tüntetés;Szociális Ágazati Sztrájkbizottság;bértábla;

2015-05-29 18:29:00

Elég volt! - Ezrek az utcán

Néhány ezren lehetnek azon a tüntetésen, amelyet a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság hirdetett, miután hosszú hónapok egyeztetései alatt sem sikerült megállapodniuk a kormánnyal az egészségügyi bértábla rájuk is érvényes kiterjesztéséről, az érdemi érdekegyeztetés megkezdéséről és a munkaközi szünet munkaidőként történő elszámolásáról.

A szervező és a megmozdulást támogató kéttucatnyi szakmai és érdekvédelmi szervezet tagjai a Kodály köröndről az Alkotmány út Kossuth tér felőli végén felállított színpadhoz vonulnak, hogy átadják a kormánynak az ágazat dolgozóinak életkörülményeit rögzítő, hetek óta gyűlő „Szociális konzultációs” leveleket. Arra kértek mindenkit, hogy pártzászlót ne hozzon magával. 

A tüntetők egy fúvószenekar után sorakoztak fel, de állandó sípszó is hallható. Egy felirat általános sztrájkot követelt, más táblán az olvasható: "Gondoskodj rólam!" , ismét másikon: "Becsületes munkáért becsületes bért!" Sokan viselnek fekete pólót viselnek, mint nemrégiben az ápolók tüntetésén. Mások kitűztek magukra két számot: az egyik azt mutatja, hogy hány éve dolgoznak, a másik, hogy mennyi a keresetük.

Fél hét tájékára megtelt az Alkotmány utca

Az egyik szónok Varga Andrea, a szervező sztrájkbizottság tagja. "Nincsenek már szavaink -kezdte- elmondtuk a bajainkat, a kétségeinket és félelmeinket, elmondtuk, hogy a létminimum alatti béreket keresünk, és a létbizonytalanság rengeteg kollégánkat gyötri napi szinten. Mi a szegénység ellen küzdünk, nem a szegények ellen. Mi a hajléktalanság ellen küzdünk, nem a hajléktalanok ellen. Mi a saját családtagjaink kivándorlása ellen küzdünk, és nem a gazdasági bevándorlók ellen. Vajon ezért nem kellünk a hatalomnak?"

Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke felolvassa a tüntetők petícióját, amelyet a miniszterelnökhöz akarnak eljuttatni. 

A közművelődési dolgozók nevében Papp Éva szakszervezeti vezető beszél. Elmondja, a béreik alig a minimálbér fölött vannak, még mindig ugyanott, mint 2002-ben. A kormány nekik is csak halvány ígéreteket tesz, 2016-ra az életpályamodell tárgyalásáról. Ellenben ők ötven százalékos béremelést akarnak. Arra kéri a kormányt, építse be a mostani költségvetésbe a béremelést. 

MTI Fotó: Marjai János

MTI Fotó: Marjai János

Tárgyaltak, amíg tárgyalhattak

Az MSZP szerint a kormány csak "csicskáztatja" a szociális ágazatban dolgozókat, öt éve ígérgeti nekik a béremelést, amely mindig elmaradt.

Korózs Lajos, az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista alelnöke a tüntetés előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a szociális ágazat képviselői tárgyaltak, amíg tárgyalhattak, majd felálltak az asztaltól, mert már nem volt miről egyeztetni. Pedig - folytatta - ezen ágazat dolgozói az ország lelkiismerete. A kormány cserben hagyta őket a munkanélküliekkel, diákokkal, kórházi dolgozókkal együtt, mivel ezen ágazatok költségvetése csökken vagy nem változik - mondta Korózs Lajos.

A kormány elismeri a szociális ágazatban dolgozók munkáját

A kormány ismeri és elismeri a szociális ágazatban dolgozók hősies és elkötelezett munkáját, és tovább dolgozik a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi területen dolgozók életpályájának bevezetésén - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, ugyancsak a tüntetés előtt.

Czibere Károly közölte: tavaly, az idén és jövőre összességében mintegy 60 milliárd forinttal nő a szociális szférában dolgozók bére, részben a tavaly bevezetett bérpótlékkal és az idén júliustól bevezetendő bérkiegészítéssel együtt. Emlékeztetett, 2014-ben vezették be - az évi 12 milliárd forint összegű - bérpótlékot, ezt, ahogy idén is, jövőre is biztosítják, továbbá az idén júliustól bérkiegészítést is kapnak az ágazatban dolgozó szakemberek. Ez utóbbira idén 7,6, jövőre pedig 15,3 milliárd forintot biztosítanak a költségvetésben.

Arra hívta fel a figyelmet, a mintegy 60 milliárd forint teljes egészében külső forrás, ez azt jelenti, hogy nem az ágazaton belülről csoportosították át a béremelésre szánt összeget.Közölte azt is, a béremelés valamennyi fenntartóra vonatkozik, tehát azt az önkormányzati, a civil és egyházi intézményekben dolgozó szakemberek is megkapják.