Barack Obama;csúcstalálkozó;Camp David;Öböl Menti Arab Államok Együttműködési Tanácsa;

2015-05-16 07:37:00

Obama garanciái

Ritka csúcstalálkozót tartott Camp Davidben hat öbölmenti állam vezetőivel Barack Obama. Az amerikai elnök igyekezett megnyugtatni az iráni nukleáris megállapodás miatt aggódó szunnita arab országokat.

Az Egyesült Államok megerősíti elkötelezettségét az öbölmenti államok biztonsága mellett - szögezte le Obama az amerikai elnökök vidéki rezidenciáján tartott sajtóértekezletén. Washington nem ígért formális katonai szerződést az Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) hat tagállamának, de azt igen, hogy akár katonai erő bevetésével is garantálja a biztonságukat, ha ezen országokat külső támadás érné. A csúcs nem volt teljes, nem utolsósorban azért, mert a szaúdi uralkodó, Szalman király az utolsó pillanatban lemondta a Camp Davidbe szóló meghívást, Rijádot Mohammed bin Nadzsaf koronaherceg képviselte. A bahreini emír, Hamad ben Issza al-Kalifa is a trónörököst küldte, ott volt viszont a katari emír, Tamim bin Hamad Al Thani. Az Öböl menti Együttműködési Tanácsnak Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán, Kuvait, Bahrein és Katar a tagja.

Az Egyesült Államok és öt másik nagyhatalom június 30-ig szeretné tető alá hozni a végleges megállapodást Irán nukleáris programjának korlátozásáról. A GCC államai a tanácskozáson elfogadott közös közleményben hangsúlyozták, hogy egy "átfogó, ellenőrizhető megállapodás Teheránnal" az öbölállamok biztonsági érdekeit is szolgálná. A szunnita arab államok ugyanakkor változatlanul gyanakvással követik az Irán és a Hatok közötti tárgyalásokat, s attól tartanak, hogy a Teherán elleni nemzetközi szankciók feloldása nyomán ismét kiéleződnek a feszültségek a térségben. Az öbölállamok az Obama-kormányzat Szíria-politikáját is bírálják.

Obama sajtóértekezletén azt is hangsúlyozta, hogy az öbölállamoknak is többet kell tenniük saját védelmük érdekében, s enyhíteni az egymás közötti feszültségeket. Washington felajánlotta, hogy segítséget nyújt egy térségbeli rakétavédelmi rendszer felállításához. Szaúd-Arábia külügyminisztere a megbeszélések után hangsúlyozta, hogy a térség államai számára a legfontosabb, hogy Irán ne jusson atomfegyverhez, kizárólag békés célú nukleáris programot tarthasson fenn.

Átment a kompromisszumos törvény
A washingtoni képviselőház közép-európai idő szerint péntekre virradóra 400-25 arányban megszavazta azt a törvénytervezetet, amely jogot ad a kongresszusnak az iráni nukleáris megállapodás rendszeres felülvizsgálatára. A szenátus már múlt héten rábólintott a kétpárti kompromisszummal létrejött javaslatra, amely Obama aláírásával hatályba is léphet. A döntésről az öböl menti államokat is tájékoztatta az elnök.