Nagy-Britannia;Európai Bizottság;alapszerződés;David Cameron;

2015-05-08 20:52:00

Az EU megállapodna Cameronnal

Az Európai Bizottság tisztességes megállapodásra törekszik Nagy-Britanniával, ahol az EU-alapszerződés módosításának igényét korábban megfogalmazó David Cameron konzervatív miniszterelnök megnyerte az előző napi választásokat - mondta pénteken Brüsszelben Margarítisz Szkínász, az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény szóvivője.

A délután folyamán az Európai Bizottság sajtószolgálata azt a rövid üzenetet is közzétette, amelyben Juncker gratulált Cameronnak. "Szeretnék gratulálni Önnek a tegnapi általános választáson aratott határozott győzelméhez. Készen állok a közös munkára, hogy az Egyesült Királyság számára méltányos alku szülessen az Európai Unióban, s várom ezzel kapcsolatos ötleteit és javaslatait" - mindössze ennyit üzent az Európai Bizottság elnöke az újraválasztott brit kormányfőnek.

Szkínász felidézte Juncker korábbi nyilatkozatát, miszerint a "tisztes alku" sem korlátozhatja az uniós megállapodások gerincét jelentő négy alapszabadság egyikét sem. Ezen alapszabadságok közül a személyek - vagyis a munkavállalók - mozgásszabadsága az, ami ellen London többek értelmezése szerint komoly kihívást intézett, amikor a más uniós országból érkező munkavállalóktól az utóbbi időben elkezdte megvonni a különböző szociális juttatásokat, és hosszabb, folyamatos nagy-britanniai tartózkodáshoz, valamint munkaviszonyban töltött időtartamhoz köti azok folyósítását.

Juncker - közölte Szkínász - gratulált Cameronnak a választási győzelemhez. A két politikus hamarosan találkozik egymással. A szóvivő szerint Brüsszel "nyitott, baráti és építő szellemben" kíván tárgyalni Londonnal. A britek által szorgalmazott uniós alapszerződés-módosításról Szkínász úgy vélekedett, hogy az hosszú távú folyamat eredménye lehet. "Mindig azt mondtuk, hogy a szerződésmódosítás nem egyszerű, és hosszabb időt igényel" - fogalmazott, és utalt arra, hogy a végső döntés a tagállamokat tömörítő Európai Tanács kezében lesz majd. David Cameron korábban többször leszögezte, hogy Nagy-Britannia tagállami kézbe akar visszaszerezni egyes, korábban uniós hatáskörbe helyezett döntési jogokat. Kilátásba helyezte, hogy választási győzelme esetén népszavazásra bocsátja Nagy-Britannia EU-tagságának kérdését.

A csütörtöki nagy-britanniai választások kimenetelével foglalkozott pénteken közzétett gyorsmérlegében Fabian Zuleeg, az Európai Politikai Központ (European Policy Centre, EPC) nevű think tank elemzője. Zuleeg szerint bár nagy meglepetést nem hozott a választás, a konzervatívok és a skót nacionalisták egyértelműen jobban szerepeltek a vártnál. A népszavazást meg fogják tartani, az unióból való brit kilépés - az úgynevezett "Brexit" - reális eshetőség - vélekedett az elemző. Hozzátette azonban, hogy a referendum nem szükségszerűen jár majd ezzel a következménnyel, hiszen a negatív hatásoktól való félelem az unión belül tarthatja a briteket. "Önmagában ez a félelem azonban hosszú távon nem szolgálhat elég meggyőző erővel az EU-n belül maradáshoz. Végül is elkerülhetetlen lesz, hogy valódi vitát folytassanak le az EU jövőjéről, nem csupán Nagy-Britanniában, hanem az egész unióban, mielőtt visszafordíthatatlanná válna a széttöredezés" - írta az EPC elemzője.