatói fórumot tartanak az ELTE Társadalomtudományi Karának lágymányosi campusán. Az erről szóló felhívás a Facebookon jelent meg, ahol lapzártánkig csaknem ötezren csatlakoztak a kar megszüntetése ellen tiltakozó csoporthoz. "Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkársága a bolognai rendszer felülvizsgálatáról döntött. Ennek következményeként megszűnnek a nemzetközi és társadalmi tanulmányi alapszakok" - olvasható a felhívásban, mely szerint a lépés rövid távon anyagilag is ellehetetleníti a társadalomtudományi kar működését.

A fórum szervezői szerint ugyanis éppen a két, megszüntetésre kijelölt szak önköltségesei által befizetett tandíj képezi a kar bevételeinek több mint 60 százalékát, ezért tartanak attól, hogy a tervezett intézkedés az egész kar létét fenyegeti. A három másik társadalomtudományi alapképzés az alkalmazott közgazdaságtan, a szociológia és a szociális munka. A hallgatók követelik, hogy az Emmi vonja vissza az előterjesztést, tegye nyilvánossá a döntések hátterét, és biztosítsa az autonómiát a felsőoktatásban. Követelik azt is, hogy a diákok azt tanulhassanak a pénzükért, amit szeretnének. A mai rendezvényt az ELTE Nemzetközi Tanulmányok Szakos Hallgatói Érdekképviselet és a kar oktatói szervezik, hiszen utóbbiak is támogatják a fiatalok akcióját, sőt, szakmai szervezeteik révén igyekeznek más érintett egyetemekkel is összefogni.

A többi egyetem társadalomtudományi karait is veszélybe sodorja ugyanis a kormány múlt héten nyilvánosságra hozott döntése. Megírtuk: pénteken jelentette be az Emmi, hogy felülvizsgálták a felsőoktatási rendszert és több képzést is megszüntetnének, így a nemzetközi és társadalmi tanulmányi alapszakot is. A tárca állította: a Magyar Rektori Konferencia szakbizottságaival együttműködve készítették el az új képzési struktúrára vonatkozó javaslatát, figyelembe véve a Diplomás Pályakövetési Rendszerből az elhelyezkedésre és a jövedelemre vonatkozó információkat, az elmúlt évek jelentkezési és felvételi arányait, a szakok közötti távolságot és a képzési szintek indokoltságát is. A Felsőoktatási Kerekasztal kedden, a kormány pedig májusban tárgyal a tervezetről.

"A korrupt Orbán-rezsim gyűlöli a tudást, fél a fiataloktól" - közölte a Párbeszéd Magyarországért (PM). Erőss Gábor elnökségi tag szerint ugyanis a bejelentett tervek azt jelentik: a kormány szerint "nincs szükség Európát és a világot ismerő fiatalokra, csak Putyin-vazallusokra; nincs szükség a szegényellenes kormánynak tükröt tartó társadalomkutatókra, csak bólogató jánosokra". A PM harcolni fog az egyetemrombolás ellen - közölte, hozzátéve: ezredszer is elismétlik, hogy hazudik a kormány a felsőoktatásról. "Hazudik, mert a munkaerőpiacon minden diploma érték, a főiskolát, egyetemet végzettekre nagy a kereslet, magasabb a bérük, és így több adót is fizetnek. Ez ugyanúgy érvényes a társadalom- és bölcsészettudományokra, mint a műszaki képzésekre" - emlékeztetett. Erőss szerint a felsőoktatás leépítésének tervét csak ostobaság vagy gonoszság szülheti. Épp ezért a PM szolidaritását fejezte ki a tiltakozó középiskolásokkal, egyetemistákkal, oktatókkal. "Ahogyan egyszer már meghátrálásra kényszerült a Fidesz a hallgatókkal szemben, ugyanúgy állítsuk meg most is, közösen" - fogalmazott.