Obama;Fehér Ház;hazugság;

2015-05-12 11:21:00

Cáfolja Hersh sztoriját a Fehér Ház

Visszautasítja a Fehér Ház Seymour Hersh veterán oknyomozó újságíró új verzióját Oszama bin Laden halálának körülményeiről. Hersh a London Review of Books hasábjain publikált cikkében azt állította, hogy Pakisztán – az eddig ismert verzióval ellentétben – tudott az al-Kaida Abbottabadban rejtőzött vezetője elleni amerikai kommandós akcióról.

„Túl sok pontatlanság, megalapozatlan állítás van a cikkben ahhoz, hogy mindegyiket egyenként cáfolni tudjuk” – mondta a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője, Ned Price. Azt azonban határozottan állította, hogy Washington egyetlen államot sem értesített előre az akcióról, s kifejezetten úgy döntöttek, hogy a pakisztáni vezetést sem tájékoztatják előzetesen. Josh Earnest fehér házi szóvivő hétfőn egy CNN-elemző mondását idézte: „Ami igaz a történetből, az nem új, ami pedig új benne, az nem igaz.”

Magukat megnevezni nem kívánó amerikai hírszerzési források alapján Hersh azt állította, hogy Washington egy magas rangú pakisztáni forrásból kapta az első értesülést bin Laden rejtekhelyéről, s majd 25 millió dollárt fizetett ki az amerikai kormányzat ezért az információért. A leleplező újságíró szerint a Fehér Ház által közreadott történet, amelyet a Zero Dark Thirty (A bin Laden-hajsza) című film feldolgoz, merő kitaláció. Bin Ladent – állítja – valójában a pakisztániak őrizték Abbottabadban, a világ akkori legkeresettebb embere a pakisztáni nagyvárosban, a pakisztáni hadsereg egyik laktanyájának szomszédságában rejtőzött, s a pakisztáni hírszerzés két magas rangú tagja előzetesen értesülést kapott az amerikai haditengerészet különleges egységéhez (Navy SEAL) tartozó kommandósok érkezéséről. Hersh szerint semmiféle tűzharc nem volt a magas kőkerítéssel körülvett abbottabadi háznál, csak a bin Ladenre leadott lövések dördültek el.

Az újságíró szerint az Obama-kormányzat megegyezett a pakisztániakkal, hogy azt állítják majd: bin Ladent egy dróncsapásban ölték meg a hegyek között, de Barack Obama elnök végül úgy döntött, hogy nyilvánosság elé áll a kommandós akció történetével. Az amerikai média emlékeztet: Hersh korábbi leleplezéseit is erősen kétségbe vonták, mivel túlnyomó részben ellenőrizhetetlen, meg nem nevezett források alapján írja oknyomozó cikkeit.