koncert;Quimby;belga király;Ancienne Belgique;

Király a rockkoncerten

Több olyan koncerten is voltam már, ahol a protokoll okán vezető politikusok, esetenként uralkodók is megjelentek. De ezek mind komolyzenei hangversenyek voltak, Bach, Mozart, Chopin, Bartók, az ünnepi alkalomnak megfelelően. Fülöp belga király és hitvese azonban ezen a héten egy igazi, vérbő rock-koncertet hallgatott végig Brüsszelben. 

A Brüsszel szívében levő, Ancienne Belgique (közkeletűen AB) nevű koncertterem most ünnepelte megnyitásának 35. évfordulóját, s ez alkalommal hívták meg az ünnepi koncertre az uralkodót és Matild királynét. Bár az Ancienne Belgique francia hangzású név, az intézményt flamandok működtetik, és falai között a holland számít az alapnyelvnek.

Belgium jellegzetes polgári királyság, ahol az uralkodónak nincs trónja, koronája, koronázás helyett a parlament előtt tett esküvel iktatják be a tisztségébe. Legfontosabb szerepe otthon a tucatnyi politikai párt közti egyeztetés kormányválságok idején, külföldön pedig a belga kereskedelmi érdekek képviselete. A mostani koncert jól mutatta, hogyan fér meg egymással a royalista hagyomány és a rockos életérzés.

A királyi pár érkezését többen megtapsolták, de az igazi sikert az aratta, hogy tiszteletére Mauro Pawlowski, a lengyel-olasz származású gitáros a hangszerén elpengette a belga himnuszt. Ezt követően a közönség nem sokat foglalkozott a karzaton ülő uralkodó párral, bár a zenészek időnként egyfajta ironikus tisztelettel fejezték ki örömüket, hogy a király előtt játszhattak.

Az ötvenöt éves – tehát elvben a rockzenén felnőtt – uralkodó minden szám után visszafogottan tapsolt, de mivel az arénában álló közönséggel szemben ő ült, igazából nem látszott rajta, hogy valóban élvezi-e a zenét.

A két és fél órás koncertet azonban szorgalmasan végigülte. Igaz, a második zenekar ráadás-számát már nem várta meg, az Intergalactic Lovers zenészei még a színpadon voltak, amikor gyorsan eltávozott. A protokoll lazulását jelzi az is, hogy Didier Reynders külügyminiszter, aki elvben az est házigazdája volt, jóval a király érkezése és köszöntése után érkezett meg a helyszínre.

A koncerten két belga rockbanda lépett fel, a vallon Girls in Hawaii és a flamand Intergalactic Lovers. (A „görlök” egyébként fiúk.) A Girls valamivel keményebb rockot játszott, mint az Intergalactic, mely utóbbiban a női énekes vitte a prímet. A leginkább harmincasokból álló közönség mindkét zenekart lelkesen fogadta. Az Ancienne Belgique híres a kiváló akusztikájáról és fényhatásairól, mindkettő professzionálisan működött ezen az estén is.

Otthon sokan keseregnek azon, ha a magyar énekesek és zenekarok angolul énekelnek. E vitában nem akarok állást foglalni, de tény, hogy nem csak a flamand Intergalactic Lovers, hanem a francia ajkú, tehát elvben világnyelvet beszélő Girls in Hawaii számai is angol nyelvűek voltak.

Hétvégén egyébként a magyar Quimby is fellép az Ancienne Belgique-ben, igaz, nem a nagyszínpadon, hanem az AB klubjában. Ha a király nem is, az itteni magyar kolónia sok tagja ott lesz a koncertjükön.