Napok óta elmaradt béreikért tüntetnek a szénbányászok az ukrán fővárosban az elnöki palota és a kormány épülete előtt. Egyesek sátrakat állítottak fel a tavalyi Majdan tiltakozás mintájára, Múlt héten ismeretlenek támadtak a békés tüntetőkre, a szakszervezeti vezető provokációról beszélt, de nem tudta megmondani, kik voltak az elkövetők.
Tegnap Arszenyij Avakov belügyminisztere bejelentette, letartóztattak néhány tüntető bányászt, de a pontos számot nem közölte. A szakadár területek hírügynöksége, a Novorosszija híradása szerint a belügyminiszter arról beszélt, hogy a tüntetők felét beszervezték, azokat pedig, akik ellenálltak a rendőri intézkedésnek, letartoztatták.
Korábban Petro Porosenko államfő is úgy vélekedett, hogy bizonyos erők saját céljaikra használják fel a bányászok tüntetését. „Ez néhány rossz lelkű politikai erőnek és néhány oligarchának hasznos” – mondta az elnök és elrendelte a meg nem nevezett bűnösök felelősségre vonását. A kijevi kormányzat és a korábban az új hatalmat támogató egyes oligarchák között az utóbbi időben elmérgesedett a viszony, ezt hozta napvilágra az elhíresült Kolomojszkij-ügy is.
Március végén Porosenko menesztette Ihor Kolomojszkijt, a dnyipropetrovszki megye milliárdos kormányzóját, a fronton harcoló ukrán önkéntes alakulatok egyik anyagi támogatóját, miután az fegyvereseivel megszállta az egyik állami vállalat székhelyét, tiltakozásul, amiért leváltották az ő emberének számító vezérigazgatót. Az akkori eset jelezte, Porosenkoéknak nem lesz könnyű dolguk a nemzetközi anyagi támogatás fejében elvárt reformok végrehajtásakor, mert az sok esetben az oligarchák érdekeit sértik.
Nem kevesebb gondot okoznak a Majdanon feltűnt szélsőséges jobboldali radikálisok, a Pravij Szektor (PSZ) tagjai sem, akik a minszki tűzszüneti egyezmény betartását lehetetlenítik el. A fronton harcoló önkéntes alakulatok zöme ugyanis radikális önkéntesekből állt össze, és ők nem hajlandók letenni a fegyvert. Egyes alakulatok betagozódtak a Nemzeti Gárdába, de a PSZ zászlóaljának tagjai ezt kategorikusan megtagadták. Ezért a hadsereg deszantosai körbevették egyik támaszpontjukat Dnyipropetrovszk megyében, de egyelőre nem sikerült elérni, hogy letegyék a fegyvert.
A védelmi minisztérium azt javasolta az önkéntes alakulatnak, hogy oszlassa fel magát, és tagjai egyenként jelentkezzenek katonai szolgálatra a toborzóirodákban. Ezt azonban nem fogadták el sem az egység, sem a párt vezetői. A párt aktivistái tegnap az elnöki hivatal előtt kezdtek tüntetni, tárgyalást sürgettek és jelezték, ragaszkodik ahhoz, hogy az alakulat külön alegységként kerüljön be az ukrán fegyveres erők kötelékébe.
Az Unian ukrán hírügynökség beszámolója szerint Artyom Szkoropadszkij, a PSZ szóvivője azt mondta: “Senkinek sincs joga elvenni a pravij Szektor fegyvereit. Mi az államtól nem kaptunk egyet sem, valamennyit harc közben szereztük az ellenségtől”. Újságíróknak nyilatkozva állította, senkit nem engednek be a körbezárt bázisra, A szóvivő azt is egyértelművé tette, a PSZ két legfőbb vezetőjétől, Dmitro Jarostól és Andrij Sztempickijtől a bekerített bázison szolgálók azt az utasítást kapták, hogy ne adják át sem a támaszpontot, sem fegyvereiket a katonáknak.
"Ez a mi támaszpontunk, ezek a mi fegyvereink”, szögezte le. Az eset pikantériáját az adja, hogy Jarost, talán épp az önkéntes alakulatok megszelídítése céljából nemrég a védelmi miniszter tanácsadójának nevezték ki. Az elnöki hivatal hadműveleti ügyekben illetékes szóvivője cáfolta, hogy le akarná fegyverezni bárki is a párt önkénteseit. “Mindaz, ami most Dnyipropetrovszk megyében zajlik, nem más, mint az ukrán hadsereg gyors reagálású deszantos erőinek tervezett gyakorlata. Senki sem emelt fegyvert senkire” – állította.