LMP;létminimum;május elseje;

2015-05-01 15:53:00

LMP: meg kell adni a létminimumot!

Az LMP szerint a legkevesebbet keresőknek is biztosítani kell a létminimumot.

Ezt is tartalmazza a pártnak a dolgozói szegénység felszámolására tett hétpontos javaslata, amelyet Schiffer András társelnök ismertetett pénteken, a párt majálisán, a budapesti Városligetben.

A társelnök hangsúlyozta: nem a mesterségesen alacsonyan tartott bérekkel, hanem a munkaerő képzettségével kell felvenni a versenyt más országokkal. Közölte azt is, hogy emelnék a béreket a közszférában, csökkentenék a gyermekeket nevelők és az induló kisvállalkozások terheit, valamint a helyben termelt élelmiszerek áfáját, átalakítanák a közfoglalkoztatás rendszerét, és nemet mondanának az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabadkereskedelmi egyezményre.

Schiffer András, bírálva, hogy az adózók fele kevesebb mint nettó 87 ezer forintot keres. Kifejtette: többkulcsos adórendszerrel és a munkavállalói járulékok csökkentésével a minimálbér nettó értékét 35 százalékkal, az átlagbérét 24 százalékkal emelnék, ezzel 3 millió forintos éves jövedelemig mindenki jól járna.

Növelnék a közszférában hetedik éve befagyasztott béreket, mivel ott egyharmados a dolgozói szegénység. Az állami, önkormányzati cégek munkavállalói esetében is kötelezővé tennék a bérajánlások végrehajtását, továbbá a pedagógiai asszisztensek, az egészségügyi szakdolgozók és a szociális dolgozók jövedelmét is megemelnék, utóbbiakét 30 százalékkal.
Az egyetemi, főiskolai tanulmányok megkönnyítéséért a tanulmányok végéig, de legfeljebb a gyermek 24 éves koráig biztosítanák a szülőknek a családi adókedvezményt és a családi pótlékot. Az induló mikro- és kisvállalkozásoknál az LMP 6,5 százalékos járulékcsökkentést vezetne be, a hosszú távú cél pedig az, hogy adó- és járulékterheik he haladják meg bevételeik felét.
Az LMP emellett a helyi gazdaságok „felpörgetéséért” 5 százalékra csökkentené a helyben termelt alapvető élelmiszerek áfáját - folytatta Schiffer András.

A társelnök részletezte azt is, miként alakítanák át a közfoglalkoztatást úgy, hogy az abban dolgozók visszaléphessenek a munkaerőpiarca. Minimálbért fizetnének a közfoglalkoztatottaknak, és azoknak tartanák fenn ezen állásokat, akik nem képesek visszakerülni a munkaerőpiacra. A közfoglalkoztatottakat is képeznék, nekik is biztosítanák a munkaerő-piaci szolgáltatásokat, a közfoglalkoztatást pedig az alapanyag-termeléstől a feldolgozás irányába mozdítanák el.

Schiffer András szégyennek nevezte, hogy jelenleg a második legnagyobb közfoglalkoztató a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, szerinte ezzel a kormányzat mesterségesen tartja alacsonyan a közszféra béreit.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió között kötendő szabadkereskedelmi megállapodással kapcsolatban Schiffer András egyebek mellett azt kifogásolta, hogy az ellentételezés nélkül engedné be az amerikai cégeket az európai közbeszerzési piacra.
Az LMP majálisán részt vevők kerekasztal-beszélgetéseket is meghallgathatnak a dolgozói szegénységgel, valamint a Városliget jövőjével kapcsolatban. Előbbit Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus, Szűcs Viktória, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke és Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökének részvételével szervezték, míg utóbbin Beliczai Erzsébet (Levegő Munkacsoport), Majkó Zsuzsanna, az ujjealigetben.blog.hu szerzője, Garay Klára, a Városliget Baráti Kör vezetője és Pozsár Péter építész szerepel.