Háy János;Budapest Nagydíj;XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál;Jonathan Franzen;

2015-04-24 03:10:00

„Beszakad tőle az ember mellkasa”

Átvette a Budapest Nagydíjat Jonathan Franzen amerikai író, a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége tegnap a nyitóünnepségen. A Fővárosi Önkormányzat és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése díjának átadásán Háy János mondott laudációt, a nagyközönség pódiumbeszélgetésen találkozhatott először a mai amerikai irodalom első számú sztárjával.

Mindig is csillag akartam lenni, csillag az irodalom egén – így hangzott Jonatha Franzen első mondata a budapesti nagyközönség előtt a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. A karcsú, jó kiállású író a délutáni pódiumbeszélgetésen Winkler Nóra kérdéseire jó humorral beszélt arról, neki mit jelent a regényírás. – Számomra a legjobb cucc, ami csak létezik, és amiről nem jöttem le öt éven át. Azzal a különbséggel, hogy ez a cucc nem viszi, hanem hozza a pénzt. Részletesen mesélt a madármegfigyelésről, ami az egyik szenvedély.

Találkozások Franzennel

A könyvfesztivál díszvendége ma a sajtóval találkozik. Olvasói szombaton 11 órakor hallhatják személyesen: az Európa Kiadó rendezésében a Millenáris Osztovits Termében Diszkomfortzóna címmel beszélgetés hangzik el Jonathan Franzennel Bart István és Veiszer Alinda részvételével. Ugyancsak szombaton 12.30 órakor a B17 standnál a könyveit dedikálja.

A Budapesti Nagydíj átadása előtt Háy János mondott laudációt. „Nem kockázatmentes Franzent olvasni, megroppantja az élettel szembeni védőburkunkat, nem azért, hogy jó vagy rossz szivárogjon be a repedéseken, hanem azért, hogy bejusson a valóság, az élet a maga kockázatával” – mondta és hozzátette: „Olyan finoman és mélyen ábrázol, hogy beszakad tőle az ember mellkasa.”

A magyar olvasó abban a szerencsés helyzetben van, hogy Bart István remekmívű fordításában három Franzen-regény is elérhető magyarul, a negyedik magyarul megjelenő könyvének a fesztiválon lesz a bemutatója. Az Európa Kiadónak köszönhetően eddig eljutott a magyar olvasóhoz az 1992-ben született Erős rengés, a 2001-es kiugró remekmű, a Javítások, s a 2010-es óriási visszhangot vert Szabadság. Legújabb könyve, a Diszkomfortzóna - egy másik amerikaival (Dylan Thomas) szólva – „az író arcképe kölyökkutyakorából”. Az életrajzi ihletésű kötet szombati bemutatóján a szerzővel együtt a fordító, Bart István is az olvasók elé lép.

A most 56 éves Jonathan Franzen ma az amerikai irodalom egyik legnagyobbja. Első számú sztárja. Fenegyerek. Legendák keringenek róla. Nevéhez imádják hozzáfűzni, hogy lenézi az e-könyveket és gyűlöli az internetet. (És micsoda mókás ellentmondás: minderről az internetről, közelebbről a youtube-on található interjúiból lehet következtetni.) Ő volt az, aki megtette, amit senki más, hogy a szám szerint a harmadik, a kirobbanóan nagy sikert hozó regénye (Javítások) után nem ment el a nagyhírű tévészemélyiség, Oprah Winfrey meghívására a nevezetes könyves műsorába.

Kilenc évvel később, a még nagyobb sikerű következő regénye (Szabadság) után viszont már jó hangulatban beszélgettek. Az a korábbi balhé határozottan jót tett a szerzői reputációnak. Kivételes helyre emelte a szellemi ranglétrán az, hogy tíz év után ő volt az első író, akit a Time magazin a címlapjára tett, s aláírta: A nagy amerikai regényíró.

Ezek a hírnevet fényező csillogó csecsebecsék, amelyeknek természetesen megvan a maguk súlya, de az irodalmi parnasszust az méri ki Franzennek, amit Háy János mondata jelent. Hisz hány szerzőről mondható el, hogy olyan finoman és mélyen ábrázol, hogy beszakad tőle az ember mellkasa? Franzent a családregény műfajának kirobbanó sikerű életre keltése okán szokták Tolsztojhoz, meg Thomas Mannhoz hasonlítani, ahogy egyik méltatója találóan nevezi meg Franzen mellbevágó irodalmi újdonságát: „visszaemelte a klasszikus szépirodalmat eredeti rangjára és valódi sztár lett általa.”

Budapest büszkesége, igazi kulturális csúcsteljesítmény, hogy a könyvfesztivál a fennállása több mint két évtizede alatt a kortárs nemzetközi irodalom – mondhatjuk : a világirodalom – legjelentősebb alkotói közül nyerte meg eddigi díszvendégeit. Néhány kiragadott név, Günther Grass, Ljudmila Ulickaja, Mario Vargas Llosa, Slawomir Mrozek, Umberto Eco, Jorge Semprun, Salman Rushdi neve Kertész Imréé mellett. A lista tanusítja, hogy mára a díszvendégeknek adományozott Budapest Nagydíj irodalmi tekintélyt szerzett magának az évek során. A tekintélyt öregbíti az idei alkalom, Jonathan Franzen Budapest Nagydíja is.

Franzen Illinois-ban született, apai ágon svéd felmenőkkel is dicsekedhet. Német nyelvből szerzett diplomát az egyetemen, ösztöndíjasként többször töltött hosszabb időt Németországban. A diploma után Bostonba költözött az írói karrier reményében, amikor azonban a reménye nem vált be, New Yorkba települt át, ott jelent meg 1988-ban az első regénye, A huszonhetedik város. St.Louis-t, a szülővárosát tette színhelyül, de ahogy ő fogalmaz, ez a könyve nem talált el a saját olvasóihoz.

Második regénye, az Erős rengés szerinte szintén túl dühös volt ahhoz, hogy megfogja az olvasót. A nagyívű Javítások 2001-ben egycsapásra híressé tette, a középnyugati amerikai családról szóló művel elnyerte a nagytekintélyű amerikai Nemzeti Könyvdíjat. Következő művén tíz évig dolgozott, a Szabadság klasszikus amerikai nagyregény, amelyet neveztek már az évszázad regényének és azt tartják róla, hogy évtizedek óta könyv nem rázta meg úgy az amerikai olvasókat, mint a Szabadság..

Alkotói szándékáról Franzen így vall: „Az az irodalom, ami engem érdekel, amit én akarok előállítani, arra irányul, hogy vegyük le a fedőt felületesen élt életünkről, és nyúljunk bele az alatta fortyogó forró anyagba”, fogalmaz a Magyar Lettre-ben közölt hosszabb interjújában. És még hozzáteszi: ”Örömet akarok szerezni mindennel, amit írok. Intellektuális, emocionális, nyelvi és esztétikai örömet.”

Programok standról-standra
A tegnapi ünnepélyes nyitány után mától teljes nagyüzem indul „Európa legnagyobb könyvesboltjában”: a vasárnap záruló 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál standjain mintegy félszáz külföldi író és félezer hazai és határon túli magyar szerző dedikál és találkozik olvasóival különböző programokon. A Millenárison idén több mint 400 esemény várja az érdeklődőket, és Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója tájékoztatása szerint az 500 forintos belépőt le lehet vásárolni, sőt, van olyan stand, ahol dupla értékben.A fesztivál díszvendég-országa idén nem hagyományos módon valamely más ország lesz, hanem maga a 220 éves szervezett magyar könyvszakma.
A MKKE szakmai konferenciája ma délelőtt ennek jegyében foglalkozik a könyvpiac és könyvkiadás jelen problémáival. Három téma kerül terítékre: A könyvkereskedelem átalakulása, változás a terjesztésben itthon és külföldön, Digitális technika, a könyv jövője és Az állam szerepvállalása a könyvipar piacosításában. Ugyancsak az évforduló jegyében született meg a magyar próza estjének programja is Csillagtérkép címmel. Szombaton este 6 órától a Supka Géza teremben zenés szórakoztató műsorral lép közönség elé Grecsó Krisztián és Háy János, akikkel két zenész, Egyedi Péter és Kollár Klemencz László működik együtt a múlt és a jelen irodalom útjainak felidézésében.
Jordán Tamás olvassa a szemelvényeket, Juhász Anna vezeti az estet.Idén 15. alkalommal kerül sor az Európai Elsőkönyvesek Fesztiváljára, amely 17 szerzőt vonultat fel, köztük a magyar Mán-Várhegyi Rékát. A szerzők kétrészes pódiumbeszélgetésen mutatkoznak be szombaton 14 órától a Lázár Ervin teremben. Az alkalomra háromnyelvű kiadvány is megjelent, amelyben minden szerző regényének részlete olvasható az eredeti nyelven kívül angolul és magyarul is. Aki a könyveiket keresi, a B38-as standon megtalálja mindazt, ami fellelhető róluk-tőlük.
A Millenáris pavilonjaiban elhelyezkedő kiadói standokon sokezer könyv várja az érdeklődőket. A friss kiadások iránt érdeklődőknek az eligazodás kedvéért a MKKE külön Könyvajánló katalógusban adja közre a fesztivál könyvújdonságait. Természetesen idén is készült részletes programfüzet, amely időbeli és helyi bontásban óráról-órára felsorolja a gazdag kulturális programokat és a sűrű dedikálásokat.
A szemfüles autogramvadász a díszvendég Jonathan Franzenen kívül olyan szerzőket cserkészhet be a fesztivál idején, mint a német irodalom fenegyereke, Daniel Kehlmann, az izraeli Etgar Keret, a holland Tommy Wieriga, az amerikai Marianna D. Birnbaum, hogy csak néhány nevet emeljünk ki. De dedikálni fog Ormos Mária, Markó Béla, Závada Pál, Dragomán György, Bodrogi Gyula, Ungváry Rudolf, Ungváry Krisztián, Esterházy Péter, Parti Nagy Lajos, Nyáry Krisztián, Komoróczy Géza, Spiró György, Konrád György és még sokan a kedvenceink közül. Vasárnap 17 órától pedig Születésnapi Irodalmi Szalon várja a közönséget a Teátrumban, ahol a kerek életkorú szerzőket köszöntik a 90 éves Nemeskürty Istvánnal és Vitányi Ivánnal kezdve a sort, le egészen a 65 éves ifjakig.