.A brüsszeli metrón napok óta hirdetik, hogy szerdán fennakadások lesznek a tömegközlekedésben, nem tudni ugyanis, hogy hányan veszik fel a sztrájkfelhívás ellenére a munkát. (Az eddigi tapasztalatok szerint nem sokan.) A szocialista szakszervezet a korai nyugdíjba vonulás lehetőségének újabb korlátozása és a közszférát érintő megszorítások ellen tiltakozik. Ahogy fogalmaznak, az állam nem ruház be a közszolgáltatásokba, ezért azok színvonala folyamatosan romlik, és így egyre nehezebb a munkavállalók helyzete a közszférában.
A második legnagyobb közszolgálati szakszervezeti szövetség, a keresztény ACV sajátos taktikát választott, nem szólít fel a sztrájkra, de úgymond azonosul azokkal a tagjaival, akik mégis beszüntetik a munkát. A keresztény szakszervezet hozzáállása azért fontos, mert a liberálisok által vezetett belga kormánykoalíció azonnal összeomlana, ha a flamand kereszténydemokraták (CD&V) kilépnének belőle.
A vallon kereszténydemokraták (cdH) eleve kimaradtak a megszorításokra vállalkozó Michel-kormányból, Vallóniában pedig a szocialistákkal és a zöldekkel kormányoznak együtt. A flamand CD&V így kötéltáncot jár a költségvetési egyensúly megteremtése és saját társadalmi bázisának a megőrzése között.
Belgium lakói egyébként meglehetős türelemmel szokták fogadni az ilyen sztrájkokat, a vérükbe ívódott, hogy a jóléti állam vívmányainak a megtartása folyamatos szakszervezeti akciókat igényel. Aki Magyarországról éppen szerdán utazik Brüsszelbe (vagy fordítva, onnan haza), annak érdemes tudnia, hogy a taxik és a Charleroi repülőteréről közlekedő buszok, minibuszok általában sztrájk idején is járnak. Bár persze Belgiumban soha semmi sem biztos.