Lőrinci;Tarnai Richárd;Selyp;azbeszt;Selyp Invest Kft;

- Kiporolják a halálgyárat

A munkálatok hétfőn kezdődtek meg, a több tonnányi azbeszttel szennyezett anyagot egy biztonságos deponálóban hermetikusan zárják el. A Hatvani Járási Ügyészség a volt eternitgyár tulajdonosa ellen is vádat emelt. A teljes rekultiváció ősz elejére fejeződhet be.

Megkezdték a mérgező azbeszttel szennyezett, több tonnányi törmelék eltakarítását a Heves megyei Lőrinciben található egykori cementgyár területéről - értesült lapunk. Egy helyi lakos beszámolója szerint a munkálatok hétfőn kezdődtek, s legalább tíz teherautóval hordják az azbesztporral és más veszélyes hulladékokkal szennyezett sittet.

A gyár évtizedeken keresztül veszélyeztette a környéken élők egészségét, sokuknál gyógyíthatatlan mellhártyadaganat is kialakult a méreg miatt, sokan már meg is haltak. Bár a helyiek örülnek a romok eltakarításának, mégis sokan attól tartanak, hogy a rakodógépek és a markolók által feltúrt törmelékekből újból nagy mennyiségű azbesztpor jut a levegőbe, a helyeik elmondása szerint hétfőn az idő is szeles volt.

A rekultiváció során semmilyen környezetkárosító anyag nem kerülhet a levegőbe - erről Tarnai Richárd, az ügyben főhatóságként eljáró Pest Megyei Kormányhivatal vezetője biztosította a helyieket még múlt hét csütörtökön. A lapunk által megkeresett lakosok szerint a munkások védőmaszkkal dolgoznak, s hétfő délután a nagyobb törmelékhalmok fóliázása is megkezdődött.

Tarnai emlékeztetett: a környéken élők mindennapjaira súlyosan kiható környezetszennyezés felszámolására mintegy 1,3 milliárd forintot biztosít a kormány. Elmondása szerint első lépésként a legszennyezőbb anyagokat távolítják el a területről, ez május végére fejeződhet be, a teljes rekultivációval pedig a nyár végére, ősz elejére végeznek. Hozzátette: biztonsági okokból a levegő szennyezettségét mérő berendezéseket állítanak fel az egykori gyár területén és azon kívül is. A veszélyes anyagot egy, az uniós előírásoknak megfelelő, biztonságos deponálóban hermetikusan zárják el.

Megírtuk: az eternitgyár legutóbb egy budapesti cég, a Selyp Invest Kft. tulajdonába került. A cég a területen található épületek bontására az engedélyt megkapta, ám magát a bontást szakszerűtlenül, a biztonsági előírások figyelembevételének mellőzésével vezényelte le még 2013-ban: az épületeket tulajdonképpen szétrobbantották, a környéket több centiméter vastagon lepte be az azbesztet is tartalmazó cementpor.

Múlt hét csütörtökön a Hatvani Járási Ügyészség vádat emelt a cég ügyvezetője ellen hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt. Az ügyészség közleménye szerint a vádlott tudta, hogy a telepen veszélyes hulladék található, és azt is, hogy az üzemben korábban azbesztet dolgoztak fel, ennek ellenére úgy kezdte el a gyár bontását, hogy "minden tekintetben figyelmen kívül hagyták az építésügyi hatóság határozatában, illetve a környezetvédelmi hatóság állásfoglalásában előírt rendelkezéseket".

Az ügyészség indítványozta, hogy a bíróság a vádlottal szemben felfüggesztett börtönbüntetést szabjon ki, és határozott időre tiltsa el a gazdasági társaságok vezetésétől. A Selyp Invest Kft. ellen 8,7 millió forint környezetvédelmi bírságot is kiszabtak.

Sok tüntetésen voltam civilként, ahol azt éreztem: kevesen vagyunk, semmi értelmeset nem tudunk mondani, nem jutunk így sehová. De a mostani utcai megmozdulásokon nem ezt látom – állítja Fullajtár Andrea. A színésznő, aki mérvadó vélemények szerint korosztálya egyik legragyogóbb művésze, már gyerekkorában kiállt a fontos ügyek mellett. És erről azóta sem szokott le.