képlopás;Csontváry-kép;

- Döbbenet! Nem bűncselekmény a százmilliós képlopás

Megdöbbentő fordulattal, bűncselekmény hiányában zárta le a rendőrség az egy éve a debreceni MODEM-ből ellopott festmények ügyében indult nyomozást. Mint megírtuk: egy Csontváry Kosztka Tivadar, és egy Nemes Lampérth József-alkotás tűnt el a kiállítóhely raktárából. Mivel az ott tárolt Antal-Lusztig gyűjtemény őrzése kritikán aluli volt, ezért a biztosító sem fizet, így a városnak kell megtérítenie a százmilliós kárt, s erre 15 napja van.

Hazugságvizsgálatnak is alávetették a debreceni MODEM kiállítóhely alkalmazottait, hogy kiderüljön, lehetett-e közük a két, összességében 116 millió forintot érő műalkotás eltűnéséhez – tudta meg a Népszava. Csontváry Kosztka Tivadar Éjszakai jelenet kápolnával és alakokkal című festményét, illetve Nemes Lampérth József Táj című tusrajzát valamikor 2013 nyara-ősze, és 2014 áprilisa között lophatták ki az épületből. Az egy éven át tartó nyomozás végén a rendőrség bűncselekmény hiányában szüntette meg az eljárást – tudta meg lapunk dr. Antal Pétertől, a gyűjtemény tulajdonosától.

A rendőrség határozata szerint a szándékos lopás mellett megvizsgálták annak a lehetőségét is, hogy esetleg valahová tévedésből szállították ki a képeket, ám azokat a külső partnereknél sem találták meg. Ezek után, mint a rendőrség fogalmaz: „a nyomozás, valamint az intézmény vezetője által kijelölt bizottság által lefolytatott belső vizsgálat sem tárt fel a feljelentésben foglalt bűncselekményt megalapozó körülményeket”.

Antal Péter – aki ügyvéd – úgy véli, az, hogy a képeket valaki elvitte, és nem szolgáltatta vissza, mindenképpen bűncselekmény. Vagy lopás, vagy jogtalan eltulajdonítás vagy sikkasztás történhetett. Ennek ellenére ő nem panaszolja meg a határozatot, nem kéri a nyomozás folytatását. Valószínűleg megteszi ezt viszont a feljelentő, a MODEM, mely Debrecen tulajdona. A több száz alkotást 10 évre kölcsönszerződéssel, térítésmentesen adta Antal az önkormányzatnak, hogy a MODEM kiállíthassa. Az intézmény gyűjteményének alapját ez a kollekció adja.

Kósa Lajos polgármestersége idején a város nem sokat törődött a képlopással megkárosított Antal Péterrel, kerülték a vele való egyeztetéseket. Ez a polgármesterváltás óta kedvezően változott – mondta Antal – bár még mindig nem térítették meg a kárt.

Az intézmény korábbi közleménye szerint „teljes körű vagyonbiztosítással és általános felelősségbiztosítással rendelkezik”. Ez azonban csak épületkárokra, illetve károkozásra vonatkozik, a letéti biztosítást nem említi.

Lapunk úgy tudja, hogy a biztosító – épp a feltárt hiányos biztonság miatt – nem kíván helytállni a képekért.

A tulajdonosnak erről nincsenek ismeretei, de elmondta, 30 napja írt egy levelet a város vezetésének, hogy fizessenek, de erre még nem válaszoltak. A rendőrségi döntés után újabb levélben 15 nap további haladékot adott a 116 millió forint és kamatai megfizetésére. Amennyiben a város megtéríti a kárt, hajlandó a 3500 darabos gyűjteményéből további 500 darabot díjmentesen kölcsönözni a MODEM-nek, megmentve ezzel az intézményt. Az ugyanis – mióta funkcióit beolvasztották a Déri Múzeumba -, ma már csak az Antal-gyűjteményt állítja ki, ez tartja fenn. A tulajdonos úgy véli, rengeteg egyoldalú gesztust tett már Debrecennek, és ő mindvégig szerződés szerint járt el.

Már nem vár azonban a 16. napig. Ha az önkormányzat addig nem fizet, valamennyi műalkotást elszállíttatja, ezzel a MODEM be is csukhatja a kapuit.

„Én a nyolcvanas években nem a diktatúra ellen harcoltam. Hanem azok ellen harcoltam, akik csinálták a diktatúrát.”Ezt Orbán Viktor miniszterelnök válaszolta 2012. novemberében egy hozzá intézett MSZP-s felvetésre a Parlamentben. Mára pontosan értjük, mit jelentett ez a mondat: Orbánt nem a tervgazdaság, nem a szabadság hiánya, nem a sajtó korlátozása, nem a tervutasítás zavarta, pusztán az, hogy nem ő diktált - olvasható az MSZP közleményében.