NATO;migráció;Kövér László;

2015-05-17 12:37:00

Kövér a NATO-nál is felvetette a migráció kérdését

Kövér László, az Országgyűlés elnöke megbeszélést folytatott Michael Turnerrel, a NATO parlamenti közgyűlésének elnökével - közölte Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke.

A közlemény szerint a házelnök a találkozón Magyarország és a magyar Országgyűlés számára nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy 1995 és 2000 után immár harmadik alkalommal rendezheti meg a közgyűlés tavaszi ülésszakát.
Magyarország kiegyensúlyozott szövetségesi politikát folytat, és fontosnak tartja a mostani tanácskozáson megvitatandó kérdéseket - olvasható a tájékoztatásban. A NATO parlamenti közgyűlése szombaton kezdődött háromnapos tavaszi ülésszakának fő témája Oroszország, valamint a terrorizmus.

Kövér László a magyar külpolitika egyik prioritásának nevezte az euroatlanti integrációt - tájékoztatott a sajtófőnök.
Magyarország mind a négy, a NATO-tagságra jelenleg pályázó ország - Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Macedónia és Grúzia - csatlakozási törekvéseit támogatja, mivel az Európai Unió és a NATO bővítése az európai stabilitást szolgálja - mondta Kövér László.

Balla Mihály (Fidesz) a közgyűlés magyar delegációjának vezetője egyéni képviselői indítványt nyújtott be a testület elnökségének; az előterjesztés szorgalmazza a bővítési folyamat napirenden tartását, a tagjelöltek további ösztönzését, valamint Montenegró meghívását a csatlakozási tárgyalások megkezdésére.

Szilágyi Zoltán közlése szerint a nyitott kapuk politikájának jegyében Michael Turner üdvözölte a magyar indítványt és stratégiai jelentőségűnek nevezte Montenegró és a másik három ország csatlakozását.

A megbeszélésen Kövér László nagyon fontosnak nevezte a nemzetközi koalíció szerepvállalását a szélsőséges szunnita szervezet, az Iszlám Állam elleni küzdelemben és ezzel kapcsolatban kiemelte az Országgyűlés döntését, amelynek alapján a jövőben 110 magyar katona teljesít őrző-védő szolgálatot az iraki Erbílben.

Kövér László és Michael Turner találkozóján szóba kerültek a migrációs hullám okozta kihívások a mediterrán térségben és a Magyarország szárazföldi határainál, továbbá az Ukrajnában kialakult, a 200 ezres kárpátaljai magyarságot is súlyosan érintő helyzet - olvasható a közleményben.