„Ha valamilyen csoda folytán, mindenféle módosítás nélkül az Európai Tanács az Európai Parlamenttel együtt rövid időn belül el is fogadná a javaslatot, úgy is legkorábban jövőre valósulhat meg a kvóta-rendszer” - mondta Gyulai.
A második szempont, amely elhatárolja a nemzeti konzultációt és a kormány menekültellenes politikáját a kvóta-kérdéstől Gyulai szerint az, hogy amennyiben a mostani trendek nem változnak, Magyarország – materiális szempontból – még mindig jól járna, hiszen az unió jelentős anyagi támogatása mellett lényegesen kevesebb menekülttel kellene számolni, mint ahány migráns jelenleg érkezik országunkba. Arra a kérdésünkre, hogy ebből a szempontból okafogyottá válhat-e maga a nemzeti konzultáció, a szakértő azt válaszolta, hogy a nemzeti konzultáció puszta „felfújt kommunikációs lufi”, ami korántsem szakmai kérdésekről, jóval inkább a szavazatszerzésről szól. „Meggyőződésem, hogy a kormány nem is érti igazán azt, hogy mit jelent a kvóta-javaslat Magyarországra vagy az unióra nézve” – hangsúlyozta Gyulai, aki hozzátette: az egész nemzeti konzultáció egy értelmetlen, megvalósíthatatlan és gyakorlatilag lehetetlen „kommunikációs boszorkánykonyha”.
Miután a Fidesz nem problémát akar megoldani, hanem a miniszterelnök és önmaga mellett kampányolni, ezért számukra nem vált okafogyottá a bevándorlókat a terrorizmussal összemosó nemzeti konzultáció – ezt Czeglédi Zoltán mondta lapunknak. Az elemző szerint a kormánypártnak kifejezetten jól jön, hogy csak 307 menekültet kell Magyarországnak befogadni, hiszen úgy lehet a migránsokkal riogatni, hogy valójában nincs teendőjük. Ez persze még abszurdabbá, tragikomikusabbá teszi a konzultációt, ami valójában egy pártkampány, de amire közpénzből egymilliárdot költenek. A halálbüntetés napirenden tartása is csupán kampánycélokat szolgál Czeglédi szerint. Orbán Viktor pontosan tudja, hogy a legsúlyosabb büntetés visszaállításával olyan nemzetközi szerződéseket, egyezményeket rúgnánk fel, amiket nem lehet, hiszen ha megteszi, az Európai Unióból is kiteszik Magyarországot - figyelmeztetett Czeglédi.
Ismert, az EB szerdán nyilvánosságra hozta javaslatát arról, hogy mely uniós országnak milyen arányban kellene befogadnia az Európai Unió területére érkezett menekülteket. Magyarországnak 1,79 százalékos kvóta jutott, amely alapján – kiemelt uniós támogatással – a befogadni szándékozott 20 ezer migránsból mintegy 300 jutna Magyarországra. A miniszterelnök, Orbán Viktor múlt pénteki rádiónyilatkozatában „őrült ötletnek” nevezte a kvótákat. Ismert az is, hogy a kormány – összemosva a menekültügyet a terrorizmussal – 12 kérdéses nemzeti konzultációt indított az ügyben. A konzultáció mintegy egymilliárd forintba kerül, a kérdéssort mind a 8 millió felnőtt magyar állampolgárnak elkezdték kiküldeni.