Farkas Flórián;pénzügyek;ORÖ;

ORÖ: leválthatják a pénzügyi vezetőket

Az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) pénzügyi vezetőinek leváltását tervezik a nemzetiségi önkormányzatnál - értesült lapunk több, egymástól független forrásból. Bence Gáborné gazdasági vezető, valamint Dobóvári Ildikó hivatalvezető felfüggesztésének valószínűsíthető oka, hogy ők ketten voltak azok, akik az ORÖ és a Lungo Drom képviselőiből felálló vizsgálóbizottságnak ellentmondva kijelentették: „a súlyos vádakat megfogalmazó képviselők nem tudják értelmezni a tizedesvesszőket”. A bizottság tagjai ugyanis – az ORÖ gazdasági osztályáról kiszivárgott adatok alapján – állították, hogy az önkormányzat megmagyarázhatatlan összegeket utalt ki saját tisztségviselőinek és Farkas Flórián korábbi önkormányzati vezető elnöki keretének kontójára több százezres összegeket közmunkások nevére - útiköltségekként.

Így a korábbi ORÖ elnök, jelenlegi Lungo Drom vezető és miniszterelnöki biztos Farkas mellett nyilvánosan kiálló két önkormányzati tagot meneszthetik, miközben a Fidesz számára is kezdenek kínossá válni a Farkas köré csoportosuló korrupciógyanús ügyek. Vajda László szerint több milliárd forint tűnhetett el a Híd a Munka Világába programra szánt összegből Farkas „jóvoltából”. A vizsgálóbizottság fideszes elnöke az ATV Start című műsorában beszélt arról, hogy a mai napig nem kaptak tájékoztatást a milliárdok ügyében az általuk tett feljelentés nyomán megindult nyomozásról.

„Ebbe belebuknak” – nyilatkozott a Heteknek Vajda, aki a lap rendelkezésére bocsátotta azt a listát, amelyben összegezték, milyen ügyekben fordult a vizsgálóbizottság a hatóságokhoz. A kilenc ilyen ügyet jegyző feljelentők között van a szintén Lungo Drom-os Lakatos Oszkár, Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke és Dancs Mihány, az Országos Cigány Önkormányzat, vagyis az ORÖ elődjének korábbi alelnöke is.

A Híd a munka világába projekt

A roma kisebbséghez tartozók felzárkóztatását célzó Híd a munka világába projekt korrupciógyanús pénzköltéseiről Hadházy Ákos, az LMP politikusa „robbantotta a bombát” hónapokkal ezelőtt, mikor felhívta a figyelmet a program forrásait kezelő Foglalkoztatási Szövetkezetre, amely a rendelkezésre álló – részben uniós - ötmilliárd forintos keretösszegből igen gyanúsan költekezett. Többek között 26 milliót iroda felújításra, 29 milliót autóbérlésekre és 31 milliót irodabútor-vásárlásra fizettek ki. Ennek a szövetkezetnek az elnöke pedig maga Farkas Flórián.

AZ ORÖ tevékenységét kifogásolók március 10-én fordultak Polt Péter legfőbb ügyészhez, amikor már tudni lehetett arról is, hogy az ORÖ több mint 22 millió forintos bérleti szerződést kötött tíz alsó kategóriás Opel Corsára 2015 januárjától július végéig. Átlagosan tehát havi 320 ezret fizetnek az autókért. Az Index fényt derített arra is, hogy az önkormányzat 200 millió forintért – valószínűsíthetően a munkahelyteremtő projekt forrásaiból - vásárolt egy ingatlant a Gellért-hegyen, majd további 19 milliót költött annak felújítására. A feljelentők szerint sem az adásvételről, sem a felújításról nem tájékoztatták az ORÖ közgyűlését, így aztán határozatot sem hozhattak, pedig ez feltétele lenne egy ilyen ügyletnek. Mindezek alapján a feljelentők hivatali visszaélés, hűtlen kezelés, sikkasztás és költségvetési csalás miatt fordultak a legfőbb ügyészhez.

Eleve törvénytelen volt az eltűnt elnöki keret

Április közepén Dancs és Makai feljelentés-kiegészítéssel fordult a Fővárosi Főügyészséghez, ebben Farkas Flórián korábbi ORÖ-vezető elnöki keretének felhasználását sérelmezték.

Az ORÖ 2011-ben döntött úgy, hogy a szervezet mindenkori működési támogatásának 10 százaléka az „elnöki keret” alapját képzi. Az ORÖ bevételei alapján 2011 és 2013 között az elnök kerete 108 millió forint volt. A kifizetések vonatkozásában a tavalyi év adatai is rendelkezésre állnak: ezek alapján négy év alatt 52 és fél millió forintot fizettek ki Farkas Flórián elnöki keretéből: „szervezetek” körülbelül 34 milliót, magánszemélyek 18 milliót kaptak. A feljelentők szerint nincsenek megbízható információk a 108 millióból fennmaradt több mint 50 millió forint sorsáról, illetve az elnöki keret 2014-es összegéről, de ennél is érdekesebb, hogy – mint írják – a nemzetiségiek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX törvény alapján az ORÖ a működési támogatás terhére létre sem hozhatott volna elnöki keretet.

Hiányoznak a beszámolók is

A feljelentés-kiegészítés napján, április 13-án Vajda László és Lakatos Oszkár a Nemzeti Nyomozó Irodánál is feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen hivatali visszaélés, sikkasztás, hanyag kezelés és költségvetési csalás miatt. Ennek tárgya az ORÖ elődje, az OCÖ által alapított Kisebbségi Kulturális Foglalkoztatási Módszertani Intézményhálózat (KFMI) működése, pontosabban annak átláthatatlansága. A KFMI feladata alapvetően a romák munkába állásának segítése.

Vajda és Lakatos szerint az elmúlt négy évből egyetlen negyedéves beszámoló sem lelhető fel. Ezt erősíti, hogy közérdekű adatigénylésükre a Magyar Államkincstár azt írta, hogy náluk nem található sem az ORÖ beszámolója, sem adatszolgáltatása. Vagyis nem tudható, pontosan mire költötték a 2012–2014 közötti 330 millió forintos költségvetési támogatást. További kérdés, hogy miként lehetséges, hogy a tavalyi 44 milliós költségvetésből 205 milliót fizettek ki 45 ORÖ-képviselő részére, aki mentorként vesz részt a romák munkába állását segítő programban. A program egyik célja egyébként 360 fő közfoglalkoztatása, amint arról az ORÖ Európai Út című lapjában olvashatunk. Csakhogy – ez a feljelentésben olvasható –, a KFMI 2013-as elemi költségvetési beszámolója nulla fő közfoglalkoztatottról ír.

További „apróságok”

Mindezen felül április 14-én az ORÖ vizsgálóbizottsága közfoglalkoztatottak útiköltség-térítése ügyében tett feljelentést: eszerint 2012–2013 során – papíron – 382 fő részesült összesen 98 millió forintnyi ilyen támogatásban. Állítják: eddig 30 személyt azonosítottak, akik egytől egyig úgy nyilatkoztak, egyetlen forintot sem kaptak.

A postaköltséggel még bőkezűbben bánt az ORÖ, legalábbis a szervezet vizsgáló bizottsága szerint: 640 magánszemély, illetve közfoglalkoztatott részére 109 millió forintot fizettek ki. A „kedvezményezettek” azonosítása folyamatban van, miként a Nemzeti Nyomozó Irodánál tett feljelentés elbírálása is.

A Hetek birtokába került összegzés szerint feljelentés tárgya lett – többek között – az ORÖ-dolgozók, szervezetek és magánszemélyek számára elszámolt 27 millió forintnyi reprezentációs pénz, a közgyűlési határozat nélkül jutalomként kifizetett közel 140 millió forint, illetve a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia támogatására fordított 450 ezer forint is.

"Méltatlan támadások"

Farkas Flórián mindezek után Hegedűs Istvánnal, az ORÖ elnökével húsvéti közös üzenetükben az önkormányzat képviselőinek azt írták, hogy „a méltatlan támadások” miatt elrendelt vizsgálatok lezárultak, és kiderült, „nemhogy bűncselekmény, de még törvénysértés sem történt, semmilyen módon és semmilyen szinten”. Ezért Farkas a múlt héten „a méltatlan és igaztalan vádaskodások miatt” megbízást adott Futó Barnabás ügyvédi irodájának Vajda László, Lakatos Oszkár és Makai István ellen a büntetőjogi és polgári peres eljárások megindítására.