oktatás;Neptun Általános Iskola;

2015-05-02 07:01:00

Nevenincs iskolarendszer

Pénzügyi és szakmai botrányok kísérik a magyar oktatási rendszer működését. A látszólag erős kijelentést ezen a héten is példák sokasága támasztja alá.

A 28 hazai állami egyetemből 22-nél talált szabálytalanságot az Állami Számvevőszék, 13 esetben büntetőeljárás is indult - jelentette be az Állami Számvevőszék elnöke, miután befejeződött az intézmények átvilágítása. Domokos László olyan felsőoktatási intézményről is beszélt, amely teljes két év gazdálkodási adatait nem volt képes bemutatni az ellenőröknek. Sok helyen vannak gondok a közbeszerzések körül, a 2013 óta működő szenátusok pedig csak elvétve végeztek ellenőrzést az egyetemen belül.

A hírek szerint a központi pénzelosztásoknál is bajok vannak, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) kénytelen volt a felsőoktatási államtitkárhoz fordulni, mert a Klebelsberg-ösztöndíjas tanár szakos hallgatók kifizetése hetek óta késik. A diákok megélhetési gondokkal küszködnek.

Közben a hvg.hu megkeresésére az Európai Bizottság oktatási biztosa, vagyis Navracsics Tibor osztályvezetőjén keresztül mondott véleményt a magyar felsőoktatásban zajló folyamatokról. Bár a bizottság ezen a téren csak ajánlásokat fogalmazhat meg, minden tagállamnak szabad mozgástere van, a válaszlevél nem véletlenül emeli ki a felsőoktatási autonómia és sokszínűség jelentőségét. Egyetemi vezetők szerint az oktatási kormányzat legújabb terve, hogy konzisztóriumnak becézett öttagú állami bizottság telepedne az intézmények nyakára, amelynek vétójoga lenne a pedagógiai és gazdasági döntések meghozatalakor, súlyosan sérti az autonómiát. A sokszínűségnek pedig a képzések számának 20 százalékos csökkentése mond ellent.

A közoktatás háza táján ismét iskolabezárások, átnevezések borzolják a kedélyeket. Alig jutott nyugvópontra a Wallenberg Szakközépiskola megmaradásának kérdése (új helyre kell költöznie az intézmények, de egyben maradhat a képzés), máris kitört a botrány a főváros XV. kerületében. Itt április elején jelentette be a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, hogy megszünteti a Neptun utcai Általános Iskolát, mert az épületben a kínai-magyar két tannyelvű iskola gimnáziumi részlege működik ősztől. A tiltakozó szülők döbbenten hallgatták végig a kerület képviselőtestületének ülését, ahol a korábban őket támogató szocialista és DK-s helyi politikusok csendben, titkos szavazással jóváhagyták a tervet. A helyiek szerint a korábbi polgármester, a fideszes László Tamás akarata érvényesült, aki annak ellenére mozgatja a szálakat a háttérben, hogy a lakosság nem választotta újra a tavaly őszi önkormányzati voksoláson. A felkínált iskolába nem akarják átvinni a gyerekeket, sokan inkább másik kerületben keresnek megfelelő intézményt – legalábbis az elkeseredett szülők így távoztak az ülésteremből.

Náluk jobban járnak a szegedi Ságvári gyakorlóiskola diákjai és tanárai, hiszen iskolájukat megtarthatják, „csak” annak nevét veszik el tőlük. Hiába volt pólós tiltakozás, összefogás, a delmagyar.hu információi szerint szeptembertől SZTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium néven működik majd az intézmény.

Minden általános iskolában átverve érezhetik ugyanakkor magukat a jövő évi könyveket és munkafüzeteket megrendelő tanárok. Tavaly óriási volt a felháborodás, mert listába szedve adták meg, hogy mit lehet rendelni. Czunyiné Bertalan Judit köznevelési államtitkár április elején azt ígérte, ilyen többé nem lesz, a Könyvtárellátó (Kello) honlapjára feltöltött könyvek közül szabadon lehet válogatni. Most azonban a 444.hu információi szerint sorra dobják vissza a rendeléseket, ha azok nem az ajánlott, ikonnal külön is megjelölt körből válogattak.