Magyar Olimpiai Bizottság;Gömöri Zsolt;Zachár Attila;

2015-05-26 08:00:00

Gömöri-botrányból háború

A Magyar Olimpiai Bizottság szóvivője szerint a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnökének le kellene vonnia a megfelelő következtetéseket az eddig történtekből. Siklós Erik lapunknak azt mondta, szerinte Gömöri Zsolt összeesküvés-elméleteket gyárt. A szóvivő arra reagált, hogy Gömöri megvádolta a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatóját, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárságnak szakértőjét, egy korábbi szakbizottsági elnököt és egy parasportolót. Egy vasárnapi tájékoztatón hozta nyilvánosságra azt a magánlevelezést, amely alapján rendőrségi és ügyészségi vizsgálat kezdeményezését javasolja az MPB elnökségének. Szerinte ugyanis az MPB vezetőivel szemben többen egy "minden részletében megkonstruált, hazug lejárató kampányt folytatnak".

 A megvádolt négyes

Gömöri Zsolt május 22-én, pénteken, egy terjedelmes, hetekre visszanyúló elektronikus levelezést tartalmazó dokumentációt kapott egy eddig ismeretlen személytől. Ennek tartalma az MPB elnöke szerint azt bizonyítja, hogy lejáratását előre megtervezték. A levelezés lényeges részeit feltették az MPB honlapjára. Gömöri szerint négyen szövetkeztek a leváltására.

- Nagy Zsigmond: a Magyar Olimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója

- Tamás Henriette Brigitta: 2009-ig az MPB munkatársa, később a Nemzeti Sport Intézet főigazgató-helyettese, jelenleg az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárságának szakértője, tanácsadója

- Zachár Attila: 2015 elejéig, amíg a bizottságot az MPB elnöksége meg nem szüntette, az MPB erőemelő szakbizottságának vezetője, több cég mellett az Invázió Centrum Kft. tulajdonosa

- Sas Sándor: fekvenyomó parasportoló, edzője Zachár Attila

A levelezés kronológiája
Az MPB elnöke által nyilvánosságra hozott dokumentációban Gömöri Zsolt szerint tudatosan felépítették a megbuktatását. Időrendi sorrendben a következő levelek keletkeztek az ügyben.
Április 15-én Zachár Attila megtudta, hogy szakbizottságát az MPB elnöksége megszüntette, és ezt közölte Nagy Zsigmonddal, aki válaszában többek között azt írta, hogy jó volna megszabadulni az MPB elnökétől. A levélváltásban szóba került egy MPB-n belüli informátor felhasználása.
Április 17-én Zachár Attilának Tamás Henriette felajánlotta saját kapcsolatrendszerét az ügy kapcsán a sajtó bevonására.
Április végétől május 2-ig zajlik az előkészület Gömöri megbuktatására
Május 3-án az RTL Klub, 4-én a Hír Tv „névtelen tévénézői információkra” hivatkozva elkezdte boncolgatni az MPB ügyeit.
Május 12-én Zachár cégeinek ügyvezetője elkészítette a sportolói petíció vázlatát valamint az MPB elnökének lejáratását célzó újabb iratot.
Május 13-án Zachár összeállította és egységesítette a lejáratás tervezetét, külön foglalkozott az MPB támogatóinak megkeresésével. Elkészítette a névtelen „sportolói levelet” is.Május 14-én Zachár és ügyvezetője összefoglalta, milyen témákban kell még támadást indítani az MPB és annak elnöke ellen. Ebben az összefoglalóban már szerepel az összes eddig nyilvánosságra került vádpont Gömöri ellen.
Május 15-én Tamás Henriette összeállította és megküldte Zachárnak az ügyészségnek szánt beadvány tervezetét, amit később még többször átdolgozott és május 19-én jóváhagyásra megküldött Zachár Attilának.
Május 19-én Zachár Attila összeállított egy újabb levelet, amiben ismét felemlegette az MPB elnökének bűnlajstromát.
Május 21-én egy parasportoló arról nyilatkozott, hogy megteszik a feljelentést a Központi Nyomozó Főügyészségen. Zachár Attila pedig elküldte a véglegesített feljelentés szövegét.
Május 22-én Zachár véglegesítette az újabb levelét, melyet a szövetségeknek és vezető kormányzati tisztségviselőknek terveznek elküldeni. Meghatározta azt is, hogy kinek küldjék el a levelet.