Jobbik-Konzervatívok;Szemerkényi Réka;

2015-05-13 18:34:00

Szemerkényi fogadta a Jobbik küldöttségét

A frissen kinevezett magyar nagykövet, Szemerkényi Réka, akit Obama elnök a közelmúltban fogadott, és aki azt ígérte, hogy új fejezetet nyit a magyar amerikai kapcsolatokban, szívélyesen üdvözli a Jobikkot. Valóban új fejezetet nyitott. Még soha korábban nem fordult elő az, ami most történt: a magyar nagykövet melegen üdvözli a neonáci pártot. Szemerkényi fogadta Szávay Istvánt és Staudt Gábort, mindketten a Jobbik országgyűlési képviselői, és tájékoztatta őket a folyó ügyekről. (A Jobbik a saját Facebook-oldalán tudósított az eseményről.) 

Csak hogy képben legyenek az olvasók, hogy kikkel is állunk szemben, idézzünk a 2012-ben, 50 amerikai kongresszusi képviselő által írott levélből: „Morvai Krisztina a Jobbik elnökjelöltje tetves, mocskos zsidóknak nevezi Izrael népét és azt is hozzáteszi, hogy a magyar zsidóknak meg vannak számlálva a napjaik hazájukban. A Jobbik által kiadott magazinban olyan rituálékról beszélnek, amelyekben a zsidók keresztények vérével áldoznak. A Jobbik ugyancsak kezdeményezett a magyar parlamentben egy törvényt, amely büntethetővé teszi a homoszexualitást. Ezen az alapon nyíltan megtámadta a Nemzeti Színház akkori igazgatóját, Alföldi Róbertet. Ugyancsak intoleranciát mutatnak a romákkal, más kisebbségekkel és a bevándorlókkal kapcsolatban.”

Ne higgyük azt, hogy a magyar diplomáciának ez volt az egyedüli tévedése. Kumin Ferenc New York-i főkonzul zéró toleranciát ígért a jobbikosok mostani meleg fogadtatásával szemben és teljes mértékben kizárt bármiféle kooperációt a Jobbikkal. Kumin tovább ment, valós veszélynek tekintette a Jobbikot a magyar demokráciára nézve. Mindannyian tudjuk, hogy a magyar politikusok trükkös kettős beszéddel kommunikálnak: egyrészt csendben támogatják a neonáci Jobbikot, másrészről viszont, szorgosan szervezik a holokauszt megemlékezéseket és papolnak a zéró toleranciáról. Ez az eset azonban túlmutat a szokásos kétarcú magyar diplomácián. Április 27-én Szemerkényi részt vett egy kiberbiztonságról szóló konferencián, a Georgetown Egyetemen.

Az eseményt Phyllis A. Scneck moderálta, aki helyettes államtitkár az amerikai biztonsági szolgálatnál. Miért kapott Szemerkényi meghívást erre a konferenciára? Rendkívül érzékeny témák kerültek megvitatásra. A Jobbik szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal és Putyin elnököt is jól ismerik. Az Európai Unió a közelmúltban hivatalos vizsgálatot indított Kovács Béla, a Jobbik prominens politikusa ellen. Kovács azzal gyanúsítható, hogy kapcsolata van az orosz hírszerzéssel, ami az 1970-es évekre nyúlik vissza. Én úgy gondolom, hogy zavaró, hogy egy Putyin szimpatizáns, magyar fasiszta párt parádézik a washingtoni nagykövetségen. Csoda, hogy eljött az idő Szemerkényi és Kumin tevékenységének felülvizsgálatára? Önök mit gondolnak? - Lázár György

A szerző 1980-ban érkezett az Egyesült Államokba egy UNESCO ösztöndíj keretein belül, és mint PhD kandidátus. A University of North Carolinán doktorált, később pedig Kaliforniába költözött. Összesen 25 éven át a Szilícium-völgyi technológia iparban dolgozott tanácsadói kapacitásban, az utóbbi években pedig számtalan magyar és angol nyelvű lapnak ír. A cikk a Hungarian Free Pressben jelent meg, május 12-én.

A látogatásról egyébként Szávay István az alábbi sorokat tette közzé Facebook-oldalán: Kedden Staudt Gábor képviselőtársammal a washingtoni Magyar Nagykövetségen jártunk, ahol Szemerkényi Réka Nagykövet Asszony udvariassági látogatáson fogadott bennünket a NATO Parlamenti Közgyűlése kapcsán. Elmondtam, hogy számunkra minden magyar ember egyformán fontos, éljen bárhol a nagyvilágban, ezért a Jobbik külön nemzetstratégia kidolgozását tartja szükségesnek a Kárpát-medencén kívül élő, nyugat-európai és tengeren túli magyar közösségek megmaradása, identitásuk megőrzése érdekében. Ennek a munkának a kezdetét is jelenti mostani látogatásunk. Gábor pedig beszámolt Nagykövet Asszonynak arról, hogy a Jobbik az Elnök Úr (Vona Gábor - a szer.) által meghirdetett nyugati nyitás jegyében rendezni kívánja kapcsolatait az Egyesült Államokkal, és minden olyan nyugati országgal, amely elfogadja, hogy a diplomáciai kapcsolatokban számunkra a magyar nemzeti függetlenség az elsődleges szempont.