brókerbotrány;Quaestor;parlamenti vizsgálóbizottság;

2015-05-12 07:24:00

Brókerbotrány: nem lesz vizsgálóbizottság

Folyamatban lévő büntetőeljárás miatt elutasította a parlament igazságügyi bizottsága a brókerbotrányok vizsgálatára javasolt bizottságok létrehozását hétfőn. Ellenzéki képviselők kezdeményezték, hogy egyrészt a felügyeleti szabályozás, másrészt a brókercégek pénzeltűnései, valamint a kormányzati felelősség feltárására vizsgálatára jöjjön létre vizsgálóbizottság. 

Az Együtt politikusa, Szelényi Zsuzsanna független képviselő szerint - mivel a paritásos testület a fideszes elutasítás miatt nem jön létre - nem lehet megtudni, hogy milyen felelőssége van az ügyben a PSZÁF-nak, Matolcsy György jegybankelnöknek, a bankfelügyeletnek, illetve Polt Péter legfőbb ügyésznek, milyen politikai felelősséget visel Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter.

Az elutasítással is kapcsolatba hozható Józsa István, szocialista országgyűlési képviselő bejelentése, miszerint az MSZP nem kíván részt venni a jegybanki törvény kétharmados támogatást igénylő módosító javaslatáról tárgyaló ötpárti egyeztetésen. Az ok: nem kívánnak asszisztálni ahhoz a Fidesz-kísérletéhez, amelynek egyik célja, hogy a brókerbotrányok károsultjai ne tudjanak kártérítési igényt benyújtani a Magyar Nemzeti Bankhoz. A szocialista politikus sajtótájékoztatóján azt mondta, az elégtelen felügyeleti tevékenység miatt az MNB-t súlyos felelősség terheli.

A kártalanítás mindezzel együtt folytatódik, a Befektetővédelmi Alap (Beva) honlapján megjelent a Hungária Értékpapír Zrt. befektetőinek kártalanításáról szóló közlemény. A kártalanítási kérelmeket május 22-től egy éven át lehet benyújtani, ám a Quaestorral ellentétben ez esetben a Beva a harminc helyett összesen maximum hatmillió forintot fizet ki károsultanként.