alkotmány;Lengyelország;elnökválasztás;Andrzej Duda;

2015-05-29 16:25:00

Keresztbe tesznek az új lengyel elnöknek?

Óvott az alkotmányos berendezkedés megváltoztatásától a hivatalba lépéséig hátralévő időszakban Andrzej Duda megválasztott lengyel elnök azon a pénteki ünnepségen, melyen átvette a megválasztását megerősítő okmányt.

Andrzej Dudát vasárnap választották meg Lengyelország új elnökévé. Az okmány átadása nem változtat a megválasztott elnök státusán, hivatalba lépése elnöki esküjének letételével következik be, amire augusztus 6-án kerül sor a lengyel parlamentben.
A Varsó melletti, wilanówi egykori királyi kastélyban rendezett ünnepségen Ewa Kopacz miniszterelnök, Tomasz Siemoniak nemzetvédelmi miniszter és miniszterelnök-helyettes, Rafal Trzaskowski külügyminiszter-helyettes, a leköszönő elnök, Bronislaw Komorowski nevében pedig Jacek Michalowski, az elnöki hivatal vezetője vett részt. A hagyományoktól eltérően nem voltak jelen a parlament két házának elnökei. A kastély előtt népes, lengyel zászlókat lobogtató tömeg üdvözölte az új államfőt.

Az ellenzéki jelöltként megválasztott Duda újból – amint a választási kampánya során többször - a nemzeti egységre hívott fel. Azt is kérte, hogy hivatalba lépése előtt a kulcsfontosságú állami intézmények – köztük a parlament - őrizzék meg az ország működésének méltóságát azzal, hogy nem fogadnak el az alkotmányos berendezkedést lényegesen módosító, "erős társadalmi érzelmeket és konfliktusokat kiváltó" döntéseket. Ezzel azokra a sajtóértesülésekre utalt, melyek szerint a szejmben többséggel rendelkező, kormányzó Polgári Platform (PO) egyebek között a felsőház, a szenátus megszüntetését fontolgatja. A PO képviselői ezen a héten a lengyel alkotmánybíróság működését szabályozó törvény módosítását is megszavazták, melynek értelmében még a jelenlegi kormányzó párt által kinevezett bírák kapnak több évre szóló kinevezést. A törvényt még a szenátusnak és az államfőnek is jóvá kell hagynia.

A nép által választott lengyel államfőnek viszonylag fontos szerepe van a törvényhozásban. Amellett, hogy saját törvényjavaslatokat terjeszthet elő, meg is vétózhat a parlament által elfogadott törvényeket, és vétóját a szejm csak minősített, háromötödös többséggel utasíthatja el.