Írország;melegházasság;

2015-05-23 21:29:00

Döntöttek Írországban a melegházasságról

Győztek az igenek Írországban, az egyik legkonzervatívabb európai állam polgárai nagy többséggel kiálltak a diszkrimináció ellen, az egyenlő jogokért, s támogatták a melegházasság engedélyezését. A még nem végleges eredmény szerint 62 százalék szavazott igennel, 37 százalék nemmel.

Több mint 3,2 millióan járultak az urnákhoz a pénteken tartott népszavazáson, de csak szombaton kezdődött meg a szavazatszámlálás. A városokban különösen magas volt az igen szavazatok aránya. A világon első alkalommal tették fel országos szavazásra a kérdést, hogy azonos nemhez tartozók köthetnek-e házasságot. A nagy többségben katolikus írek a referendumon a tolerancia, az egyenlő jogok mellett tették le a voksot.

A dublini várnál délutánra hatalmas tömeg gyűlt össze, a szivárványszínű zászlókkal érkezett emberek – az igen támogatói – már a részeredmények láttán ünnepelni kezdtek. „Ma öröm és büszkeség írnek lenni!” – nyilatkozták az emberek. Számos politikus is kamerák elé állt. Gerry Adams, a Sinn Fein elnöke a Sky Newsnak azt mondta: „Ez az egyenlőség nagy napja. Az ír pártok helyesen tették, hogy e kérdésben az egyenlő elbánás mellett kardoskodtak, ugyanerre van szükség szociális, gazdasági kérdésekben is. Ez a nap nem csak a meleg közösség számára, hanem valamennyi ír számára fontos” – mondta Adams.

Még a végeredmény kihirdetése előtt nyilatkozott Mary McAleese, volt ír elnökasszony, akinek a fia meleg, s aktívan kampányolt az igen mellett. McAleese több interjúban is elmondta, hogy mélyen katolikus fiát mennyi inzultus érte szexuális orientációja miatt. „Néhány óra múlva már elhagyhatjuk a jelzőt, a jövőben nem kell melegházasságról, csak házasságról beszélnünk” – mondta.

Leo Varadkar, az ír kormány egészségügyi minisztere, aki nemrégiben tette közzé, hogy maga is meleg, szintén üdvözölte az igenek várható nagy győzelmét. „Nem tervezem, hogy házasodni fogok, egyszerűen csak egyenlő állampolgár akartam lenni a saját hazámban, s ma az vagyok. Ez történelmi nap Írország számára” – mondta újságíróknak Dublinban.

„Oscar Wilde mosolyog a sírjában” – írta Twitter-üzenetben a népszerű brit színész, Stephen Fry.

A referendum nyomán az ír alkotmány 41. cikkelyéhez a következő kiegészítést teszik hozzá: a törvény értelmében házasságot köthet két személy, tekintet nélkül arra, hogy milyen neműek. A dublini törvényhozás elsőbbséggel – várhatóan még a nyári szünet előtt -  fogadja majd el a 2015-ös házassági törvényt, amely kimondja, hogy a házasulók neme többé nem akadálya az egybekelésnek. Eddig a melegek bejegyzett élettársi kapcsolatra voltak jogosultak, ezek érvénye megmarad. Az engedély a polgári házasságra vonatkozik, a papokat nem kötelezi, hogy meleg párokat adjanak össze. Mivel a házasságkötés előtt három hónapos várakozási időt szabnak meg, az azonos nemű párok legkorábban várhatóan karácsony előtt kelhetnek egybe.

Mindeközben Bukarestben
Az élettársi kapcsolat hivatalos elismeréséről szóló törvény elfogadását követelték szombaton a hagyományos melegfelvonulás résztvevői Bukarestben, ezt megelőzően pedig az Új Jobboldal nevű szervezet, a "Normalitás menetével" tiltakozott a homoszexualitás "népszerűsítése", az azonos nemű párok házasságának és örökbefogadási jogának esetleges törvényi szabályozása ellen.
Az ellentüntetésen az Új Jobboldal mintegy száz szimpatizánsa skandálta: Mentsétek meg a hagyományos családot, Románia ortodox ország. A fekete pólókba öltözött fiatalok Romániának gyerekek kellenek, nem melegek, és Bukarest nem Szodoma feliratú táblákat emeltek a magasba. Mindkét tüntetést jelentős rendőri erőkkel biztosították, incidensekről nem számolt be a román média.