A Napi Gazdaság információi szerint a Fidesz-frakció meg akarja vonni Gyurcsány Ferenc pártjának állami támogatását, mondván: a volt miniszterelnök saját pénzével támogatta pártját, amelynek forrása csakis a nevéhez köthető Altus Zrt. lehet. Mivel pedig a cég a közelmúltban nagy összegű uniós pályázatot nyert, a fideszesek bújtatott nemzetközi pártfinanszírozásról beszélnek. Deutsch Tamás kormánypárti EP-képviselő már korábban is hadjáratot kezdett a szerződés illetve Gyurcsány ellehetetlenítésére, a mostani újabb akció pedig összefüggésben lehet azzal, hogy az egykori miniszterelnök épp ma tárgyal Brüsszelben, mások mellett néppárti uniós biztosokkal is.
Az Altus Zrt. uniós pályázatáról a Fidesz előszeretettel hangsúlyozza, hogy a 1,5 milliárd forint kizárólag ebbe a cégbe folyik be, de – ahogyan azt lapunknak nemrég az Altus vezérigazgatója, Dobrev Klára is kiemelte - a 1,5 milliárd forint keretösszeg, amely három konzorciumot érint, ezek egyikét fogja össze az Altus. Így az sem biztos, hogy minden tanácsadási szerződést az Altusszal kötnek meg, és az sem, hogy a regionális főbiztosság elkölti a keretösszeget. A Fidesz tehát eleve csúsztatásra alapoz, a párt állításával ellentétben a vezérigazgató szerint szó sincs az operatív programok ellenőrzéséről, azt vizsgálják, hogy az új időszak tervezésénél az új előírásokat hogyan tudták használni a tagállamok.
A DK szóvivője pártja költségvetési támogatásának esetleges megvonásával kapcsolatban úgy fogalmazott: kifejezetten vicces, hogy épp a Fidesz beszél tiltott pártfinanszírozásról, miközben „nálunk nincsenek párt közeli oligarchák, nem folynak be a pártkasszába a közbeszerzéseket megnyerő haveroktól különböző összegek”. Gréczy Zsolt szerint a Fidesz nyílt hadjáratot indít ezzel a lépéssel a többpártrendszer ellen, ami a többi demokratikusan működő pártra nézve is fenyegetés. Emlékeztetett arra is, hogy a pártfinanszírozás átláthatóbbá tételére épp a Gyurcsány-kormány tett javaslatot, amit akkor a Fidesz frakciója leszavazott. Az Altusra vonatkozó csúsztatások mellett a szóvivő lapunknak cáfolta azt is, hogy az elnök saját zsebből 16,2 millió forintot adott a párt működési költségek fedezésére. Az összegről kölcsönszerződést írtak alá – hangsúlyozta -, a DK tehát visszafizeti a milliókat a volt kormányfőnek. A Fidesz és Orbán Viktor változatlanul egyedüli kihívóként tekint Gyurcsány Ferencre, így mindent elkövet a személyes ellehetetlenítésére és pártja lejáratására – tette hozzá Gréczy.
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke kínai látogatásáról visszatérve ma Brüsszelben tárgyal Jyrki Katainen-nel, az Európai Bizottság alelnökével, Dimitris Avramopoulos-szal, a migrációs ügyekért, az uniós belügyekért és az uniós polgárságért felelős uniós biztossal, Günther Oettinger-rel, a digitális gazdaságért és társadalomért felelős uniós biztossal, Dominique Ristori-val, az EB energiai főigazgatóságának főigazgatójával, továbbá a német szociáldemokraták és a brit Munkáspárt EP-delegációinak vezetőivel. A DK elnöke ezután beszédet mond a párt EP-képviselőit is magába foglaló Szocialisták és Demokraták frakcióülésén.
Az Altus Zrt. bepereli Orbán Viktort
Dobrev Klára, az Altus Zrt. vezérigazgatója, Gyurcsány Ferenc felesége kedden az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: mivel a miniszterelnök szavai "még nyomokban sem fedik a valóságot", az Altus Zrt. a bíróság előtt kívánja bizonyítani igazát.
"Az Altus bepereli Orbán Viktort, valamint elvárja, hogy a miniszterelnök azonnali hatállyal, nyilvánosan kérjen bocsánatot a valótlan és rosszindulatú állításai miatt" - írta közleményében az Altus Zrt. vezérigazgatója.