Mercedes;pénzbírság;árrögzítés;

A kép a németországi Mercedes-gyárban készült. Illusztráció: Thomas Niedermueller/Getty Images

- Több milliárddal bírságolták a Mercedest

Háromszázötven millió jüan (15,8 milliárd forint) bírságot szabtak ki árrögzítés miatt a Mercedes-Benzre Kínában, mert az autóértékesítés utáni szolgáltatások árait manipulálta a piacon - számolt be az állami Hszinhua hírügynökség csütörtökön.

A Csiangszu tartományi árhivatal a múlt hónapban kezdett vizsgálódni és ennek során fedett fel több "versenyellenes gyakorlatot", amelyekre bizonyítékokat is gyűjtött. A hatóság emberei a kelet-kínai tartomány több kereskedőjét is vizsgálták, és a szomszédos Sanghajban található irodákat is megszállták.

A trösztellenes eljárásban megállapították, hogy a gyártó, pozícióját kihasználva, ellenőrzi az alkatrészek, a javítások és a karbantartási szolgáltatások árát a piacon. Az iparág szakértői szerint az autógyártók túlságosan erős befolyással rendelkeznek a kereskedők és az alkatrészellátók felett Kínában, s ezzel módjukban áll az árak ellenőrzése.

A Hszinhua hírügynökség szakmai szervezetekre hivatkozó beszámolója szerint egy, a piacon kapható alkatrészekből összeállított Mercedes-Benz C-osztályba tartozó autó ára 12-szerese is lehetne egy, a gyárból kijövő új gépkocsi árának. A tulajdonos Daimler csoport szóvivője legutóbb megismételte a Mercedes-Benz korábbi közleményének lényegét, miszerint a nyomozásban együttműködik a kínai hatóságokkal.

Április elején a kínai nemzeti fejlesztési- és reformbizottság közölte, hogy szintén monopólium-ellenes eljárás keretében büntetésre számíthat az Audi és a Fiat Chrysler. Előbbi büntetéséről már kiszivárgott, hogy 250 millió jüan (11,3 milliárd forint) körül lesz.

A Daimler közleményeiből az derült ki, hogy 2015 végére 300 ezerre kívánja növelni Mercedes-Benzek eladásait, míg az Audi 2020-ra - tervei szerint - 40 százalékkal bővíti értékesítését a világ legnagyobb autópiacán. A kínai hatóságok az elmúlt években fokozták a monopólium-ellenes törvény betartatását célzó vizsgálataikat a külföldi, multinacionális vállalatok körében. Megbüntetették például a Mead Johnson Nutritiont és Danone-t is. Sajtóértesülések szerint folyamatban van a Microsoft Corp. ellenőrzése, és az amerikai Qualcomm Inc. számítógépes chipgyártóval szembeni gyanújukat is megfogalmazták már a kínai illetékesek.

A Quaestor-csoport brókerbotránya nem csak a több ezer károsultat érinti, hanem Magyarország egyik legrégebbi labdarúgó klubját is. A Győri ETO az elsők között kapott új stadiont, a csapat fényesen szerepelt az elmúlt szezonokban az NB I-ben, de elképzelhető, hogy jövőre már a legalsóbb megyei osztályban kezdi a szezont.