Megírtuk: a fővárosi Fidesz elnöksége nemrég közölte, széleskörű egyeztetést kezd, hogy ősszel kidolgozott javaslatot tehessen a kormánynak az új kórház helyszínére. Az elmúlt két hónapban ugyanis versenyfutásba kezdtek a fideszes kerületi polgármesterek. Legutóbb kedden csatlakozott a Szent János Kórház területén és annak környékén megvalósítható fejlesztés támogatóihoz Láng Zsolt, a II. kerület és Pokorni Zoltán, a XII. kerület kormánypárti polgármestere.
Előbbit cseppet sem zavarta, hogy áprilisban még a főpolgármesterrel együtt az egykori OPNI területén tartotta megvalósíthatónak a beruházást. Ha sikerül egymás között lejátszani a meccset és valamikor ősszel találnak egy mindenkinek elfogadható helyszínt, a kormány döntésére újabb heteket kell várni, az építészi pályázatra is kell időt hagyni, tehát jó esetben is csak jövő tavasszal kezdődhet a tervezési munka. Az elfogadott tervekig pedig eltelik egy-másfél év, vagyis valamikor 2017 második felében indulhatna bármiféle építkezés.
Már ha lenne rá forrás, hiszen a már említett építésziroda alaphangon 550 ezer forintos négyzetméterárral számol egy ilyen létesítmény építésénél. Sőt, ha mindenből a legjobb megoldásokat valósítják meg, akkor az ár felmehet akár 700 ezer forintig is - állították kérdésünkre.
Jóval nagyobb összeg a kórház felszerelése, ami súlyos milliárdokat tesz hozzá a költségekhez. Összehasonlításképp: több éves előkészítés után a korábbi, elavult telephelyeket felváltó, 15,3 milliárd forintba kerülő új kaposvári tömbkórház építése 2009-ben kezdődött és várhatóan jövő márciusban fejeződik be.
Nyíregyházán 14,5 milliárdért építettek meg három összekapcsolt új kórházi tömböt, míg Dunaújvárosban 4 milliárdba került az új műtőblokk, központi sterilizáló, intenzív osztály és diagnosztikai részleg megvalósítása. Ezeket a beruházásokat alapul véve több tízmilliárdról beszélhetünk egy új fővárosi kórház teljes műszerparkjának kialakításakor.
Mivel pedig az egészségügyi fejlesztésekre a mostani uniós ciklusban az elmúlt éveknél jóval kevesebb jut, a pénz nagy részét hazai forrásból kellene előteremteni. A jövő évi költségvetés egymilliárd forintot tartalmaz e beruházás előkészítésére. Ennek ellenére több budapesti egészségügyi vezető azt gondolja, hogy a kérdés felvetése nem több mint figyelemelterelés az ágazat alapvető gondjairól, szerintük új kórház nem épül a fővárosban, kisebb fejlesztésekkel kell beérnie Budapestnek.