Reflex;média;köztévé;bércsökkentés;MTVA;

2015-05-02 07:03:00

Pótlékokat faragnak az MTVA-nál

Évi egymilliárd forintot spórolna a hírügynökségi területen dolgozó munkatársak bérén az MTVA azzal, hogy 30 százalékkal csökkenti az újságírók-szerkesztők egy részének fizetését – illetve, részben megszüntetnék az eddig az éjszakai és hétvégi ügyeletért járó pótlékokat.

Minderről a Népszabadság számolt be azzal, hogy többen a felmondásukat fontolgatják az új feltételek miatt, ugyanakkor van, aki jól jár a hírügynökségi dolgozók közül, mivel a pótlékok elvételével párhuzamosan az MTVA új szerkesztői és újságírói bérkategóriákat vezet be, aminek alapján többen magasabb havi fizetést kapnak. A pótlékok elvételéről elsőként a Népszava számolt be: egy hónapja az MTVA lapunkkal azt közölte, keresni fogják a legjobb megoldást az ügyben, hiszen akkor már elkezdtek elmaradozni a pótlékok, de ezt akkor az állami média cáfolta. A januári adatok szerint csaknem 2200 főt foglalkoztató, bérekre 16 milliárdot költő MTVA szerint a megtakarítást műsorok készítésére fordíthatnák.

Nem Spéder a befutó?

Cáfolta lapunk korábbi értesülését a részvényegyesítés alatt álló Népszabadság résztulajdonosa, a Mediaworks Kft. ügyvezetője, hogy a lap a folyamat végén Spéder Zoltán kezébe kerülhet - Mihók Attila szerint nem igaz, hogy az FHB Jelzálogbank Nyrt. elnökének, egyben az Indexet is tulajdonló CEMP-csoport elnöke megveheti a lapot. Lapunkhoz eljuttatott közleményében maga Spéder, illetve az FHB is cáfolta "a Népszabadsággal kapcsolatosan szereplő, téves értesülést, feltételezést".

A pótlékfaragás közben viszont az MTVA előszeretettel költ a magyar bajnoki meccsek amúgy egyre kevésbé nézett közvetítéseire: a Figyelő cikke szerint 2,5 milliárd ez az összeg, ami gyakorlatilag a labdarúgás állami támogatásának is tekinthető. Miközben a közmédiában közvetített mérkőzések a futó szezonban is átlagosan 200 ezer nézőt érdekeltek.

"A tartalomban a megrendelő szándéka érvényesül: egy virtuális valóságot kell felépíteni. Egy olyan Magyarországot, ami nem létezik" - ezt pedig már Csintalan Sándor mondta a Heti Válasznak az állami médiáról. A Lánchíd Rádió műsorvezetője az Orbán-Simicska-konfliktus kapcsán - amely miatt a kormányfőnek elsőrendű "fegyverré" vált a közmédia - arról is beszélt, ha az üzletember bocsánatot kérne Orbán Viktortól, akkor akár az is előfordulhatna, hogy a kormánypárt mégsem bojkottálná Simicska médiumait.