egészségügy;Országgyűlés;

Fotó: Thinkstock

- Egészségünk a tét - Erről vitáznak a Parlamentben

A törvényjavaslattal nincs komolyabb gond, az egészségüggyel azonban annál is inkább - ezt a  szocialista Tukacs István mondta az országgyűlésben, ahol ma igen magas a tét: az akár a közvetlen életünket érintő törvényjavaslatokról folyik a vita. 

A javaslat lényegi elemei

Zombor Gábor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkára - aki tegnap az egészségügyisek tüntetésén egy petíciót kapott - az országgyűlésben a javaslat előnyeit ecsetelve, kiemelte: kedvező irányba módosulnak a csecsemőgondozási díjra és a gyermekgondozási díjra vonatkozó szabályok. Szavai szerint Zombor Gábor szerint harmonizálni szükséges a csed és a gyed alapjának kiszámítását. Mint mondta, jelenleg más módon kell kiszámolni az ugyanazon gyermek után járó csed és gyed alapját, ez a kismamák részét hátrányosan érinti, mert gyermekük féléves korában lecsökken az ellátásuk összege. Ha a gyermek egyéves kora után az anya visszatérne dolgozni és az apa venné igénybe a gyedet, akkor erre csak hatvan nap várakozás esetén van munka mellett lehetősége. Ez indokolatlan megszorítás, hiszen az apa járulékfizetéssel megalapozta az ellátás igénybevételét - magyarázta az államtitkár.

Zombor Gábor közölte azt is, indokoltnak tartják, hogy a 365 nap társadalombiztosítási jogviszony megléte a gyermek kétéves koráig alapozza meg a gyedre való jogosultságot. Tájékoztatása szerint az oltások alóli mentesüléshez ezentúl nem bármely orvos, hanem az érintett kezelőorvosa szakvéleményének csatolása szükséges.

Beszélt a mentolos cigarettát kedvelőket érintő változásokról is, jelesül: azt is: európai uniós szabályozás miatt 2020. május 20-a után tilos lesz jellegzetes ízesítésű és az alkotóelemeikben ízesítést tartalmazó dohánytermékeket árusítani, így a mentolos cigaretta is tilalmi listára kerül. 

A törvénycsomag bevezeti a forgalomba hozatali engedély előtti gyógyszeralkalmazás intézményét, mert előfordulhat, hogy egyes betegeknek olyan gyógyszerrel lenne esélyük a gyógyulásra, amelyek még engedélyezés előtt állnak. Az egészségügyi intézményekben sok helyen van felújítás , ezért bizonyos időszakokban át kell csoportosítani az ellátást. Ezért az államigazgatási szerv feladata lesz soron kívül intézkedni a folyamatos betegellátás biztosítása érdekében. A betegjogi képviselők ezentúl közfeladatot ellátó személyek lesznek - jelezte az államtitkár. Mint mondta, az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete miatt szükséges a pszichiátriai betegekre vonatkozó szabályok áttekintése.

Kitért arra, hogy döntően a szakma és a betegek kérésére kiterjesztik az egyedi méltányosság keretében igényelhető támogatásokat a kölcsönzésre is meghatározott gyógyászati segédeszközök esetében. Zombor Gábor úgy értékelt: a betegek érdekeit szolgálják a változtatások. Jelezte, hogy vélhetően nagyobb érdeklődést és vitát kiváltó, az alapellátást helyzetét döntően befolyásoló törvényjavaslatot is beterjesztenek nem sokára a parlamentnek.

És mit szól az ellenzék?

Tukacs István szocialista képviselő a törvényjavaslat kapcsán jelezte: részükről az rendben van, ám az egészségügy egy cseppet sem.  Szerinte érdemben kellene beszélni a lényeges kérdésekről, például a béremelésről, a várólistákról, a kórházak adósságáról. (lényegében azokról a kérdésekről, amelyeket meglehetősen figyelemfelkeltő módon jeleztek a szakma dolgozói a tüntetésen)  A politikus emlékeztetett: a Medgyessy-kormány érdemi béremelést hajtott végre a területen, ilyenre lenne szükség most is: legalább 50 százalékos bérfejlesztés járna ki az egészségügyi dolgozóknak. Közölte, lesznek javaslataik az ügyben, de nem az lesz a vezérlőelvük, hogy a költségvetés milyen állapotban van, hanem az, hogy az egészségügyben dolgozók milyen állapotban vannak.

A szintén MSZP-s Szakács László arról beszélt, hogy bár nem szeretik a salátatörvényeket, de a tárgyalt javaslatban legalább nincsenek összekeverve a különböző területek. Ez egy rendes, technokrata előterjesztés, ami átemel uniós szabályokat, betart határidőket, felismer problémákat - összegzett. Üdvözölte az engedélyező hatóságoknak a soron kívüli intézkedés előírását. A gyógyászati segédeszközök bérlete kapcsán azt kérte, ne csináljanak ebből az üzletet. A dohánytermékekkel összefüggő módosítások kapcsán azt kérdezte: mi történt az eddig beszedett forrásokkal, mire ment el ez a pénz. A forgalomba hozatal előtti gyógyszeralkalmazással összefüggésben arra volt kíváncsi, támogatja azt a TB vagy sem. Megjegyezte: nem ért egyet Lukács Lászlóval abban, hogy ne kellene az egészségügyi dolgozók követeléseire rövid időn belül reagálni. Ha akarja, a kormánytöbbség meg tudja oldani - vélekedett.

Schmuck Erzsébet, az LMP vezérszónoka kiemelte: a gyermekgondozási ellátáshoz kapcsolódó változtatásokat támogatják, de azokat féloldalasnak tartják. A javaslat csak azokat támogatja, ahol a szülőknek van munkahelyük, de megfeledkeznek azokról, akik munkanélküliek; a családi pótlék és a gyermekgondozási segély emelése sokat tudna segíteni ezeken a családokon - mondta. A javaslatban támogatható elemnek tartotta az alacsonyabb keresetű anyáknál a csed és a gyed összehangolását, azaz, hogy megőrizhetik a korábbi magasabb összegű ellátást a gyed alatt is. Pozitív változásként értékelte, hogy ha a gyed igénylését megelőzően 365 napig biztosítotti viszonya volt az érintettnek, akkor minden szülőnek kétéves korig járna a gyed. A kistestvér megszületését és a nők munkába állását segíti, hogy a korábbi magasabb jövedelmet vennék figyelembe a csed megállapításakor - folytatta az LMP-s politikus. Üdvözölte, hogy az apáknak megkönnyítik a gyed igénybe vételét. Problémásnak tartotta ugyanakkor az üzemi balesetekre vonatkozó módosítást.

A demokrácia és az önkormányzatiság elsorvadását eredményezi, hogy a Belügyminisztérium nem bérfejlesztésre, hanem létszámleépítésre biztosít forrásokat - szögezték le sajtótájékoztatójukon LMP-s politikusok.