Matolcsy György;MNB;vagyonnyilatkozat;alapítványok;

Matolcsy György FOTÓ: Szalmás Péter

- Lyukas Matolcsy vagyonnyilatkozata

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének, Matolcsy Györgynek nem szerepel a vagyonnyilatkozatában, hogy a Pallas Athéné (PA) két alapítványától összesen 1,18 millió forint járandóságot kap havonta - derítette ki a Magyar Narancs. Matolcsy azzal védekezett, hogy a tiszteletdíjakból „elkölthető jövedelme” nem származott, mert a tiszteletdíjakat az Összefogás az Államadósság Ellen Alapnak, illetve a Minden Gyerek Lakjon Jól! Alapítványnak utalja át. Így szerinte a vagyonnyilatkozatban sem kellett feltüntetni tiszteletdíjait.

A vagyonnyilatkozat-tételre vonatkozó jogszabály szerint azonban minden adóköteles jövedelmet be kell vallania – függetlenül attól, hogy azt mire költi, állítja a Magyar Narancs. Márpedig az adózott tiszteletdíj ilyen, arról nem is beszélve, hogy az Alapnak befizetett rész után adókedvezmény is megillette a jegybankelnököt.

A jegybanki alelnök, Gerhardt Ferenc vagyonnyilatkozatában is talált a hetilap hiányosságokat. Az alelnök nem visel tisztséget a Pallas Athéné alapítványok vezetésében, de havonta két helyről, összesen 1 015 000 forintot kap azért, mert a a PA Domus Concordiae Alapítvány és a PA Domus Mentis Alapítvány felügyelőbizottságának is elnöke

Az Együtt szerint Matolcsy Györgynek távoznia kell a közéletből, mert hazudott és csalt a vagyonnyilatkozatával és annak gyanúja is fölvetődött, hogy a közpénzek százmilliárdjaiból létrehozott alapítványok azért kellettek, hogy a vezetők megkerüljék a bérplafont. A párt vagyonosodási vizsgálatot kezdeményez a jegybankelnök ellen, és követeli az MNB felügyelőbizottságának felállítását.

Valótlan, a közvéleményt megtévesztő információk jelentek meg egyes hírportálokon a MNB vezető tisztségviselőinek közhasznú célokra fordított tiszteletdíjairól - írta közleményében a jegybank. Az MNB alapítványainak jegybanki tisztségviselői tiszteletdíjukat nem veszik fel, hanem közhasznú tevékenységet folytató civil szervezeteknek utalják át jótékony célokra. A tiszteletdíjakból minden esetben levonják és befizetik a közterheket az adóhatóságnak. A jegybanki vezetők a jogszabályokkal összhangban az adóbevallásaikban feltüntetik azokat a tiszteletdíjakat is, amelyeket közhasznú célokra fordítanak, vagyonnyilatkozatuk mindazokat a jövedelmeket és egyéb juttatásokat tartalmazza, amelyekből elkölthető jövedelem származott. A közhasznú célra fordított jövedelemből elkölthető jövedelem, vagyongyarapodás nem származott. Az MNB vezetőinek vagyonnyilatkozatai minden esetben összhangban vannak valós vagyoni és jövedelmi viszonyaikkal - írta az MNB.

A közlemény annyiban sántít, hogy a vagyonnyilatkozat jövedelembevallási része nem tesz különbséget elkölthető és nem elkölthető jövedelem között, csak jövedelmet ír, annak felhasználási módjára nem kíváncsi.

A lapunknak nyilatkozó szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy vagyonosodási vizsgálatot csak bevallással lezárt évre lehet kezdeményezni. A 2014-es évről még május 20-ig lehet benyújtani az adóhatóságnak a bevallást, így vagyonosodási vizsgálatot sem lehet addig kezdeményezni.

Pápa Levente az Együtt alelnöke a Népszavának erre úgy reagált, hogy a nem átlátható pénzmozgást mindenképpen fel kell tüntetni a vagyonnyilatkozatban. A politikus kifogásolta, hogy miért kap pénzt a két jegybanki vezető olyan alapítványoktól, amelyeket az MNB nyereségéből, vagyis közpénzekből hoztak létre. Miért nem vállalták ingyen az alapítványi munkát, illetve miért kell jegybanki vezetőket oda helyezni, miért kell nekik állást halmozni? - tette fel a kérdéseit Pápa Levente.

Sem a tervezőasztalon, sem a megvalósítás során, sem azóta nem állta ki a józan ész próbáját az ócsai devizahiteles gettó – hiába volt a sok figyelmeztetés. A projekt tervezett 500 lakóházából mindössze 80 épült meg horribilis, 2,5 milliárdos összegből. Azóta már nevet és funkciót váltott a „lakópark”: szociális menekültteleppé formálta át a kormány. A fejlesztés leállt, és szinte mindenki rosszul érzi magát az egyentelepen.