A népfölkelésre kötelezetteknek az 1886, évi XX. tc. alapján történt általános behívása folytán a m. kir. honvédelmi miniszter urnák folyó évi 5000. számú rendelete következtében mindazok a népfölkelésre kötelezett magyar állampolgárok, akik 1891. és 1895. években születtek és az 1915. évi február hó 18-tól március hó 2i-ig terjedő időben megtartott népfölkelési bemutató szemlén vagy a későbbi utóbemutató szemlén népfölkelési fegyveres szolgálatra alkalmasaknak találtattak, amennyiben név szerint fölmentve nincsenek, 1915. évi május hó 15-én a népfölkelési igazolványi lápon föltüntetett m. kir. honvédkiegészitő, illetőleg cs. és kir. kiegészítési kerületi parancsnokság székhelyére népfölkelési tényleges szolgálatra bevonulni tartoznak.
Ez a rendelkezés a cs. és kir. osztrák népi fölkelés, illetőleg Bosznia-Hercegovinában a második tartalék behívása folytán kiterjed azokra az 1891. és 1895. években született osztrák állampolgárokra, illetőleg a Bosznia-Hercegovina-i tartományi illetőségű népfölkelésre kötelezettekre is, akik a magyar szent korona országai területén, a fönt megjelölt időben megtartott népfölkelési bemutató szemlén népfölkelési fegyveres szolgálatra alkalmasnak találtattak.
A Budapest székesfőváros területén tartózkodó és az Ausztriában tartott népfölkelési szemlén alkalmasnak talált 1896., 1895., és 1891. években született népfölkelésre kötelezett osztrák állampolgárok azonban azonnal tartoznak bevonulni.
Azok a magyar honosságú egyének, akik önkéntes belépés folytán a cs. és kir. közös hadseregbe vagy a honvédségbe (akár mint egyévi önkéntesek is) már besoroztattak, tekintet nélkül születési évfolyamukra, 19151 évi május hó 15-én tartoznak tényleges szolgálatra bevonulni.
Ezen kívül behívatnak ugyancsak 1915. évi május hó 15-re népfölkelési tényleges szolgálatra a tartózkodási hely szerinti honvédkiegészitő parancsnoksághoz azok aki eredetileg a hadsereghez, illetőleg a honvédséghez beosztott — magyar honosságú népfölkelésre kötelezett volt póttartalékosok, akik katonai kiképzés céljából szolgálati kötelezettségük ideje alatt nem hívattak be és így katonailag kiképezve nincsenek; továbbá azok a bármely felekezethez tartozó népfölkelésre kötelezett fölszentelt papok (fölavatott lelkészek), akik hivatásukat bármily okból nem folytatják.
A bevonulók lehetőleg alsó és felső ruháival, felső posztókabáttal és erős lábbelivel, mindenesetre evőeszközzel, evőcsészével és két napi élelemmel vonulnak be.
A bevonulás alkalmával a népfölkelési igazolványi lap birtokosa, a vasutakon harmadik osztályon, a gőzhajókon második osztályon ingyen utazik; a népfölkelési igazolványi lap azonban a vasúti, illetve a gőzhajóállomáson, jóval a vonat; vagy hajó indulása előtt, az állomás jegypénztáránál lebélyegezendő.
Azt a behívott népfölkelésre kötelezettet aki a kitűzött határidőre és helyre be nem vonul, karhatalommal vezetik elő és a katonai behívás iránt tanúsított engedetlenség megbüntetéséről szóló 1890. évi XXI. tc. 4, §-a értelmében két évig terjedhető börtönnel büntetik.
A m. kir. honvédségbe vagy a cs. és kir., közös hadseregbe önként belépni óhajtó népfölkelésre kötelezett a törvényes korlátok között a csapattestet maga választhatja, a tényleges szolgálatra történt bevonulásai után azonban csak ahhoz a csapattesthez kérheti a fölvételét ahová, mint népfölkelésre kötelezettet beosztották.
Budapesten, 1915. évi április hó 22-én.
A székesfőváros tanácsa