kormány;költségvetés;áfa;szja;adótörvények;

Varga Mihály miniszter bejelent és újabb ötletekkel áll elő FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

- Ötletszerű adóváltozások

Körvonalazódnak a jövő évi költségvetés számai, első körben tegnap a kormány az adótörvények tervezett módosításáról tárgyalt. Csekély mértékben csökken a személyi jövedelemadó mértéke, mérséklődik a sertés tőkehús áfája, a kétgyermekesek családi adókedvezménye viszont 25 százalékkal nő. Szakértők nem értik, mi a cél az adóváltoztatásokkal.

A költségvetés gyorsított benyújtásával és elfogadtatásával a kormány nyilvánvaló célja, hogy a konvergenciaprogram idei felfrissítése kapcsán már a 2016. évi számokkal állhassanak elő. Ilyen igényt ugyan Brüsszel nem támaszt, az Európai Unió sokkal inkább a költségvetési számok megalapozottságát vizsgálja, sem mint azt, hogy a törvényt mennyire korán fogadja el a tagállamok Országgyűlése. Így aligha szerez az Orbán-kormány jó pontokat azzal, hogy már a nyári törvényhozási szünetet megelőzően Magyarországnak lesz 2016. évi költségvetése - véli szakértőnk.

A kabinet tegnapi ülésének egyik kiindulópontja az volt, hogy egyetlen ágazat vagy tárca se kapjon jövőre kevesebb támogatást, mint az idén - erről Varga Mihály parlamenti sajtótájékoztatóján beszélt. A nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kormány több ülésen tárgyalja a jövő évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot, amit május 13-ig nyújtanak be az Országgyűlésnek. A kormány tegnapi ülésén támogatta a már ismert adómódosítási javaslatokat, jelesül a személyi jövedelemadó (szja) 16-ról 15 százalékra történő csökkentését és a sertés tőkehús áfájának 27 százalékról 5 százalékra történő mérséklését. A kormány azt tervezi, hogy 2019-ig a mostani 10 ezerről 20 ezerre emelik a kétgyermekesek családi adókedvezményét, jövőre 12,5 ezer forintra, valamint egyes közigazgatási díjakat mérséklik - mondta a miniszter.

Az szja mérséklésének érdemleges hatása nem lesz - vélik a szakértők, és a 15 százalék még messze van a kormányfő által korábban meglebegtetett, egy számjegyű adókulcstól. A mostani lépés még tovább rontja a helyzetet - mondta lapunk érdeklődésére Katona Tamás. A közgazdász egyetemi tanár álláspontja szerint alapvetően hibás, hogy az egykulcsos szja-hoz mereven ragaszkodik a Fidesz-kormányzat, ezért az adómérséklésnek az igazi haszonélvezői a vagyonosok, a magasabb jövedelműek lesznek. A sertés tőkehús adócsökkenése arra vall, hogy folyik az ötletelés a kormánypárt háza táján - fűzte hozzá a szakértő. Ugyanilyen szándékkal a tej vagy a kenyér fogyasztói adóját is csökkenthették volna, ráadásul ezeknek az áfája már most is alacsonyabb, 18 százalékos.

A kétgyermekesek adócsökkentésével az a gond - emlékeztetett Katona Tamás, hogy a családi pótlékot Fidesz-kormány korábban befagyasztotta. Így azok a szegény családok - és ilyenek százezerszám találhatók Kelet- és Észak-Magyarországon -, amelyeknek nincs jövedelmük, a tervezett adócsökkentést nem tudják igénybe venni. A teljes foglalkoztatás, pedig továbbra is álom.

Az mindig fontos kérdés, hogy az adócsökkentés, illetve a támogatásnövelés révén mennyivel romlik a központi költségvetés pozíciója. Varga Mihály erről elmondta, hogy az szja-mérséklés 120 milliárd, az áfa-csökkentés 25 milliárd, a gyermekesek magasabb mértékű adókedvezménye 15 milliárd, a különféle díjak és illetékek mérséklése pedig 10 milliárd forint bevételcsökkentést, illetve kiadásnövelést eredményez. Ennek fedezete a nemzetgazdasági miniszter szerint a gazdaság teljesítményének növeléséből kitermelhető. Előzetesen 2016-ban 1,8 százalékos inflációval, 2 százalék alatti GDP arányos államháztartási hiánnyal és 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány.

A miniszter megjegyezte, hogy az egyes tárcák költségvetése jövőre nem lesz alacsonyabb, mint az idei évben. Erre reagálva Katona Tamás elmondta, hogy ez - a növekvő infláció miatt - azt jelenti, hogy reálértékben kevesebbet költhetnek a minisztériumok, vagyis az oktatási, egészségügyi és szociális ellátás színvonala romlik.

Két szakszervezet közös levélben arra kérte Áder János államfőt: ne írja alá az Országgyűlés által a múlt héten elfogadott, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos jogviszonyáról szóló törvényt, mert annak értelmében a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok dolgozói nem hozhatnak létre szakszervezetet.