Műsormagazin;Oroszország;Törökország;Vlagyimir Putyin;Munka Ünnepe;zavargások;

2015-05-02 07:34:00

Ünnepi tiltakozások

Törökországban könnygázba fulladt a munka ünnepe, a rendőrség több tucat tüntetőt vett őrizetbe. Franciaországban a politikai szembenállás a szakszervezeteket is megosztotta. Kijevben a szélsőjobb előre jelezte, nem nézi tétlenül, hogy kommunista jelképekkel ünnepeljen bárki is. Moszkvában vörösbe borult minden, százezren vonultak fel Putyint éltetve.

Világ- és Európa-szerte ünnepelték május elsejét, a munka ünnepére időzített felvonulások azonban több országban tiltakozó megmozdulásokba csaptak át.

Moszkvában népszerű ötletnek bizonyult az egykori május elseji tradíció felélesztése, mintegy százezren vettek részt a felvonuláson. A Szovjetunió 1991-es felbomlása óta az idén második alkalommal rendezték meg szovjet forgatókönyv szerint az ünnepet, felélesztve a korabeli parádét. A moszkvai városvezetés úgy döntött, hogy az idén is a Kreml szomszédságában, a Vörös Téren kerül sor a vörös zászlós felvonulásra, hagyományos módon, azaz a dísztribünön álló állami vezetők jelenlétében.

A rossz idő ellenére tömegeket vonzott a nosztalgikus rendezvény, sokan olyan feliratokkal érkeztek, mint „Büszke vagyok a hazámra!”, illetve „Putyin, haza, szabadság!”. Az orosz állami hírügynökség ugyan csak ezekről számolt be, de az AFP szerint a tömegben olyan feliratok is megjelentek, amelyek az életszínvonal emelését, a bérek megduplázását kérték.

Szentpéterváron már nem volt ilyen egyértelműen vörös az ünnep. A tömegben megjelentek a melegek jogainak védelmében kiálló emberjogi aktivisták is, akik szivárványszínű zászló alatt vonultak és ott volt a politikai ellenzék is, amely Borisz Nyemcov valódi gyilkosainak felelősségre vonását követelő jelszavakkal vonult fel.

Törökországban komoly zavargásokba torkollt az ünnep. A török hatóságok nem engedélyezték a kormányellenes tüntetésekről ismertté vált isztambuli Taksim térre tervezett demonstrációt. A szervezők azonban nem adták fel tervüket, mert korábban is itt szoktak hagyományosan megemlékezni az 1977-es május elseji mészárlásról.

Megpróbáltak behatolni a térre, de a rendőrség 20 ezer fővel és 70 páncélozott járművel vonult a helyszínre. Tüntetők kisebb csoportjainak sikerült megközelíteniük a teret, feloszlatásukra a rendőrök könnygázt és vízágyút is bevetettek. Összecsapásokra is sor került, a tüntetők Molotov-koktélokat dobáltak a rendfenntartókra. Hetven személyt őrizetbe vettek.

Franciaországban a szakszervezetek is politikailag megosztottak, így külön-külön felvonulásokat tartottak. A szélsőjobboldali Nemzeti Front az idén is megszervezte hagyományos párizsi nagygyűlését, amelyre azonban a Le Pen családon belüli viták rányomták bélyegüket. A pártelnök Marine Le Pen beszédét először apja, a pártalapító Jean-Marie Le Pen zavarta meg, akit nemrég kizárt a pártbó, majd a Femen nőjogi szervezet aktivistái okoztak botrányt.

Miután Marine Le Pen belekezdett a beszédébe az Opera előtti téren, három félmeztelen nő a testén Heil Le Pen felirattal, kezében megafonnal megjelent egy erkélyen és a náci Harmadik Birodalmat megidéző nagy vörös zászlókat engedett le, majd náci karlendítéssel üdvözölte a huhogó tömeget.

Az ukrán hatóságok 15 fiatalt vettek őrizetbe a kommunisták május 1-ii kijevi rendezvényén, mert verekedést akartak provokálni. A rendezvényen a nacionalista Szvoboda párt aktivistái kefirrel leöntötték a Kommunista Párt elnökét.

A kelet-ukrajnai Harkivban a bíróság megtiltotta, hogy a kommunisták utcai rendezvényt tartsanak, néhány idős ember így is kivonult az egyik térre, dacolva a tilalommal. Nemsokára ukrán fiatalok érkeztek a helyszínre ukrán nemzeti zászlókkal, az ukrán himnuszt énekelve. Dulakodás kezdődött a két csoport között, és szópárbajra is sor került, Dicsőség Ukrajnának! illetve Dicsőség Oroszországnak! felkiáltásokkal telt meg a tér a helyszíni beszámolók szerint.

Komolyabb incidensről nem érkeztek hírek, bár az erőszaktól nem idegenkedő Pravij Szektor szervezet akcióitól tartani lehetett. A radikálisok ugyanis előre jelezték, nem tűrik el, hogy bárki is kommunista jelképekkel ünnepeljen Ukrajnában.