Az ukrán labdarúgással a hetvenes évek közepe óta kell számolni, legalábbis nemzetközi szinten. Igaz, előzőleg a Szovjetunióban már a hatvanas években is sztárcsaparként tartották számon a Dinamo Kijevet, hiszen 1966-ban, 67-ben és 68-ben is megnyerte a szovjet bajnokságot. A Dinamo első nemzetközi sikerét az 1974-75-ös szezonban aratta.
A Kupagyőztesek Európa Kupájának akkori fináléjára sok magyar emlékezhet, hiszen Valerij Lobanovszkij együttese a Dalnoki Jenő által megfiatalított Ferencvárost győzte le. A Fradi részéről az is hatalmas eredmény volt, hogy bekerült a fináléba. Itt azonban, a svájci döntőben már nem volt esélye a Dinamóval szemben, 3-0-ra kaptak ki Nyilasi Tiborék. A kijevi csapat góljait Vlagyimir Onyiscsenko (2) és Oleg Blohin szerezte. Miután Kelet-Európából akkoriban azért nem volt könnyű Nyugatra utazni, a mérkőzést csak 13 ezren tekintették meg a baseli St. Jakob stadionban.
A Dinamo a nyolcvanas években négy szovjet aranyérmet szerzett. A Szovjetunió felbomlása után a Dinamónak nem volt párja az ukrán bajnokságban sem: 1993-2004 között csak a 2002-est nem nyerte meg. A hazai sikerek azonban nem párosultak nemzetközikkel. A Dinamo ráadásul egyre inkább háttérbe szorult a hazai pontvadászatban is, mind sikeresebbé vált ugyanis a donyecki Sahtar, amelynek páratlan anyagi lehetőségei lettek, miután megvásárolta az oligarcha, RIinat Ahmetov, aki ma is Ukrajna leggazdagabb embere.
Ekkor már nem a fiatal tehetségekre építettek az ukrán csapatok, a Sahtarnál például rendszeresen kisebbségben voltak a hazai játékosok. Az együttes 2002 óta kilenc bajnoki címet szerzett. Legsikeresebb éve a 2009-es volt, amikor az Európa Liga döntőjében 2-1-re verte a Werder Brement két brazil, Luiz Adriano és Jádson góljával. A Sahtar további szárnyalásának a kelet-ukrajnai háború vetett véget. Donyeckben heves harcok dúltak, a csapat tavaly kénytelen volt átköltözni a távoli Lvivbe. El is vesztette az idei bajnoki címet.
Most a Dnyipro írhatja tovább az ukrán foci nemzetközi sikertörténetét. Az együttes mintha minden meccsen átérezte volna a jelenlegi súlyos ukrajnai válságot, játékosai minden meccsen sokszoros erőbedobással játszottak. Bár a Dnyiprót kiscsapatként emlegetik, ez azért így erős túlzás. A klub tulajdonosa ugyanis egy oligarcha, Igor Kolomojszkij, Dnyeropetrovszk előző kormányzója.
Ukrajna harmadik leggazdagabb embere, a PrivatBank társalapítója helyezte új alapokra, építette újjá a Dnyiprót, amely még egyetlen ukrán bajnoki aranyat sem nyert meg. (A Szovjetunióban a nyolcvanas években kétszer állhatott a dobogó legmagasabb fokára). A Dnyipro azért is annyira népszerű Ukrajnában, mert a játékosállomány kétharmada ukrán, így az emberek tényleg sajátjukénak tudják érezni.