A 28 éves Mans Zelmerlöw zenei karrierje 2005-ben indult az Idol című svéd tehetségkutató-műsorban. 2006-ban profi táncpartnerével megnyerte a Let's Dance című táncos műsort. 2011 és 2013 között egy zenés showműsor műsorvezetője volt. Három alkalommal vett részt a svéd eurovíziós válogatóműsorban, 2007-ben, 2009-ben és az idén. Eddig öt albuma jelent meg.
Az idei bécsi verseny volt az első környezettudatos esemény az Eurovíziós Dalfesztivál történetében: kizárólag zöldáramot használtak, figyelmet fordítottak a minél kevesebb hulladékra, környezetbarát papírra nyomtattak. Minthogy pedig a legrégebbi televíziós zenei műsor a világon, az Eurovíziós Dalfesztivál a maga 60 évével bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe.
A Heroes című szám nagy értéke a remek zene és ének mellett a fantasztikus vizuális megoldás volt. Ezt hatásos színváltogatások (fekete, fehér, vörös) és pálcikaemberkékre épülő animáció tette teljessé, utóbbi mozgásával szinkronban mozgott az előadó is.
A svéd győztes dalnak van egy piciny magyar vonatkozása is. Az egyik szerző, Linnea Deb írta másokkal közösen Wolf Katinak az idei A Dalban döntőbe jutott számot, melynek címe: Ne engedj el!
A dalfesztivál történetében hatodszor született svéd győzelem. Mans Zelmerlöw nagy fölénnyel, 365 ponttal nyert a döntőben a nemzeti zsűrik és a tévénézők szavazatainak kombinációjaként.
Ez az Eurovíziós Dalfesztivál történetében a harmadik legmagasabb pontszám. Sokáig vezetett a versenyben az orosz Polina Gagarina, aki végül második lett A Million Voices című számmal. Összesen 303 pontot kapott.
A harmadik helyen az olasz Il Volo trió végzett, Grande Amore című daluk 292 pontot kapott. A negyedik a belga Loic Nottet lett Rhythm Inside című számával. Ez volt egyébként a magyar induló kedvenc dala is.
Csemer Boglárka Boggie már a keddi első elődöntőből bejutott a fináléba, ott azonban a várakozások alatt szerepelt. Wars For Nothing - Háborúk semmiért - című dalával összesen 19 pontot gyűjtött. A legmagasabb pontszámot Észtországtól kapta, 8-at, Romániától és San Marinótól 4-4-et, Franciaországtól, Németországtól és Csehországtól 1-1-et.
A magyar induló sorrendben ötödször jutott be az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjébe. Boggie - akárcsak az elődöntőben - hosszú, marszala vörös színű ruhát viselt, a színpadon négy vokalista - Sapszon Orsolya, Szeder-Szabó Krisztina, Dely Domonkos és Szakonyi Milán - kísérte. Háborúellenes dalát az előadó írta közösen Sebestyén Áronnal és Bori Sára Helénével. A dal végén a háttérben fegyverek zöld lombú fává álltak össze. A koreográfiát Tihanyi Ákos készítette, a látványért felelős kreatív munkatárs Pócsik Henrietta volt.
Az európai dalok legnagyobb szemléje az idén a Building Bridges (Hidakat építünk) szlogennel zajlott a Wiener Stadthalléban. A verseny történetében először Ausztrália is indulhatott. Guy Sebastian Tonight Again (Ma este újra) című száma az ötödik helyet szerezte meg 196 ponttal. Az idei dalfesztivál döntőjét 45 ország közvetítette élőben, köztük Kína is. Így hozzávetőleg 200 millióan nézték élőben a több mint három és fél órás showműsort.
A helyszínen tízezren drukkoltak az előadóknak. Grandiózus volt a hang- és a fénytechnika, a színpad egy 43-szor 14 méteres, 1288 oszlopból álló hatalmas szemre épült, amelyet teljesen bevilágítottak LED-lámpákkal.
A látványos műsorban mintegy kétszázan működtek közre. A fesztivál himnusza, a Building Bridges című dal létrehozásában Pejtsik Péter magyar zeneszerző is részt vett, ő volt a hangszerelője és karmestere a Radio-Symphonieorchester Wiennek, valamint a Wiener Sangerknabennek (Bécsi Fiúkórusnak) a döntő megnyitó ceremóniáján.
Eddig 26 ország győzött Eurovíziós Dalfesztiválok 1956 óta zajló történetében, a legtöbb győzelem - hét - az íreké. Mivel az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) által szervezett verseny szabályai szerint mindig az előző évi nyertes a rendező ország, ezért volt a mostani verseny Bécsben. Tavaly ugyanis Conchita Wurst győzött. Jövőre pedig így Svédországban lesz az esemény.