Ezt követően a szokásos közbeszerzési eljárás során választódtak ki a kivitelezők, erre pedig a fejlesztési kabinetnek semmilyen befolyása nem lehetett - magyarázta a műsorban Németh Lászlóné.
Emlékeztetett arra, hogy a fejlesztési kabinetet, amelynek a nemzeti fejlesztési, illetve a nemzetgazdasági miniszter mellett a kormányfő és Lázár János, akkori miniszterelnökséget vezető államtitkár voltak a tagjai, 2012 nyarán azért hozták létre, hogy felgyorsítsák az uniós források felhasználását. Az üléseken négyen döntöttek arról, hogy mely projektek kapjanak prioritást nemzetgazdasági szempontból, illetve melyek alkalmasak a közbeszerzési eljárások kiírására. Kérdésre válaszolva a Miniszterelnökség jelenlegi államtitkára közölte: nem kíván jogi lépéseket tenni a volt nagykövet kijelentései miatt, mert az mosakodásnak tűnne a számára. Ugyanakkor amennyiben az ellenzéki pártok feljelentést tennének ellene az üggyel kapcsolatban, áll a vizsgálatok elébe - ette hozzá.
Ahogy a Népszava is megírta Eleni Tsakopoulos Kounalakis volt amerikai nagykövet most megjelent könyvében sajtóhírek szerint egyebek mellett arról írt, hogy Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter minden héten leült a kormányfővel, átnézték a középítkezési projektek listáját, és eldöntötték, melyikeknek legyen prioritása és melyik pályázatok nyerjenek. Orbán Viktor vasárnap Budapesten újságíróknak, egy a nagykövet könyvében olvashatókat firtató kérdéseire azt felelte: igen, ez ma is így van, a folyamatnak ez a törvényes rendje, csak a miniszter személye változott.
Az ellenzék szerint ezzel a miniszterelnök nyíltan felvállalta, hogy "mind a mai napig ő dönt" a középítkezési pályázatok nyerteseiről. A fejlesztéspolitikai kabinet a fejlesztések irányairól, a prioritásokra szánt összegekről és a fejlesztések földrajzi elhelyezkedéséről dönthet, de a pályázati nyertesekről nem, mert az a Közbeszerzési Döntőbizottság feladata - szögezte le a DK, amely feljelentést is tesz Orbán Viktor ellen.