Csányi Sándor;Magyar Labdarúgó Szövetség;labdarúgó NB I;Győri János;

Tizenkettő, az egy tucat

Jelentős változások várhatók jövőre a labdarúgó NB I-ben. Legkésőbb 2017-2018-as idényre 12 csapatos lehet az első osztály, de elképzelhető, hogy már a következő szezontól egy tucat csapattal rajtol a hazai élvonal - jelentette be tegnap Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke. A 2015/16-os szezontól eltörlik a Ligakupát. Az MLSZ a legfőbb célnak hazai futballisták számának növelését, valamint a pénzügyi stabilitást tűzte ki célul.

Legkésőbb 2017–2018-as idényig 12 csapatosra csökkenthetik a magyar labdarúgó első osztályt – jelentette be Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke tegnap. Előfordulhat azonban az is, hogy már a következő szezontól egy tucat csapattal rajtol az NB I, az attól függ, hogy mennyi együttes kapja meg végül a licencet.

„A helyzet egyelőre bizonytalan, ugyanis jövőre 16-tól 12-ig bármekkora lehet a létszám, de a legvalószínűbb a 14 csapatos első osztály”- jelentette ki az elnök.

Az Elsőfokú Licencadó Bizottság keddi döntése értelmében öt első és egy másodosztályú egyesület (Győri ETO, Pécs, Kecskemét, Nyíregyháza, Pápa és az NB II-es Putnok) nem kapott engedélyt. Az említett klubok május 26-ig, a másodfokú döntésig van lehetőségük arra, hogy pótolják a hiányosságokat. Amennyiben elutasítják az élvonalbeli klubok fellebbezését, úgy a harmadosztályban folytathatják szereplésüket.

Ha 12 csapatos lesz az első osztály, abban az esetben háromszor 11 fordulóra kerülne sor, míg 14 csapat esetén kétszer 13 fordulóból állna a bajnokság. Az is előfordulhat, hogy páratlan számú csapat rendelkezik majd a szükséges indulási joggal, akkor az NB I-et páros számúra a másodosztályból pótolják.

Csányi Sándor azt is bejelentette, hogy megszűnik a Ligakupa, mivel nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A Magyar Kupába a nemzetközi kupákban érdekelt csapatok csak a 32 között kapcsolódnak majd be, és a legjobb 16-ig nem kerülhetnek össze az NB I-es együttesek. Az elnök hangsúlyozta, hogy a fő cél: a hazai futballisták számának növelése már a következő szezontól, valamint a pénzügyi stabilitás megteremtése.

„Azokat a klubokat jutalmazzuk, ahol a külföldi játékosok száma nem haladja meg a hét főt a keretben, a pályán pedig a három főt. A hazai nevelésű, húsz év alatti játékosok közül jövőre minimum kettőnek pályán kell lennie. Azok a csapatok, amelyek a nemzetközi kupákban szerepelnek, legfeljebb tíz külföldi futballistát foglalkoztathatnak, egyszerre a pályán legfeljebb öt játékos szerepelhet” - nyilatkozta Csányi Sándor.

Ha a klubok meg tudnak felelni a követelményeknek, úgy részesülnek a Szerencsejáték 300-400 millió forintnak megfelelő összegéből (ez meghaladhatja a televíziós közvetítésből származó bevétel). Szintén plusz forráshoz, nagyjából 150 millió forinthoz juthatnak az NB II-es csapatok, ha egyáltalán nem szerepeltetnek külföldi labdarúgót, és legalább egy 19 éven aluli magyart játszatniuk kell.

Reakciók
Győri János, a PMFC ügyvezetője: „Meglepődtünk a döntésen, és ma a klub vezetősége megtárgyalja a kialakult helyzetet, ezt követően alakítjuk ki álláspontunkat."
A KTE közleménye: „Klubunk sajnálattal értesült az MLSZ licencadó bizottságának döntéséről. A döntés a kecskeméti futball jövőjét befolyásolja, így a helyzet súlyára való tekintettel, ma rendkívüli vezetői értekezletet tart klubunk, ahol átvizsgáljuk lehetőségeinket."
A Nyíregyháza közleménye: "Diego Balbinot 2010-ben volt a csapat játékosa, feljelentette a FIFA-nál az együttest, mert tartozott neki. A klub jelenlegi tulajdonosa már rég átutalta a tartozás összegét. A Szpari fellebbez, és május 26-ig beszerzi a játékostól a szükséges papírt, amely bizonyítja, hogy valóban kifizette az összeget."
A győriek már korábban bejelentették, a következő szezonban az NB III-ban szerepelnek, míg a pápaiak sorsa még kérdőjeles.