tájékoztató;bevándorlók;közmunka;Lázár;

- Lázár: Strasbourg és Brüsszel támadást indít

Csütörtök, tehát Lázár-tájékoztató a közeli és távoli jövőnket érintő kérdésekről. A mai epizódból egyebek mellett ismét megtudhatjuk - vélhetőleg az imprinting - vagyis a bevésődés - céljából, hogy a kormány elutasítja a bevándorlási kvótarendszer tervét. De a Miniszterelnökséget vezetőminiszter jelezte azt is, hogy a kormány gondolt a (keményen dolgozó) közfoglalkoztatottra is, aki a bejelentés szerint idénymunkát vállalhat. Paks kapcsán pedig azt állította: nem maradt nyitott kérdés a tiltott állami támogatást illetően. De ami talán a leglényegesebb: a harci kürt ismét megfújva, hiszen  Strasbourg és Brüsszel támadást indít a tényleges életfogytiglan ellen, ám ahhoz a kormány ragaszkodik. Kérdésre válaszolva Gömöri Zsolt ügyében is állást foglalt Lázár János, személyes véleményét ismertetve. 

A kormány határozottan elutasítja a menekültek kötelező befogadására vonatkozó uniós kvótarendszer tervét - erősítette meg tehát a már többször elmondottakat Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján megismételte: a vázolt rendszer elfogadhatatlan, a kabinet az Európai Bizottság ezzel kapcsolatos tevékenységét kiszámíthatatlannak, tervezhetetlennek és átláthatatlannak tartja. Három hete még arról szóltak a hírek, hogy Magyarországnak 300 bevándorlót kellene befogadnia, néhány napja viszont már 1100 bevándorló magyarországi befogadását vetette fel a brüsszeli bizottság - indokolt a miniszter.

Magyarország azt az álláspontot támogatja, hogy az Európai Unióba érkező bevándorlókat először az EU határain kívül kellene megállítani, ott fogadópontokat létesíteni, majd megfontolni a beléptetést a közösség területére. Tehát nem az EU-n belül, hanem az EU határain kívül kell fogadni a menekültáradatot - nyomatékosította Lázár. Jelezte, hogy a kormány jövő heti ülésén foglalkozik a bevándorlással.

Idénymunkát vállalhatnak a közfoglalkoztatottak, akik emiatt 120 napra szüneteltethetik jogviszonyukat - jelentette be a miniszter a tájékoztatón.  Lázár János indoklása szerint így az érintettek közül minél többen a piaci foglalkoztatás irányába mozdulhatnak. Az idénymunka idején az érintettek nem veszítik el közfoglalkoztatotti jogviszonyukat - nyugtatott a miniszter. A kormány arra kéri a járási hivatalokat, hogy vegyék fel a kapcsolatot az idénymunkát kínáló munkaadókkal - például építőipari vagy mezőgazdasági társaságokkal - és ajánlják fel az általuk kínált munkákat a közfoglalkoztatottaknak. A rendszer átalakítása érdekében a Belügyminisztérium a napokban benyújtja törvényjavaslatát az Országgyűlésnek.

Nem maradt nyitott kérdés a paksi atomerőmű-beruházás esetleges tiltott állami támogatását illetően, a kormány az Európai Bizottság valamennyi észrevételére válaszolt - szögezte le a maga határozott modorában Lázár János a sajtótájékoztatón. A miniszter közlése szerint kilenc hónap konstruktív egyeztetés során megválaszolták a versenyjogi kérdéseket. Ha új merül fel, akkor arra is felelnek, ha nem, akkor viszont a Bizottság hozzájárulását várják - tette hozzá. A tárcavezető szólt arról is, hogy soha nem fogják tudni meggyőzni azokat, akik nem a beruházást, hanem magát az atomenergiát ellenzik. Az ő értékrendjüket tiszteletben tartják, ugyanakkor három megye munkahelyét és az olcsó áramot is a paksi beruházás szavatolja - tette hozzá.

Lázár János - mondhatni átvéve főnöke, Orbán Viktor némiképp militáns szóhasználatát - arról beszélt, hogy az európai intézményrendszer, a strasbourgi bíróság és az Európai Unió támadást indít a tényleges életfogytig tartó büntetés magyar intézménye ellen. A kormány azonban ragaszkodik ehhez a büntetési tételhez. A strasbourgi bíróság az európai joggal összeegyeztethetetlennek tartja a tényleges életfogytiglani büntetést. Magyarország erre reagálva azt ajánlotta fel, hogy megadja a kegyelem lehetőségét az ilyen büntetést töltőknek. Úgy tűnik azonban - magyarázta a miniszter-, hogy ezt nem fogják elfogadni Strasbourgban és Brüsszelben, és támadást indítanak a tényleges életfogytiglan magyar intézménye ellen, ami azonban (riadó!) veszélyt jelent a magyarok biztonságára nézve. A téma jövő héten kerül a kormány elé - tájékoztatott a miniszter, megelőlegezve ugyanakkor, hogy a kabinet ez ügyben semmilyen engedményt nem akar tenni a strasbourgi bíróságnak és az EU-nak.

Lázár János szerint jobb lenne, ha Gömöri Zsolt távozna a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) éléről. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt egy kérdésre válaszolva mondta, hozzátéve: személyes véleménye szerint amit a bizottsági elnök tesz, az többet árt a paralimpia ügyének, mint használ. Azzal tenne jót az ügynek, ha távozna, és utána tisztújítást tartanának - tette hozzá.

A brókerkormány bűvészmutatványai nélkül a munkanélküliségi ráta ma minimum 10 százalék lenne - reagált az MSZP-s Gúr Nándor a KSH adataira. A statisztikau hivatal közlése szerint 73 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma február-áprilisban.