Jobbik-Konzervatívok;beruházás;népszavazás;Normafa fejlesztése;

2015-05-12 07:12:00

Normafa: egy közös ügy

A Fidesz, az MSZP és az Együtt is támogatja a Normafa tervezett átalakítását. A pártok képviselői hangsúlyozták: bár nem mindenben értenek egyet, a Normafa megújulása egy olyan ügy, ami mellett közösen kell kiállni. A XII. kerületi lakosok május 17-én, vasárnap mondhatnak véleményt a Normafára tervezett beruházásokról.

A népszavazás teljesen átrajzolta a politikai viszonyokat a kerületben, ugyanis Pokorni Zoltán, fideszes polgármester, Tüttő Kata, az MSZP képviselője és Komáromi Zoltán, az Együtt helyi képviselője közösen kampányolt az önkormányzat tervei mellett: kijelentették, hogy bár sok kérdésben nem értenek egyet, de a Normafa megújulása egy olyan ügy, ami mellett közösen kell kiállni.

Tüttő hangsúlyozta: fontos, hogy a kerületben élők közül minél többen menjenek el szavazni, hogy a népszavazás intézményébe vetett hit ne vesszen el. Azt is kérte, hogy a választópolgárok támogassák a kezdeményezést, mert a Normafa nem maradhat úgy, ahogy most van.

A kerületben nagyjából 47 ezer választópolgár vehet részt a voksoláson. Pokorni elmondta, hogy függetlenül a részvételi aránytól az eredményt magukra nézve kötelezőnek tekintik. A Normafa rendbe tétele 5-8 éves program, a műemléki épületek felújítása és az ösvények helyreállítása 5 milliárd forintba kerül.

A projektet egyedül a Jobbik ellenzi: Gyöngyösi Márton, a párt kerületi elnöke azt kifogásolja, hogy a beruházás jelentős magánérdekeket szolgál, ugyanis a megnövekedett bevételekből a vendéglátósok, szállodák és egyéb szolgáltatók részesülnek – emellett „offshore-mutyit” is sejtenek a háttérben.

Pokorni elismerte, hogy az egyik kisajátítandó terület tulajdonosi körében a közelmúltig jelen volt egy offshore hátterű vállalat, de szerinte ez nem az önkormányzat hatásköre, a kormányhivatal intézi a kisajátítást. Az ATV úgy értesült, hogy a szóban terület az Olimpia Szálló lehet, amit több mint 12 éve próbálnak eladni: Veress Gábor gazdasági szakember szerint felmerül a gyanú, hogy az államosítással mentenék ki a hotelből a tulajdonosok pénzét.

Pokorni elmondta, hogy ugyan nem szerepel a népszavazási kérdések között, de a fogaskerekű vasút vonalának meghosszabbítását is kezdeményezni fogják. Az ATV-nek nyilatkozó szakértő ezt is kifogásolta, egyenesen a „szocialista szellem vasútjának” nevezte a járművet: „esténként kivilágítva csörömpöl borzalmas hangzavarral, miközben legfeljebb 1-2 ember utazik rajta”. Veress megosztotta a véleményét a polgármesterrel is, aki személyes találkozóra invitálta, hogy egyeztessenek a kifogásokról.