Hirdetések;Belváros;ingatlanügy;Steiner Pál;

2015-05-07 07:05:00

Újabb ingatlanügy a Belvárosban?

Miközben a Fővárosi Főügyészség vizsgálódik a belvárosi ingatlanügyekben, az önkormányzat fideszes többsége újabb gyanús rendeleteket készít elő.

Titokban készülnek az újabb ingatlaneladásokra az V. kerületben. Erről Steiner Pál szocialista önkormányzati képviselő beszélt a Népszavának. Steiner szerint az önkormányzat jövő csütörtöki ülésén a fideszes többség új elidegenítési rendeletet akar "áterőltetni", a tervezetet azonban még nem hozták nyilvánosságra és az ellenzéki képviselőknek sem mutatták meg. A politikus úgy tudja, hogy az önkormányzati ingatlanok értékesítésének folytatását lehetővé tevő jogszabályt most is a korábbi rendeletet kidolgozó, az ingatlaneladásokban közreműködő ügyvédi iroda készíti elő.

A kerületi kormánypárti többség akár meg is teheti, hogy érdemi egyeztetés nélkül megszavazza a jogszabályt, ám akkor, amikor az V. kerületi ingatlanértékesítések miatt nyomozást rendelt el a Fővárosi Főügyészség, a Fidesznek ezt meg kellene gondolnia - fogalmazott Steiner. A képviselő tegnap arra szólította fel Rogán Antalt, a kerület korábbi vezetőjét, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetőjét és Szentgyörgyvölgyi Péter polgármestert, hogy az ügyészségi vizsgálat lezárultáig ne engedjék az új elidegenítési rendelet előterjesztését, és ne adjanak el önkormányzati ingatlanokat. A szocialista politikus szerint a botrányok miatt "lassítaniuk kellene". Tisztességes elidegenítési rendeletet amúgy sem lehet alapos előkészítés nélkül alkotni. Steiner arra figyelmeztetett, hogy az ingatlaneladásokat szabályozó rendeletet a nyilvánosság előtt kell előkészíteni és elfogadni, minden más megoldás gyanús, és hátsó szándékot feltételez.

A Fővárosi Főügyészség április közepén jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával rendelt el nyomozást az V. kerületi ingatlanértékesítések miatt. Juhász Péter, az Együtt helyi képviselője még decemberben tett feljelentést, kifogásolva, hogy a kerületben a bérlők rövid időn belül 30 százalék engedménnyel vehettek ingatlant. 2008 és 2013 között 155 helyiség megvásárlásához csaknem négymilliárd forint kedvezményt adott az önkormányzat. A politikus kifogásolta azt a modellt, amely szerint az önkormányzat az adott ingatlant előbb bérbe adta, majd a bérlő rövid időn belül vételi szándékot jelentett be és azt kedvezményes áron meg is vette. A vevők Juhász szerint több esetben rövid időn belül jóval magasabb áron továbbértékesítették az általuk az önkormányzattól megvásárolt ingatlant. Az ügyészség megállapítása szerint "tény, hogy a közjegyzői iratokba foglalt bérleti szerződések határozatlan időre köttettek, de a bérlők rövid időn belül vételi nyilatkozattal éltek, és ilyen előzmények mellett a bérlet valóban formálisnak tűnik, amelynek egyetlen célja - jelenleg nem kizárhatóan - kizárólag a vételárkedvezmény megszerzése lehet".

A Direkt36 kiderítette, hogy egy kis hotel műszaki igazgatója az elmúlt négy évben legalább 6,4 milliárd forintnyi állami megbízást nyert el, főként a Rogán vezette V. kerületben. Bódis András EU-Line Zrt. nevű cége a Belvárostól mintegy öt és félmilliárd forint értékű megrendelést kapott. Az EU-Line megkapta a "Belváros Új Főutcája" nevű projekt második ütemének kivitelezési munkáit is. Az unió csalás elleni ügynöksége, az OLAF szabálytalanságokat talált a Budapest Szíve programban, amelynek keretében a sétálóutca-tengely megvalósult.