Az Európai Bizottság (EB) április utolsó napján elfogadta a Koszovóval kötendő stabilizációs és társulási megállapodást és a tagországok miniszteri tanácsa elé terjesztette. A dokumentum már olvasható az EB hivatalos honlapján. Ez azonban még csak nagyon a kezdet, nem jelenti azt, hogy Koszovó a közeljövőben tagjelöltté is válhat. Következő lépésként az EU Tanácsának és az Európai Parlamentnek kell jóváhagyni a megállapodást, amire tervek szerint jövő hónapban kerül sor, az aláírás pedig júniusban esedékes.
Ám Koszovó törekvését nehezíti státusa, az, hogy nem minden uniós tagállam ismerte el független államként. Mivel Brüsszel nem kényszerítheti az öt renitenskedő tagállamot Koszovó elismerésére, a stabilizációs és társulási megállapodás elfogadása nem a megszokott módon történik, hanem azt a modellt alkalmazzák, amelyet az EU a nem általánosan elfogadott entitások esetében alkalmaz (mint pl Tajvan vagy Palesztina).
Vagyis mivel a társulási dokumentumot nem fogja minden tagállam aláírni mint más tagjelölt országok esetében, hanem csak az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, ez esetben Federica Mogherini látja el kézjegyével. Ez amolyan igen is meg nem is, hiszen amint azt egy a neve elhallgatását kérő uniós tisztségviselő nyilatkozta a szerb Tanjung hírügynökségnek, “Koszovónak, akár Nyugat-Balkán más részének, világos európai perspektívája van, de egyelőre nincs legális módja annak, hogy hivatalosan tagjelöltté váljék”.
Szerbia viszont hivatalosan tagjelölt, 2014 januárjában megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat, de bár igényli, még nem tudott megnyitni egyetlen fejezetet sem. Belgrádban többek között olyan médiahírek is szárnyra kaptak miszerint Németország új feltételeket állítana Szerbia elé. A csütörtökön Szerbiában tárgyaló Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter cáfolta ezt és leszögezte, senki nem módosított Szerbia EU felé vezető útjának feltételein.
„Egyáltalán nem igazak azok az állítások, amelyek szerint Németország új feltételeket állít Szerbia elé. Németország a többi EU-s tagállamhoz hasonlóan érdekelt abban, hogy Szerbia az idén megnyissa az egyik csatlakozási tárgyalási fejezetet” – mondta a német diplomácia vezetője és leszögezte, hogy a német kormány nem köti a szerb integrációt Koszovó függetlenségének elismeréséhez. Steinmeier Belgrád után Pristinába is ellátogatott.