Percről percre:
20:20 - Átadták Zombornak a követeléseiket
Zombor államtitkár mégis eljött, de beszédét jó sokáig nem tudta elkezdeni, mert nem lankadó füttyszó fogadta. Az sem tetszett az összegyűlteknek, amikor az államtitkár azt mondta, nem kell félni. Reméli, megállapodnak, és azt mondja, a tüntetőknek mindenben igaza van. Végül a tüntetők hivatalosan is átadták Zombornak a 12 pontos petíciójukat. A tüntetés ezek után hivatalosan véget ért, a tömeg szétoszlott.
19:30 - Az ATV tudósítója az Emmi épülete elől jelentkezett be, ahova negyed órával ezelőtt érkezett meg a menet eleje. Ha mindenki megérkezik, elmondanak néhány beszédet, majd a tervek szerint Zombor Gábornak személyesen adják át követeléseiket.
Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke azt mondta: látni kell, hogy a magyar egészség ügyét az ápolás felemelése nélkül nem lehet olyan színvonalra hozni, amilyet a betegek elvárnak. A mostani állapotokat tarthatatlannak nevezve kijelentette: "meg kell lépni", amit az egészségügy már nagyon régóta vár. "Bele kell nyúlni a pénztárcába, az állam pénztárcájába, oda kell adni azt a pénzt, azt a fizetést, azt az elismerést, amit ez az ágazat megérdemel" - hangsúlyozta.
FOTÓ: Kökényesi Gábor
Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke az ágazatban dolgozók kritikus helyzetére hívta fel a figyelmet, és emlékeztetett arra, hiába mondták évekig, hogy "baj van", a döntéshozók először nem hallották, aztán pedig nem hittek nekik.
Németh Gábor, a Magyar Otthonápolási és Hospice Egyesület elnöke úgy fogalmazott, ők a kórház kinyújtott karjai és nélkülözhetetlen hidat képeznek a kórház és az alapellátás között. Arról beszélt, az otthonápolók nem csak a béremelésekből maradtak ki, ahogy a többi szakdolgozó is, hanem még a fejlesztésekből is.
Molnár Attila, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete elnöke az egészségügyet egy beteg emberhez hasonlítva azt mondta, ez a betegség eljutott abba a stádiumba, hogy ha akarnák, akkor sem tudják már titkolni a baját. Az arra illetékesek az elmúlt két évtizedben természetesen igyekeztek segíteni, a kapott kezelések azonban, csak a látható és kellemetlen tüneteket enyhítették - mondta. Kiemelte, nem csak az egészségügyiek bérhelyzetén kell javítani, de sürgősen béremelést kell kapniuk az egészségügy gazdasági műszaki területén dolgozóknak is. A jelenleginél jobban működő, reális értéken finanszírozott és magas szintű szolgáltatásokat nyújtani képes egészségügyi ellátórendszer kell - hangsúlyozta.
A demonstrálók az Andrássy úton. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
18:50 - Az Oktogonnál technikai hiba miatt megállt a vonulás néhány percig, majd újraindult. A menet vége a Kodály köröndön túl van. A beszédek még tartanak, de hamarosan a parlament épülete előtt átadják a tüntetők 12 pontos petíciójukat.
Az egészségügyi dolgozók biztosak lehetnek abban, hogy ma olyan vezetése van az országnak, amely ismeri az egészségügy problémáit, és minden erejével azon dolgozik, hogy érezhetően javuljanak az egészségügyi dolgozók munkakörülményei és anyagi megbecsülése - áll a Fidesz-frakció kora este kiadott közleményében. Ezért is volt az egészségügy az első, ahol a 2010-es kormányváltás után bérfejlesztést indítottunk és azt minden évben bővítjük. Már 95 ezer egészségügyi dolgozó bérét emeltük, és a béremelés jövőre is folytatódik - írták. A teljes közleményt itt olvashatja!
18:40 - Sándor Mária is felszólalt
"Összefogtunk, soha nem voltunk még ennyien a Parlamentnél. Mit akarunk? Azt, amit ti, kedves magyar állampolgárok. Becsületes betegellátást és nem tűzoltást. Hogy legyen idő az idős emberek mellé leülni. Hogy ne kelljen a fájdalommal órákat várni. De ehhez kell működő egészségügy és pénz. Béremelést kérünk, ami itthon tart. Kérjük vissza a megbecsülésünket. Ezt kérjük a magyar dübörgő gazdaságtól!" - mondta a fekete ruhás nővér beszédében.
Sándor Mária "fekete ruhás nővér". MTI Fotó: Balogh Zoltán
18:05 - A szónokok a Hősök terén arról beszéltek, elkötelezettek a betegekért, az ellátás biztonságáért, ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, saját családjukért is felelősséget kell vállalniuk, ami a jelenlegi bérszínvonal mellett már nehéz feladat. Balogh Zoltán, a MESZK elnöke beszédében azt mondta, céljuk, hogy a döntéshozók "ne csak hallják, hanem meg is értsék" üzeneteiket, mert szavai szerint a szakdolgozók türelme egyre fogy.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke felszólal a szervezet béremelésért és az egészségügyi életpályamodell bevezetéséért meghirdetett demonstrációján. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
18:00 - A legtöbb demonstráló fehér pólóban, fehér lufival jelent meg és zöld, kék, fekete szalagot tűzött ki magára. Sokan érkeztek az ország távolabbi megyéiből; forrásaink szerint közel 100 autóbusszal csaknem 5 ezren jöttek vidékről a rendezvényre és még csaknem ezren a fővárosból. A megyék és városok táblái mellett többen transzparenseket és molinókat is hoztak, amelyeken a többi között "Szolgálunk és éhezünk", "Közös kiáltással az egészségügyért!", "Közös ügyünk az ápolás", "uniós bért!" feliratok voltak.
17:50 - Elindult a menet a parlament felé
A Clark Ádám térről már elindult a tömeg a parlament épületéig, a menetben folyamatosan skandálnak, s arra kérik a nézőket, hogy csatlakozzanak a tüntetéshez.
FOTÓ: Kökényesi Gábor
17:45 - Már hatezren a Hősök terén
Hivatalosan most kellene elindulni a tömegnek a Hősök teréről, a friss adatok szerint csaknem hatezren érkeztek a Hősök terére, a létszám pedig várhatóan nőni fog, ugyanis több busz is van, ami még nem érkezett meg a helyszínre.
Az ATV tudósítója szerint a szervezők 5-6 ezer körüli demonstrálót várnak.
Korábban írtuk: az Őszintén az Egészségügyről Akció-Szövetség fél 5-kor a Clark Ádám térre fekete pólóban várta szimpatizánsait, majd a menet a Lánchíd - József nádor tér - Nádor utca útvonalon érte el a Kossuth teret. Az Alkotmány utcában felállított színpadon elhangzó beszédek után a demonstrálók próbálják átadni követeléseiket a parlament valamelyik vezetőjének.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara háromnegyed hatkor tartott gyülekezőt a Hősök terén, ahová majdnem nyolcvan busszal vidékről is érkeznek a tiltakozók. A fehér ruhás tömeg az Andrássy úton halad, majd bekanyarodik az Arany János utcába és itt, az egészségügyi államtitkárság épülete előtt találkozik a parlament elől érkező másik csoporttal. Várhatóan 19 óra után közösen adják át a követeléseiket tartalmaz listákat a minisztérium valamelyik vezetőjének.
FOTÓ: Kökényesi Gábor
24 óráig a Budapest V., Arany János utca mindkét oldalán a Nádor utca és az Akadémia utca között, az Akadémia utca mindkét oldalán az Arany János utca és a Vigyázó Ferenc utca között. Szakaszosan és időszakosan lezárják 17 óra 45 perctől 18 óra 40 percig az Andrássy út – József Attila utca – Nádor utca – Arany János utca útvonalat, 17 óra 10 perctől 20 óráig pedig a Clark Ádám tér – Lánchíd – Széchenyi tér – József Attila utca – Nádor utca – Arany János utca útvonalat.