MSZP;Országgyűlés;interpellációk;Raoul Wallenberg Szakközépiskola;

2015-04-27 19:41:00

MSZP: de miért is akarják bezárni a Wallenberg-iskolát?

A Raoul Wallenberg Szakközépiskola épületét a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek akarják "átjátszani", a tanulókat pedig több másik intézményben akarták szétszórni. Az elképzelést nem előzte meg egyeztetés. Igaz, utólag készült egy megállapodás, hogy az iskola mégis működhet, csak máshol és más formában - erről a szocialista Kiss László  beszél a parlamentben. A politikus az interpellációs időszakban feltette a kérdést:  miért akarják bezárni a Raoul Wallenberg Szakközépiskolát és mi a helyzet a Neptun utcai általános iskolával?

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára válaszában azt mondta, az ügyben előzetesen konzultáltak a pedagógusokkal, majd a szülőkkel, Balog Zoltán miniszter pedig a múlt héten találkozott a szülők és tanárok képviselőivel. Biztosította őket, hogy habár az iskola helyére egy felsőfokú állami intézmény kerül majd, meg fogják találni a módját, hogy a Raoul Wallenberg Szakközépiskola máshol folytathassa a munkáját. A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament viszont megtette ezt 100 igen szavazattal 35 nem ellenében.

Rossz helyen vannak a nemzeti parkok az FM-nél

Sallai R. Benedek (LMP) arról beszélt, nem bölcs döntés a Földművelésügyi Minisztériumra (FM) bízni a nemzeti parki földeket és nagyon rossz helye van a természetvédelmi intézményrendszernek a tárcánál. A képviselő azt kérdezte, van-e esély arra, hogy a kormány és a Fidesz újragondolja az ezt célzó intézkedést.

Bitay Márton Örs, a földművelésügyi tárca állami földekért felelős államtitkára azt felelte, hogy öt éve a földművelésügyi miniszter irányítja a tíz nemzeti parkot. Szavai szerint az FM nem visszavonta a képviselő által kifogásolt javaslatot, azt a parlament, többek között Sallai R. Benedek is leszavazta. Megjegyezte, a képviselő azt viszont soha nem tette szóvá, hogy több ezer hektár van vagyonkezelésben olyan alapítványoknál, amelyeket az "SZDSZ-kormány" hagyott jóvá. A képviselő nem fogadta el a választ, ezt a Ház tette meg 100 igennel 36 nem ellenében.

MSZP: nem készült el a kórházak kapacitásának újrafelosztása

Szakács László (MSZP) arról beszélt, hogy februárra el kellett volna készüljön a kórházak megyei kapacitásának újraelosztása, de a hírek szerint eddig csak 13 megyének van tárgyalásra alkalmas javaslata, vagyis ebből következően hat megyének és a fővárosnak nincs. Eközben hátrébb sorolták az adósságok kifizetését és haladékot adtak saját maguknak a beszállítói adósságok kifizetése során.A politikus szerint az kellene legyen a cél, hogy minél jobban elérhető, minél biztonságosabb és magasabb színvonalú ellátást kapjon minden egyes magyar állampolgár.

Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár azt mondta: amikor a képviselő azt kéri számon, hogy a kormány egyeztet-e az egészségügyi intézményekkel, akkor hallgassa meg az intézményvezetőket is, mert az ő véleményük fog számítani ebben a kérdésben. Azt mondta, 2010-ben a gyógyító-megelőző kassza 750 milliárd forint volt, 2014-ben 928 milliárdra nőtt, most pedig költségvetési keretből további hatvanmilliárd forint kerül a rendszerbe. A képviselő a választ nem fogadta el, az Országgyűlés viszont 106 igennel 36 nem ellenében igen.