sajtótájékoztató;Lázár János;Habony Árpád;

2015-04-23 20:14:00

Lázár is megtagadta Habonyt

Lázár János ma ismét részletekbe menően tájékoztatta az újságírókat, és noha a sajtótájékoztató egyik központi eleme az un. Altus-ügy volt, a Miniszterelnökséget vezető miniszter nem tért ki a Habony Árpádot érintő kérdések elől sem. 

Igaz, a válasszal "nem lettek beljebb" a kérdezők, Lázár ugyanis csak megismételte kenyéradója szavait, miszerint: Orbán Viktor kormányfőnek nincs hivatalos politikai tanácsadója, így Habony Árpád sem az. A kormány a Századvég csoportot bízta meg, hogy szakértői és tanácsadói munkát végezzen, magánemberként pedig sokakkal beszélnek egy-egy döntés előtt.

A PM montázsa Forrás: Facebook/Párbeszéd Magyarországért

A PM montázsa Forrás: Facebook/Párbeszéd Magyarországért

A minisztert ezek szerint nemigen zavarta, hogy az RTL Klub házon kívül c. műsorának nyilatkozva 2014 decemberében még vígan tanácsadózta Habonyt. 

Ez a kérdés-felelet azonban csak egy röpke epizód volt a fontos témák sorában, Lázár János lényegesen részletesebben beszélt az "Altus-ügyről".   A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy a kormány az Európai Bizottság illetékes hatóságaihoz (EB) fordult a Gyurcsány Ferenchez köthető cég másfél milliárd forintos megbízása miatt. Tájékoztatása szerint a bizottság illetékeseitől arra várnak választ, milyen körülmények között, milyen eljárásban választották ki a céget az EU 2014 és 2020 közötti fejlesztési programjainak ellenőrzésére. Megjegyezte, hogy korábban erre nem vettek igénybe alvállalkozót, az EB munkatársai maguk végezték el ezt a munkát.

Értékelése szerint mivel egy aktív politikust, egy korábbi és "vágyai szerint leendő" miniszterelnököt bíznak meg egy másfél milliárdos ellenőrző munkával Magyarországon, ez a munka nem végezhető elfogulatlanul és a politikai szempontok figyelmen kívül hagyásával, és ez árt a bizottság tekintélyének, az uniós intézményrendszer iránti bizalomnak. Hozzátette, hogy sokakban kételyeket ébreszthet, hogy Gyurcsány Ferenc és "mintegy négytagú családi vállalkozása" milyen tanácsokat ad például magyar vállalkozók uniós pályázatainak ellenőrzésével kapcsolatban. A tárcavezető szerint ez az indokolatlan méretű és átláthatatlan támogatás felveti a tiltott pártfinanszírozás kérdését. 

Lázár János még egy, mardosó gyanúját is megosztotta az újságírókkal, miszerint: "reméljük, hogy az Európai Bizottság baloldali vezetői nem így és nem ebben a formában kívánnak segítséget nyújtani Gyurcsány Ferenc DK-mozgalmának az Altus Zrt.-n keresztül." 

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a több mint kétórás sajtótájékoztatón időt szakított arra is, hogy elítélje a kaposvári gyilkosságot, és közölje: ha van összefüggés a dohánybolt külleme - például az eltakart kirakat - és a bűncselekmény között, akkor jogszabály-módosítást kezdeményez. Lázár János jelezte, hogy a szerdai kormányülésen arra kérték a belügyminisztert, hogy akár különleges rendőri egység bevetésével is találják meg az elkövetőt vagy elkövetőket. A legfontosabbnak azt nevezte, hogy a kormány együttérzését fejezze ki a hozzátartozóknak, és azt hangoztatta, hogy a brutális kegyetlenség nem maradhat megtorlatlanul.

Az újságírók nem kímélték a minisztert, faggatták a kormányt jobboldalról érő kritikákról is. Erre válaszul Lázár János kiemelte, hogy sem ő, sem egyetlen politikustársa nem sértődhet meg e bírálatokon, mert szerinte a jelenlegi ciklusnak sokkal nagyobb a tétje a jobboldal számára, mint a 2010-2014-esnek volt. Történelmi eredmény lenne ugyanis - folytatta -, ha két kormányzás után, 2018-ban a Fidesz-KDNP és szövetségesei meg tudnák tartani a választók bizalmát. Szerinte "az nem négy évre, hanem évtizedekre határozná meg a magyar jobboldal sorsát, struktúráját és jövőjét".

Miután ekkora a tét, minden jobboldali véleményformáló, minden jobboldali szavazó úgy érzi, el kell mondania a véleményét annak érdekében, hogy "2018-ban nyerjünk" - fejtette ki a miniszter, hozzátéve: "nekünk néhányunknak a kormányzat frontvonalában az a dolgunk, hogy nagyon súlyos ügyeket próbáljunk naponta megoldani".

És, ha már a kormányzat frontvonalában állók vállán lévő terhekről esett szó, előkerült a tervezett felsőoktatási változások témája is. Noha a diáktüntetések miatt kissé forró a talaj, a miniszter szerint a dolgok mennek a maguk menetén, az Emberi Erőforrások Minisztériuma a konzultációk után tesz javaslatot a modernizációs folyamatra, ami egyelőre még a közigazgatási egyeztetésnél sem tart.

A kórházak konszolidációjára vonatkozó kérdésre válaszolva Lázár János azt mondta:  az az oktató- és egyházi kórházakra is vonatkozik, a kormány nem hagyja, hogy egy intézmény is elveszítse működőképességét kifizetetlen számlák vagy más miatt.

A sportfinanszírozásra vonatkozó korábbi szavait felemlegető kérdések kapcsán kiderült az is, Lázár János meggyőződése, hogy az állami vállalatoknak a professzionális sport finanszírozásában nincs semmi keresnivalójuk, és ezt a miniszterelnök is így gondolja. Az újságírók a tájékoztatón azt is megtudhatták, hogy  Orbán Viktor miniszterelnök jövő kedden a Modern városok programmal összefüggésben Pécsre látogat.