Országgyűlés;képviselők;nők;szexizmus;

2015-04-22 07:11:00

Férfiöltöző lett a Ház

Nem először és vélhetően nem is utoljára aratott sikert férfitársai körében egy kormánypárti politikus, amikor humorosnak szánt formában női mivoltában próbált megalázni egy ellenzéki képviselőt. Nem hiszem el, hogy ez megint megtörténik – ezt gondolta Szél Bernadett, miközben hallgatta Lázár János neki címzett beszólásait a parlament hétfői azonnali kérdések órájában. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az LMP politikusa szerint szorongatva érezhette magát, amikor a hotelszámláiról faggatta, hisz egyértelmű, hogy szorul a hurok a nyaka körül, s csak a sértegetés maradt eszközként a kezében.

A miniszter nem adott érdemi feleletet, de a következő, immár Pakssal kapcsolatos kérdésre már így kezdte a választ: "Vagy Önnek én jutok mindenről az eszébe, vagy pedig sok közös témánk van, …" Ekkor az ülést vezető Hiller István egymás tiszteletére szólította fel a képviselőket, Szél Bernadett pedig úgy reagált, hogy "…ez kőkemény szexizmus volt Lázár János részéről, amit én a leghatározottabban minden nőtársam nevében visszautasítok."

Kérdésünkre, hogy célzott politikai sértegetésként vagy egyszerű stílusbotlásként értékeli-e a történteket, Szél azt mondta, ez a stílus jelen van akkor is a magyar Országgyűlésben, amikor nincs kifejezett politikai célja a felszólalónak. Többnyire kormánypárti képviselők engedik meg maguknak, ahogy most is a Fidesz és KDNP tagjaiból álló unatkozó „kemény mag” gúnyos kacaja biztatta Lázárt a folytatásra, sőt ebből a körből olyan beszólások is érkeztek, hogy kihez kellene mennie panaszra. Az egész parlament leginkább férfiöltözőhöz hasonlít, ahol egymás között kontroll nélkül, sokszor durván beszélnek a játékosok.

Szolidaritást most és korábban is csak ellenzéki képviselőtársai részéről tapasztalt, de sok segítségre egyetlen politikusnő sem számíthat, hiszen kormánypárti és ellenzéki oldalon összesen tizenkilencen vannak az ország házában. Magyarország a női képviselők 10 százalék alatti arányával Európában az utolsó, de még az azeri parlamentbe is több nőt engedtek be. Az LMP ezért ragaszkodik a 30 százalék fölötti női kvótához, sőt azt kiegészítik a cipzár-elvvel, vagyis hogy két azonos nemű jelöltet egy másik neműnek kell követnie a választási listákon – zárja le a történteket lapunknak nyilatkozva Szél Bernadett.